Pani Jeziora

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Pani Jeziora

Andrzej Sapkowski

Pani jeziora1.jpeg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1999
Wydawca Supernowa
Autor okładki Bogusław Polch
ISBN 8370541291
Cykl: Saga o wiedźminie (cykl)
poprzednia
Wieża Jaskółki
następna
brak
Kupisz w: Solarisnet.pl

Ciri dostaje się do władanego przez Auberona królestwa Aen Elle – Ludu Olch, po którym jej przewodnikiem staje się elf Avallac'h. Wiedźmińska drużyna opuszcza Caed Myrkvid, gdyż bytujący tam druidzi odmawiają jakiejkolwiek pomocy. Kompania dociera do funkcjonującego na granicy rzeczywistości i baśni, idyllicznego księstwa Toussaint, w którym Jaskier wdaje się w powtórny romans z księżną Anną Henriettą, Regis z sukkubem, a Geralt z nadworną czarodziejką Fringillą Vigo, będącą równocześnie – o czym wiedźmin nie ma pojęcia – członkinią Loży Czarodziejek. Gdy Ciri dowiaduje się od Avallac'ha, czego żąda od niej Król Olch postanawia zrobić wszystko, by uciec z krainy Aen Elle. Niespodziewanie pomagają jej w tym – również zamieszkujące tę krainę – jednorożce. Wraz z Ihuarraquaxem – jednorożcem, z którym wspólnie przeżyła na pustyni Korath – Ciri rzuca się w szaleńczą podróż w otchłań czasów i miejsc, gdzie jest bezwzględnie i bezlitośnie ścigana przez Eredina – jednego z przywódców Aen Elle.

Tymczasem wzmocnione licznymi ochotnikami oraz najemnikami z Koviru zjednoczone armie Temerii i Redanii rozpoczynają kontrofensywę przeciw wojskom Emhyra var Emreisa na centralnym odcinku frontu. Odrzucają oddziały wroga na południe i uderzają na Dolne Sodden wygrywając m.in. bitwę pod Mayeną. Jednakże potęgi Nilfgaardu nie przyjdzie tak łatwo złamać.

Drużyna Geralta tkwi bezczynnie w Toussaint przez parę miesięcy gnuśniejąc i tracąc czas. Wiedźmina, w zamku Beauclair, zatrzymuje głównie czarodziejka Fringilla Vigo oraz możliwość ciągłych polowań na potwory w podziemiach zamków Toussaint. Wszystko zmienia się w momencie, gdy będąc na polowaniu pod kasztelem Zurbarran, wiedźmin przypadkowo podsłuchuje tajną rozmowę Stefana Skellena z wielkimi książętami nilfgaardzkimi i dowiaduje się, gdzie ukrywa się czarodziej Vilgefortz. Geralt domyśla się, że Fringilla Vigo specjalnie "trzymała go" w Toussaint na czyjeś zlecenie. Oszukuje czarodziejkę i za miejsce pobytu Vilgefortza podaje zamek Rhys-Rhun w północnym Nazairze. W wyniku tej dezinformacji przewodnicząca Loży Filippa Eilhart rozkazuje podjąć szturm na opustoszały zamek Rhys-Rhun co kończy się wielką kompromitacją Loży Czarodziejek. Natomiast wiedźmin i jego kompania (poza Jaskrem, który zostaje z księżną Anną Henriettą) błyskawicznie opuszczają Toussaint i udają się na południe, w kierunku prawdziwej siedziby Vilgefortza, czyli zamku Stygga, w której wszystko ma się rozstrzygnąć.

Ciri wciąż błądząc po niekończącej się spirali czasów i miejsc, gubi jednorożca Ihuarraquaxa i traci wszelką nadzieję. Jednakże, dzięki niespodziewanej i nieoczekiwanej pomocy, udaje jej się znaleźć odpowiednie miejsce i odpowiedni czas. Dociera w końcu do zamku Vilgefortza, gdzie więziona jest również Yennefer.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1999 Pani jeziora1.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Bogusław Polch
ISBN 8370541291
2 2000 Pani jeziora2.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Bogusław Polch
ISBN 8370541291
3 2001 Pani jeziora3.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Tomasz Piorunowski
ISBN 8370541291
4 2007 Pani jeziora4.jpeg Wydawca: Supernowa
oprawa twarda, wydane w pakiecie


ISBN 8370541291
5 2010 Pani jeziora5.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: ilustracja z gry komputerowej CD Project
ISBN 9788375780345Przekłady

  • wydanie rosyjskie – wyd. AST, Moskwa 1999 (oraz 6 późniejszych wydań, osobno lub w połączeniu z innymi tomami)
  • wydanie czeskie – Věž vlaštovky, wyd. Leonardo, Ostrava 1998
  • wydanie hiszpańskie – La Torre de la Golondrina, Bibliópolis, Madryt 2006[1]
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony