Kryształowy gryf

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kryształowy gryf

Andre Norton
The Crystal Gryphon

Krysztalowy gryf.jpg
Kryształowy gryf
Język oryginału angielski
Forma powieść
Pierwsze wydanie 1972
I wydanie polskie 1991
Wydawca Amber
Przekład Elżbieta Krajewska
Autor okładki Boris Vallejo
ISBN 8385079904
Cykl: Uniwersum Świata Czarownic
poprzednia
Tkaczka pieśni
następna
Gryf w chwale

Powieść ta jest częścią cyklu Uniwersum Świata Czarownic. Należy natomiast do podcyklu The Gryphon Saga, który z kolei jest częścią podcyklu High Hallack.

Saga o gryfie składa się z trzech powieści:


Akcja powieści rozgrywa się w krainie High Hallack leżącą na południowym wschodzie kontynentu znajdującego się daleko na zachód od Estcarpu znanego z wcześniejszych tomów cyklu Uniwersum Świata Czarownic. Była to górzysta kraina, a w każdej dolinie rządził inny Lord, często wojujący z sąsiadami, czasem zaś handlujący z kupieckim narodem Sulkarczyków.

Bohaterami powieści są Joisan i Kerovan. Joisan jest bratanicą władcy doliny Ithdale, wychowywaną i uczoną na żonę lorda doliny. Kerovan zaś, jest dziedzicem lorda Ulmsdale, ale uznanym za wybryk natury - od urodzenia stopy jego były zakończone kopytami, a oczy mają bursztynowy kolor.

Dwójkę bohaterów łączy dar Kerovana dla Joisan, który podarował swojej narzeczonej wisiorek znaleziony w czasie wędrówek z nauczycielem Riwalem: gryfa zamkniętego w kryształowej kulce. Dar ten okazał się niestety niebezpieczny nie tylko dla obdarowanej Joisan, ale i dla całej krainy.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony