Paolo Bacigalupi

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Paolo Bacigalupi
PaoloBacigalupi.jpg
Data i miejsce urodzenia 6 sierpnia,1972
Paonia
Narodowość USA
Ważne dzieła Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć
Strona domowa


Paolo Bacigalupi (ur. 6 sierpnia 1972 r.) - amerykański pisarz science fiction, którego twórczość zalicza się do fantastyki ekologicznej. Laureat licznych nagród, m.in. Nebula, Hugo, Campbell i Locus.

Pisarz urodził się w 1972 roku; wychowywał się w hippisowskiej rodzinie w małym miasteczku Paonia w stanie Kolorado. W college w Oberlin w stanie Ohio uczył się języka chińskiego. Następnie wyjechał kontynuować studia do Chin, najpierw w mieście Kunming w południowo-zachodnich Chinach, a następnie w Pekinie. Tam przez jakiś czas pracował, a potem podróżował po krajach Południowo-Wschodniej Azji. Po powrocie do USA mieszkał w Bostonie, gdzie pracował w firmie tworzącej strony internetowe, wtedy też zaczął pisać fantastykę. Na jakiś czas powrócił do Chin, zbierając materiały do książki, w końcu osiadł w rodzinnym stanie Kolorado.

Ma żonę i syna.

Pierwszym utworem Bacigulapiego, opublikowanym w marcu 1999 roku, było opowiadanie "Kieszeń pełna dharmy" (Pocketful of Dharma). Ukazało się ono, podobnie jak większość jego opowiadań, w The Magazine of Fantasy & Science Fiction. Publikował również w Asimov's Science Fiction i antologiach.

W 2006 r. otrzymał nagrodę im. Theodora Sturgeona za opowiadanie "Kaloryk", zaś w 2008 dwie nagrody Locusa, za zbiór Pompa nr 6 i inne opowiadania oraz za tytułowe opowiadanie. Nominowane do nagród Hugo, Nebula lub Sturgeona były także krótkie formy: "Fletka", "Ludzie piasku i popiołu", "Kaloryk", "Człowiek z żółtą kartą", "Hazardzista".

Debiutancka powieść, Nakręcana dziewczyna, zdobyła w 2010 wszystkie najważniejsze nagrody: Nebulę, Hugo, Locusa oraz Campbella i Comptona Crooka.

W Polsce jego opowiadania ukazały się w Nowej Fantastyce, F&SF Edycja Polska i antologii Kroki w nieznane 2009. W 2011 wydawnictwo Mag wydało w jednym woluminie powieść Nakręcana dziewczyna, zbiór opowiadań Pompa numer sześć oraz krótką formę "Maleńkie ofiary".

Spis treści

Powieści

Ship Breaker

Zbiory opowiadań

Omnibusy

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony