Andrzej Sawicki

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Sawicki
Andrzej Sawicki tlumacz.jpeg
Data i miejsce urodzenia 18 września,1947
Kamienna Góra
Data i miejsce śmierci 6 lipca 2016
Narodowość Polska


Andrzej Sawicki (ur. 18 września 1947 w Kamiennej Górze, zm. 6 lipca 2016) - polski tłumacz literatury anglojęzycznej i rosyjskojęzycznej, głównie fantastyki, scenarzysta komiksowy, dziennikarz. Były współpracownik miesięcznika o grach komputerowych „CD-Action”, znany pod pseudonimami „El General Magnifico”, „EGM” i „Generał”.

Ukończył szkołę średnią w Wałbrzychu, a studia na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Od 1973 do 1993 zawodowy oficer Wojska Polskiego. Mieszkał we Wrocławiu, gdzie od 1993 do 1997 pracował jako nauczyciel w szkole średniej.

W 1977 wraz z Ryszardem Siwanowiczem, pod wspólnym pseudonimem "Rian Asars", napisał scenariusz do narysowanego przez Grzegorza Rosińskiego komiksu "Najdłuższa podróż" opublikowanego w magazynie "Relax". Od 1993 zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego i rosyjskiego. Przetłumaczył kilkadziesiąt książek, m.in. Roberta A. Heinleina, Alfreda Bestera, Raymonda E. Feista, Kira Bułyczowa, Mariny i Siergieja Diaczenków. Od 1997 do 2009 recenzował gry komputerowe w miesięczniku „CD-Action”.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony