Wydawnictwo Amber

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Amber)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Logo amber.png

Amber – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, powstałe 28 lutego 1989 w Poznaniu, z inicjatywy: Dariusza Chojnackiego i Zbigniewa Fonioka.

Obaj założyciele byli związani z fandomem, pierwszy był grafikiem znanym z wielu prac malarskich z dziedziny fantastyki, drugi związany z trzecim obiegiem wydawniczym, klubówkami. Stąd pierwsze serie uruchomione przez wydawnictwo to były serie rozpoczęte w wydawnictwach klubowych, serie fantastyczne i sensacyjne.

Amber wydaje głównie zagraniczną literaturę popularną różnych gatunków (romans, sensacja, literatura młodzieżowa, sf i fantasy), ale w swoim katalogu ma również inne pozycje (m.in. książki Italo Calvino, William S. Burroughsa, Kenzaburō Ōe). Wydawnictwo stało się znane na początku lat 90., kiedy to w olbrzymim - sięgającym kilkuset tysięcy - nakładzie wydawało powieści sensacyjne zachodnich autorów, np. Roberta Ludluma czy Fredericka Forsytha. Obecnie wydaje m.in. Johna le Carré, Toma Clancy'ego, Johna Grishama, Danielle Steel , J. R. R. Tolkiena oraz Meg Cabot .

Serie wydawnicze

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony