Nagroda im. Theodora Sturgeona
Theodore Sturgeon Memorial Award | |
Nagroda literacka | |
Przyznawana przez | Centrum Badań Fantastyki Naukowej przy Uniwersytecie w Kansas |
Kraj | USA |
Przyznawana od | 1987 |
[1] |
Nagroda im. Theodora Sturgeona przyznawana rokrocznie dla najlepszego opowiadania fantasy lub science fiction, przez Centrum Badań Fantastyki Naukowej przy Uniwersytecie w Kansas. Jej powieściowym odpowiednikiem jest Nagroda im. Johna W. Campbella. Nagroda została
ustanowiona przez wdowę po Theodorze Sturgeonie oraz ówczesnego kierownika katedry Centrum Badań Fantastyki Naukowej
Jamesa Gunna. W skład jury wchodzą obecnie James Gunn, była laureatka nagrody Kij Johnson, pisarze Elizabeth Bear i Andy Duncan oraz ktoś z rodziny Sturgeonów, najczęściej syn Theodore'a Noel. Od 2004 r. nagroda jest personalizowana. Żaden z dotychczasowych laureatów nie zdobył jej więcej niż raz.
Zwycięzcy i nominowani
Lista zwycięzców i nominowanych do Nagroda im. Theodora Sturgeona.
Rok | Autor | Tytuł oryginalny | Tytuł polski |
---|---|---|---|
1987 | Judith Moffett | Surviving | |
Susan Palwick | Elephant | ||
Richard Kearns | Grave Angels | ||
Howard Waldrop | The Lions Are Asleep This Night | Lwy śpią dzisiejszej nocy Don Wollheim proponuje 1987 | |
Pat Cadigan | Pretty Boy Crossover | Rozterki ładnego chłopca Don Wollheim proponuje 1987 | |
1988 | Pat Murphy | Rachel in Love | Zakochana Rachela Don Wollheim proponuje 1988 |
Ursula K. Le Guin | Buffalo Gals, Won't You Come Out Tonight | Dziewczyny Buffalo, wyjdźcie dzisiejszej nocy... Dziewczyny Buffalo i inne zwierzęce obecności Złota Księga Fantasy Fenix 04 (04) 1990 | |
Octavia E. Butler | The Evening and the Morning and the Night | ||
Walter Jon Williams | Dinosaurs | Dinozaury Don Wollheim proponuje 1988 | |
Pat Forde | The Gift | ||
James Patrick Kelly | Heroics | ||
1989 | George Alec Effinger | Schrödinger's Kitten | Kociątko Schrödingera Don Wollheim proponuje 1989 |
Howard Waldrop | Do Ya, Do Ya, Wanna Dance? | ||
Neal Barrett, Jr. | Stairs | ||
Steven Popkes | The Color Winter | ||
John Kessel | Mrs. Shummel Exits a Winner | ||
1990 | Michael Swanwick | The Edge of the World | Na krawędzi świata Wielka Księga Fantasy |
Megan Lindholm | Silver Lady and the Fortyish Man | ||
Bruce Sterling | Dori Bangs | ||
James Patrick Kelly | Dancing with the Chairs | ||
James Patrick Kelly | Faith | ||
1991 | Terry Bisson | Bears Discover Fire | Niedźwiedzie odkrywają ogień Arcydzieła Isaac Asimov's Science Fiction 01 (01) 1991 Złota Księga Fantasy |
R. A. Lafferty | Episodes of the Argo | ||
John Barnes | My Advice to the Civilized | ||
1992 | John Kessel | Buffalo | |
Alan Brennert | Ma Qui | Ma Qui Nowa Fantastyka 03 (126) 1993 | |
Jonathan Lethem | The Happy Man | ||
1993 | Dan Simmons | This Year's Class Picture | Tegoroczne zdjęcie klasowe Kroki w nieznane 2011 |
Pamela Sargent | Danny Goes to Mars | Danny leci na Marsa Nebula '92 | |
Judith Tarr | Death and the Lady | ||
Connie Willis | Even the Queen | Nawet królowa Nowa Fantastyka 06 (165) 1996 Śmierć na Nilu | |
David B. Silva | Slipping | ||
1994 | Kij Johnson | Fox Magic | |
Howard V. Hendrix | At the Shadow of a Dream | ||
Martha Soukup | The Story So Far | ||
1995 | Ursula K. Le Guin | Forgiveness Day | Dzień przebaczenia Cztery drogi ku przebaczeniu Rybak znad Morza Wewnętrznego |
Ursula K. Le Guin | Another Story or A Fisherman of the Inland Sea | Inna opowieść albo rybak z Morza Śródlądowego Kroki w nieznane 2012 lub Jeszcze jedna opowieść albo Rybak znad Morza Wewnętrznego Rybak znad Morza Wewnętrznego | |
Mike Resnick | Seven Views of Olduvai Gorge | Siedem spojrzeń na wąwóz Olduvai Nowa Fantastyka 01 (184) 1998 | |
Michael Bishop | Cri de Coeur | ||
Greg Egan | Cocoon | Kokon Fantastyka wydanie specjalne 1 (50) 2016 | |
Barry N. Malzberg | Understanding Entropy | ||
Pat Cadigan | Paris In June | ||
Maureen F. McHugh | Nekropolis | ||
Albert Goldbarth | The Two Domains | ||
Edward Bryant | The Fire that Scours | ||
David Gerrold | The Martian Child | Dziecko z Marsa Nowa Fantastyka 12 (159) 1995 | |
Michael F. Flynn | Melodies of the Heart | ||
Rick Cook | Symphony for Skyfall | ||
Peter L. Manly | |||
1996 | John G. McDaid | Jigoku no Mokushiroku (The Symbolic Revelation of the Apocalypse) | Jigoku no Mokushiroku (symboliczne objawienie apokalipsy) Nowa Fantastyka 07 (190) 1998 |
Nancy Kress | Fault Lines | Linie błędu Nowa Fantastyka 02 (185) 1998 | |
Brian Stableford | The Age of Innocence | ||
Brian Stableford | Mortimer Gray's History of Death | ||
Ray Aldridge | The Spine Divers | ||
Paul Levinson | The Chronology Protection Case | ||
S. P. Somtow | Diamonds Aren't Forever | Brylanty nie są wieczne Opowieści niesamowite Davida Copperfielda lub Brylanty też nie są wieczne Talizman 2-3 (8/9) 1997 | |
Nina Kiriki Hoffman | Home for Christmas | ||
Michael Bishop | I, Iscariot | ||
David Marusek | We Were Out of Our Minds With Joy | O mało nie oszaleliśmy z radości Nowa Fantastyka 03 (366) 2013 | |
Robert R. Chase | The Wellness Plague | ||
1997 | Nancy Kress | The Flowers of Aulit Prison | Kwiaty więzienia Aulit Nowa Fantastyka 11 (182) 1997 Najlepsze opowiadania science fiction roku 1996 |
Nancy Kress | Marigold Outlet | ||
John Crowley | Gone | Zniknęli Kroki w nieznane 2005 | |
Suzy McKee Charnas | Beauty and the Opéra or The Phantom Beast | ||
William Barton | Age of Aquarius | ||
John M. Ford | Erase/Record/Play | ||
Gregory Feeley | The Weighing of Ayre | Ważenie powietrza Najlepsze opowiadania science fiction roku 1996 | |
Jeff VanderMeer | Dradin, In Love | Zakochany Dradin Miasto szaleńców i świętych | |
Karen Joy Fowler | The Elizabeth Complex | Los Elżbiety Hyperion 0 (0) 1999 | |
Michael Swanwick | Radio Waves | ||
James P. Blaylock | Thirteen Phantasms | ||
1998 | Michael F. Flynn | House of Dreams | |
Allen Steele | …Where Angels Fear to Tread | ||
Brian Stableford | Coming to Grips with the Great Plague | ||
Mike Resnick | The 43 Antarean Dynasties | 43 dynastie antaryjskie Hyperion 01 (1) 1999 lub Czterdzieści trzy dynastie antaryjskie Słonie na Neptunie | |
Alan Brennert | Echoes | ||
Paul Park | Get a Grip | ||
James Patrick Kelly | Itsy Bitsy Spider | Szuru-Buru pająk Hyperion 0 (0) 1999 To, co najlepsze w SF 3 | |
Walter Jon Williams | Lethe | Lete Fenix 03 (92) 2000 | |
Paul Levinson | Loose Ends | ||
Mary Rosenblum | One Good Juror | ||
James Sarafin | |||
William Sanders | The Undiscovered | ||
Mary Soon Lee | Universal Grammar | ||
1999 | Ted Chiang | Story of Your Life | Historia twojego życia Historia twojego życia SFinks 02 (23) 2002 Siedemdziesiąt dwie litery To, co najlepsze w SF 4 |
Michael Kandel | Wading River Dogs and More | ||
Ian R. MacLeod | The Summer Isles | Wyspy lata Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wy-tchnienia | |
Paul Levinson | Advantage, Bellarmine | ||
Gregory Feeley | Animae Celestes | ||
Raphael Carter | Congenital Agenesis of Gender Ideation by K.N. Sirsi and Sandra Botkin | ||
Eliot Fintushel | Crane Fly | ||
Cory Doctorow | Craphound | Klamociarz Kroki w nieznane 2005 | |
L. Timmel Duchamp | Dance at the Edge | ||
Kristine Kathryn Rusch | Echea | ||
Gregory Frost | How Meersh the Bedeviler Lost His Toes | ||
Uncle River | Love of the True God | ||
James Patrick Kelly | Lovestory | ||
Bruce Sterling | Maneki Neko | Maneki Neko To, co najlepsze w SF 4 Fenix 01 (90) 2000 | |
Greg Egan | The Planck Dive | ||
Michael Swanwick | Radiant Doors | Promienne bramy Fenix 09 (97) 2000 To, co najlepsze w SF 4 | |
Michael Swanwick | Wild Minds | Surowe umysły Kroki w nieznane 2007 | |
R. Garcia y Robertson | A Princess of Helium | ||
Tony Daniel | Radio Praha | ||
2000 | David Marusek | The Wedding Album | Album ślubny Kroki w nieznane 2006 |
Eleanor Arnason | Dapple: A Hwarhath Historical Romance | ||
Judith Berman | The Window | ||
Ian R. MacLeod | The Chop Girl | Fatalna lalunia Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wy-tchnienia lub Fatalna sztuka Kroki w nieznane 2010 | |
Walter Jon Williams | Daddy's World | ||
Geoff Ryman | Everywhere | ||
Brian A. Hopkins | Five Days in April | ||
James Gunn | The Giftie | ||
Richard Wadholm | Green Tea | ||
William Sanders | Jennifer, Just Before Midnight | ||
Terry Bisson | Macs | Maksy Nowa Fantastyka 04 (211) 2000 | |
Wil McCarthy | Once Upon a Matter Crushed | ||
Michael A. Burstein | Reality Check | ||
M. John Harrison | Suicide Coast | ||
Robert Reed | Winemaster | ||
2001 | Ian McDonald | Tendeléo's Story | |
Charles Stross | Antibodies | ||
Lucius Shepard | Radiant Green Star | Jasna zielona gwiazda Rakietowe szlaki tom 7 SFinks 02 (33) 2003 lub Świetlista zielona gwiazda Fantastyka wydanie specjalne 1 (14) 2007 | |
Ursula K. Le Guin | The Birthday of the World | Urodziny świata Nowa Fantastyka 01 (220) 2001 Urodziny świata Rybak znad Morza Wewnętrznego | |
William Barton | Heart of Glass | ||
John Kessel | The Juniper Tree | ||
Eliot Fintushel | Milo and Sylvie | ||
Stephen Baxter | On the Orion Line | Na szańcu Oriona Fenix 12 (100) 2000 | |
Stephen Baxter | Sheena 5 | ||
Paul J. McAuley | Reef | ||
Nancy Kress | Savior | Zbawiciel Kroki w nieznane 2009 | |
Ted Chiang | Seventy-Two Letters | Siedemdziesiąt dwie litery Historia twojego życia Kroki w nieznane 2005 Siedemdziesiąt dwie litery Steampunk | |
2002 | Andy Duncan | The Chief Designer | |
Michael Swanwick | The Dog Said Bow-Wow | Hau-hau, powiedział pies Nowa Fantastyka 03 (246) 2003 | |
Maureen F. McHugh | Interview: On Any Given Day | ||
Richard Chwedyk | The Measure of All Things | ||
Charles Stross | Lobsters | Homary Fantastyka wydanie specjalne 2 (15) 2007 | |
Ted Chiang | Hell Is the Absence of God | Piekło to nieobecność Boga Historia twojego życia Nowa Fantastyka 05 (248) 2003 Siedemdziesiąt dwie litery | |
Lucius Shepard | Eternity and Afterward | Wieczność i potem Fantastyka wydanie specjalne 3 (24) 2009 | |
James K. Morrow | The Cat's Pajamas | ||
James Patrick Kelly | Undone | Misja Wielka księga ekstremalnego SF | |
Ian R. MacLeod | Isabel of the Fall | Isabel od jesieni Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wy-tchnienia | |
Ian R. MacLeod | New Light on the Drake Equation | Nowe spojrzenie na równanie Drake'a Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wy-tchnienia | |
Geoff Ryman | Have Not Have | ||
2003 | Lucius Shepard | Over Yonder | |
Gregory Frost | Madonna of the Maquiladora | ||
Richard Chwedyk | Brontë's Egg | ||
Ted Chiang | Liking What You See: A Documentary | Co ma cieszyć oczy. Reportaż Historia twojego życia Siedemdziesiąt dwie litery | |
Charles Stross | Halo | ||
John Kessel | Stories for Men | ||
Greg Egan | Singleton | ||
Ursula K. Le Guin | The Seasons of the Ansarac | Pory roku Ansaraków Fantasy & Science Fiction 04 (4) 2010 lub Pory roku Ansarów Wracać wciąż do domu (omnibus) | |
Ursula K. Le Guin | The Wild Girls | Dzikie dziewczyny Nowa Fantastyka 07 (286) 2006 | |
Ian R. MacLeod | Breathmoss | Tchorosty Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wy-tchnienia | |
Robert Reed | Coelacanths | ||
Bruce Sterling | In Paradise | W raju Fantasy & Science Fiction 03 (3) 2010 | |
Paul Di Filippo | A Year in the Linear City | Rok w Linearnym Mieście Kroki w nieznane 2007 | |
2004 | Kage Baker | The Empress of Mars | |
James Patrick Kelly | Bernardo's House | ||
John Kessel | It's All True | ||
Jack Skillingstead | Dead Worlds | ||
William Sanders | Dry Bones | ||
Jeffrey Ford | The Empire of Ice Cream | Imperium lodów Kroki w nieznane 2006 | |
Paolo Bacigalupi | The Fluted Girl | Fletka Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć | |
Ruth Nestvold | Looking Through Lace | ||
William Barton | Off on a Starship | ||
Lucius Shepard | Only Partly Here | ||
David D. Levine | The Tale of the Golden Eagle | ||
Adam-Troy Castro | The Tangled Strings of the Marionettes | ||
2005 | Bradley Denton | Sergeant Chip | Sierżant Chip Kroki w nieznane 2013 |
Christopher Rowe | The Voluntary State | ||
Robert Reed | Mere | ||
Ian Watson | An Appeal to Adolf | ||
Gregory Feeley | Arabian Wine | ||
John Kessel | The Baum Plan for Financial Independence | ||
David Gerrold | Dancer in the Dark | Tańczący w mroku Fantastyka wydanie specjalne 3 (24) 2009 | |
Judith Berman | The Fear Gun | ||
Lois Tilton | The Gladiator's War: A Dialog | ||
Steven Utley | Invisible Kingdoms | ||
Gene Wolfe | The Lost Pilgrim | ||
Nnedi Okorafor-Mbachu | The Magical Negro | ||
Steve Tomasula | The Risk-Taking Gene as Expressed by Some Asian Subjects | ||
Brenda Cooper | Savant Songs | ||
Terry Bisson | Scout's Honor | ||
Margo Lanagan | Singing My Sister Down | ||
Benjamin Rosenbaum | Start the Clock | ||
Kelly Link | Stone Animals | Kamienne zwierzęta Magia dla początkujących | |
Mike Moscoe | The Strange Redemption of Sister Mary Anne | ||
Pamela Sargent | Venus Flowers at Night | ||
2006 | Paolo Bacigalupi | The Calorie Man | Kaloryk Fantasy & Science Fiction 02 (2) 2010 lub Kaloriarz Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć |
Ian McDonald | The Little Goddess | Mała bogini Dom derwiszy. Dni Cyberabadu Kroki w nieznane 2009 | |
Kelly Link | Magic for Beginners | Magia dla początkujących Magia dla początkujących | |
Bruce Sterling | The Blemmye's Stratagem | ||
James Van Pelt | The Inn at Mount Eithe | ||
Connie Willis | Inside Job | Duch prawdy Fantastyka wydanie specjalne 1 (14) 2007 Niebieski księżyc | |
John G. McDaid | Keyboard Practice, Consisting of an Aria with Diverse Variations for the Harpsichord with Two Manuals | ||
Vonda N. McIntyre | Little Faces | Małe twarze Nowa Fantastyka 07 (298) 2007 | |
Jason Stoddard | Panacea | ||
Daryl Gregory | Second Person, Present Tense | Druga osoba, czas teraźniejszy Kroki w nieznane 2007 | |
2007 | Robert Charles Wilson | The Cartesian Theater | |
Robert Reed | A Billion Eves | Miliard Ew Fantastyka wydanie specjalne 1 (18) 2008 | |
Michael Swanwick | Lord Weary's Empire | Imperium Lorda Weltszmerca Fantastyka wydanie specjalne 3 (16) 2007 | |
Ian McDonald | The Djinn's Wife | Małżonka Dżina Nowa Fantastyka 10 (301) 2007 Dom derwiszy. Dni Cyberabadu | |
Benjamin Rosenbaum | The House Beyond Your Sky | Dom za waszym niebem Nowa Fantastyka 01 (316) 2009 | |
Paolo Bacigalupi | Yellow Card Man | Człowiek z żółtą kartą Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć Nowa Fantastyka 08 (299) 2007 | |
Paul Melko | The Walls of the Universe | ||
M. Rickert | You Have Never Been Here | ||
Christopher Rowe | Another Word for Map Is Faith | Słowo mapa znaczy wiara Fantasy & Science Fiction 02 (2) 2010 | |
Michael F. Flynn | Dawn, and Sunset, and the Colours of the Earth | ||
William Shunn | Inclination | ||
Robert Charles Wilson | Julian: A Christmas Story | ||
2008 | Elizabeth Bear (remis) | Tideline | Przypływ Nowa Fantastyka 03 (342) 2011 |
David Moles (remis) | Finisterra | Finisterra Fantasy & Science Fiction 01 (1) 2010 | |
Gene Wolfe | Memorare | Memorare Kroki w nieznane 2008 | |
Ian R. MacLeod | The Master Miller's Tale | Opowieść młynarza Pieśń czasu. Podróże | |
Ted Chiang | The Merchant and the Alchemist's Gate | Kupiec i wrota alchemika Nowa Fantastyka 03 (306) 2008 Siedemdziesiąt dwie litery Wydech | |
Karen Joy Fowler | Always | Wieczność Nowa Fantastyka 01 (316) 2009 | |
Johanna Sinisalo | Baby Doll | Baby Doll Kroki w nieznane 2007 | |
Jeffrey Ford | The Dreaming Wind | ||
Kij Johnson | The Evolution of Trickster Stories Among the Dogs of North Park After the Change | Ewolucja opowieści o triksterze wśród psów z Parku Północnego po Zmianie Nowa Fantastyka 06 (321) 2009 | |
Laird Barron | The Forest | ||
John Kessel | The Last American | ||
Gwyneth Jones | The Tomb Wife | ||
2009 | James Alan Gardner | The Ray-Gun: A Love Story | Broń promieniowa – love story Kroki w nieznane 2013 |
Kathleen Ann Goonan | Memory Dog | ||
Michael Swanwick | From Babel's Fall'n Glory We Fled | A za nami ginęła chwała Babel Nowa Fantastyka 05 (404) 2016 | |
Paolo Bacigalupi | The Gambler | Hazardzista Nowa Fantastyka 07 (322) 2009 | |
Maureen F. McHugh | Special Economics | ||
Benjamin Rosenbaum | True Names | Prawdziwe imiona Fantastyka wydanie specjalne 1 (38) 2013 | |
Cory Doctorow | |||
Hannu Rajaniemi | His Master's Voice | ||
Charles Coleman Finlay | The Political Prisoner | ||
2010 | James Morrow | Shambling Towards Hiroshima | |
John Barnes | Things Undone | ||
Damien Broderick | This Wind Blowing, and this Tide | ||
Sara Genge | As Women Fight | ||
Peter Watts | The Island | Wyspa Nowa Fantastyka 05 (344) 2011 | |
Rachel Swirsky | Eros, Philia, Agape | Eros, filia, agape Kroki w nieznane 2010 | |
Kij Johnson | Spar | Spór[[2]] | |
Ted Kosmatka | Blood Dauber | Krwawa osa Fantastyka wydanie specjalne 2 (51) 2016 | |
Michael Poore | |||
Tanith Lee | Clockatrice | ||
Lewis Shiner | The Death of Che Guevara | Śmierć Che Guevary Creatio Fantastica 1 (60) 2019 | |
Tim Pratt | Her Voice in a Bottle | ||
Robert Reed | True Fame | ||
2011 | Geoffrey A. Landis | The Sultan of the Clouds | Sułtan chmur Fantastyka wydanie specjalne 2 (43) 2014 |
Elizabeth Hand | The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon | ||
Peter Watts | The Things | Rzeczy Kroki w nieznane 2010 | |
Alastair Reynolds | Troika | ||
Robert Reed | Dead Man's Run | ||
Yoon Ha Lee | Flower, Mercy, Needle, Chain | Kwiat, Litość, Igła, Łańcuch Nowa Fantastyka 04 (355) 2012 | |
Paul Park | Ghosts Doing the Orange Dance | ||
Steve Rasnic Tem | A Letter from the Emperor | ||
Eleanor Arnason | Mammoths of the Great Plains | ||
Lavie Tidhar | The Night Train | ||
Damien Broderick | Under the Moons of Venus | ||
2012 | Paul J. McAuley | The Choice | |
Charlie Jane Anders | Six Months, Three Days | Sześć miesięcy i trzy dni Nowa Fantastyka 06 (357) 2012 | |
Ken Liu | The Paper Menagerie | Papierowa menażeria Nowa Fantastyka 06 (357) 2012 | |
Ken Liu | The Man Who Ended History: A Documentary | Człowiek, który zakończył historię: dokument Fantastyka wydanie specjalne 4 (37) 2012 | |
Yoon Ha Lee | Ghostweight | ||
Jake Kerr | The Old Equations | ||
Paul Cornell | The Copenhagen Interpretation | ||
Catherynne M. Valente | Silently and Very Fast | Bezszelestnie i bardzo szybko Fantastyka wydanie specjalne 3 (36) 2012 | |
2013 | Molly Gloss | The Grinnell Method | |
Linda Nagata | Nahiku West | ||
Robert Reed | Eater-of-Bone | ||
Ken Liu | The Bookmaking Habits of Select Species | O tworzeniu książek przez wybrane gatunki[[3]] | |
Ken Liu | Mono No Aware | Mono no aware Nowa Fantastyka 06 (369) 2013 | |
Jay Lake | The Weight of History, The Lightness of the Future | ||
Aliette de Bodard | Immersion | ||
Aliette de Bodard | Scattered Along the River of Heaven | ||
Nancy Kress | After the Fall, Before the Fall, During the Fall | ||
Kate Bachus | Things Greater Than Love | ||
Bruce Sterling | The Peak of Eternal Light | ||
E. Catherine Tobler | (To See the Other) Whole Against the Sky | ||
2014 | Sarah Pinsker | In Joy, Knowing the Abyss Behind | |
Robert Reed | Mystic Falls | ||
Vylar Kaftan | The Weight of the Sunrise | ||
Gregory Norman Bossert | Bloom | ||
Alaya Dawn Johnson | They Shall Salt the Earth with Seeds of Glass | ||
Will McIntosh | Over There | Po drugiej stronie Nowa Fantastyka 04 (367) 2013 | |
Alan DeNiro | The Wildfires of Antarctica | ||
Val Nolan | The Irish Astronaut | ||
Kenneth Schneyer | Selected Program Notes from the Retrospective Exhibition of Theresa Rosenberg Latimer | ||
E. Lily Yu | The Urashima Effect | ||
2015 | Cory Doctorow | The Man Who Sold the Moon | Człowiek, który sprzedał księżyc Fantastyka wydanie specjalne 1 (46) 2015 |
Suzanne Palmer | Shatterdown | ||
Sam J. Miller | We Are the Cloud | ||
Gregory Benford | Lady With Fox | ||
Octavia E. Butler | Childfinder | ||
Seth Chambers | In Her Eyes | ||
Tananarive Due | Herd Immunity | ||
Eugie Foster | When It Ends, He Catches Her | ||
Daryl Gregory | We Are All Completely Fine | ||
Nancy Kress | Yesterday's Kin | ||
Geoffrey A. Landis | A Hotel in Antarctica | Hotel na Antarktydzie Nowa Fantastyka 12 (399) 2015 | |
Ken Liu | The Regular | ||
Pat MacEwen | The Lightness of the Movement | ||
Ian McDonald | The Fifth Dragon | Piąty smok Nowa Fantastyka 01 (388) 2015 | |
Robert Reed | The Cryptic Age | ||
2016 | Kelly Link | The Game of Smash and Recovery | |
Eugene Fischer | The New Mother | ||
Carter Scholz | Gypsy | ||
Brooke Bolander | And You Shall Know Her By The Trail Of Dead | I po trupach ją poznacie Nowa Fantastyka 09 (408) 2016 | |
Greg Egan | The Four Thousand, the Eight Hundred | ||
Hao Jingfang | Folding Beijing | Składany Pekin Fantastyka wydanie specjalne 3 (48) 2015 | |
Gwyneth Jones | Emergence | ||
David D. Levine | Damage | Uszkodzenie Nowa Fantastyka 07 (406) 2016 | |
Ian McDonald | Botanica Veneris: Thirteen Papercuts by Ida Countess Rathangan | Botanica veveris: Trzynaście wycinanek wykonanych przez Idę, hrabinę Rathangan Nowa Fantastyka 02 (413) 2017 | |
Sarah Pinsker | Our Lady of the Open Road | ||
Kelly Robson | The Three Resurrections of Jessica Churchill | ||
Jeff Somers | Avery Cates: The Walled City | ||
2017 | Catherynne M. Valente | The Future is Blue | Przyszłość to błękit Nowa Fantastyka 03 (426) 2018 |
Carolyn Ives Gilman | Touring with the Alien | Tournée z kosmitą Fantastyka wydanie specjalne 2 (59) 2018 | |
Sam J. Miller | Things with Beards | ||
Nina Allan | The Art of Space Travel | ||
Amal El-Mohtar | Seasons of Glass and Iron | ||
Victor LaValle | The Ballad of Black Tom | ||
Ian R. MacLeod | The Visitor From Taured | ||
Dominica Phetteplace | Project Empathy | Projekt "Empatia" Nowa Fantastyka 11 (410) 2016 | |
Kai Ashante Wilson | A Taste of Honey | ||
2018 | Charlie Jane Anders | Don't Press Charges and I Won't Sue | Nie pozwę cię, jeśli mnie nie zaskarżysz Nowa Fantastyka 03 (438) 2019 |
Tobias S. Buckell | Zen and the Art of Starship Maintenance | ||
Greg Egan | The Discrete Charm of the Turing Machine | ||
Maureen F. McHugh | Sidewalks | ||
Linda Nagata | The Martian Obelisk | Marsjański obelisk Nowa Fantastyka 07 (442) 2019 | |
Suzanne Palmer | The Secret Life of Bots | ||
Sarah Pinsker | And Then There Were (N-One) | ||
Vina Jie-Min Prasad | Fandom for Robots | ||
Vina Jie-Min Prasad | A Series of Steaks | Zamówienie na steki Nowa Fantastyka 05 (440) 2019 | |
Rebecca Roanhorse | Welcome to your Authentic Indian Experience™ | ||
Kelly Robson | We Who Live in the Heart | ||
2019 | Annalee Newitz | When Robot and Crow Saved East St. Louis | |
L. X. Beckett | Freezing Rain, A Chance of Falling | ||
Brooke Bolander | The Only Harmless Great Thing | ||
P. Djèlí Clark | The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington | Sekretne życie dziewięciu murzyńskich zębów Jerzego Waszyngtona Nowa Fantastyka 10 (457) 2020 | |
Carolyn Ives Gilman | Umbernight | ||
Daryl Gregory | Nine Last Days on Planet Earth | ||
Simone Heller | When We Were Starless | ||
Yoon Ha Lee | The Starship and the Temple Cat | ||
Kelly Robson | Gods, Monsters, and the Lucky Peach | ||
Adam Shannon | On the Day You Spend Forever with Your Dog | ||
Tade Thompson | Yard Dog | ||
2020 | Tobias S. Buckell | The Galactic Tourist Industrial Complex | |
Ted Chiang | Omphalos | Omfalos Wydech | |
Amal El-Mohtar | This is How You Lose the Time War | Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu | |
Max Gladstone | |||
A.T. Greenblatt | Give the Family My Love | ||
Karen Osborne | The Dead, in Their Uncontrollable Power | ||
Suzanne Palmer | The Painter of Trees | ||
Suzanne Palmer | Waterlines | ||
Lina Rather | Sisters of the Vast Black | ||
Karin Tidbeck | The Last Voyage of Skidbladnir | ||
Lavie Tidhar | New Atlantis | ||
Caroline M. Yoachim | The Archronology of Love |