Załoga "Mekongu"

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Załoga "Mekongu"

Isaj Łukodjanow & Jewgienij Wojskunskij
Ekipaż "Miekonga"

ZalogaMekonga.jpg
Język oryginału rosyjski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1961
I wydanie polskie 2022
Wydawca Stalker Books
Przekład Iwona Czapla
Autor okładki Tadeusz Meszko
Seria wydawnicza Klasycy radzieckiej sf
ISBN 9788366280953
Kupisz w: Esef.com.pl

Powieść „Załoga ‘Mekongu’ ” to solidna literatura przygodowa z elementami fantastyki. Jej opisowy podtytuł, a mianowicie: „Książka o najnowszych fantastycznych odkryciach i dawnych wydarzeniach, o tajemnicach Substancji oraz o wielu przygodach na lądzie i morzu”, od razu mówi nam, czego możemy spodziewać się po tej historii, której słucha się, jak opowieści wyśmienitego gawędziarza.

Historia owa toczy się jakby na dwóch płaszczyznach. Opowiada o losach młodych inżynierów z Baku pracujących nad możliwością budowy rurociągów w oparciu o napięcie powierzchniowe cieczy, czyli bez wykorzystania rur, a obok snuje opowieść z czasów Piotra I – wyprawy jego wojsk do Chiwy oraz rozgrywających się tam tajemniczych wydarzeń.

Dwóch młodych inżynierów i grupa naukowców wpada na trop zagadki tajemniczego noża, który przenika przez przedmioty i ludzkie ciało, nie czyniąc im żadnej szkody i nie zadając ran. Jak się okazuje nóż został sprowadzony z Indii w XVIII wieku, a jego historia związana jest z zakonem jezuitów i kapłanami mrocznego kultu bogini Kali. Wyjaśnienie zagadki przenikliwego noża może mieć ogromne znaczenie dla świata nauki i praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach życia; nie dziwi więc, że kilka niezależnych grup zaczyna wyścig z czasem o to, kto pierwszy odkryje tajemną zasadę magicznego, zdawałoby się, przedmiotu.

Książka wciąga czytelnika w wir wydarzeń niemal od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony