Andrzej Sapkowski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Sapkowski
Sapkowski0.jpg
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca,1948
Łódź
Narodowość Polska
Ważne dzieła Wiedźmin
Strona domowa
Sapkowski1.jpg


Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 9 lipca 2008 roku jest także honorowym obywatelem tego miasta. Tytuł został mu oficjalnie przyznany w listopadzie 2008 roku.

Andrzej Sapkowski jest absolwentem XXI LO w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomistą. Początkowo pracował w handlu zagranicznym, zajmował się sprzedażą futer.

Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie "Słowa Guru" C. M. Kornblutha w "Fantastyce". Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku "Fantastyka"). Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura, nowele "Maladie", leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka), powieść Żmija oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zantologiach.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (drugi, po Jacku Dukaju najczęściej nagradzany autor w historii tej nagrody) za opowiadania "Mniejsze zło" (1990), "Miecz przeznaczenia" (1992), "W leju po bombie" (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). W czerwcu 2009 r. został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za Blood of Elves – angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie Krew elfów.

Jego książki zostały jak dotąd przetłumaczone na 15 języków: słowacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, portugalski, angielski, fiński, serbski, włoski, szwedzki, bułgarski oraz ukraiński.

Na podstawie jego literatury powstały: komiks Wiedźmin (6 zeszytów w l. 1993-1995), film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński powstała komputerowa gra RPG "Wiedźmin", której premiera miała miejsce 26 października 2007 roku, której Andrzej Sapkowski był konsultantem oraz "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów", wydanej 17 maja 2011 roku.

Jest żonaty, ma syna.

20 stycznia 2012 roku na antenie Radia Gdańsk pisarz zapowiedział nową powieść w uniwersum wiedźmina. Sezon burz ukazał się w 2013 roku.

Spis treści

Saga o wiedźminie

cykl Saga o wiedźminie

Trylogia husycka

Powieści

Zbiory opowiadań

Nonfiction

Opowiadania

Cytaty

  • "A potem świat znowu zaczął istnieć, ale istniał zupełnie inaczej".

Andrzej Sapkowski "Ostatnie życzenie"

  • "Strzyg, wiwern, endriag i wilkołaków wkrótce nie będzie na świecie. A skurwysyny będą zawsze".

Andrzej Sapkowski "Czas pogardy"

  • "Jestem zmęczony. Zbyt zmęczony, by akceptować perspektywę końców, które są początkami, od których trzeba wszystko zaczynać od nowa".

Andrzej Sapkowski

  • "Bo do dupy jest taka historia, gdy umierają ci porządni, a łotry żyją i dalej robią swoje".

Andrzej Sapkowski "Pani Jeziora"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony