Przygody Merlina

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przygody Merlina (2008-2012)


Merlin

Przygody merlina.jpg
Występują: Colin Morgan
Bradley James
Richard Wilson
Anthony Head
Angel Coulby
Katie McGrath
John Hurt
Santiago Cabrera
Nathaniel Parke
Produkcja: Wielka Brytania
Typ serial
Gatunek fantasy, przygodowy, familijny
Przygody merlina1.jpg

Przygody Merlina (org. Merlin albo The Adventures of Merlin, jak jest podane w serialu) – brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany w 2008 roku. Jest on oparty na legendach arturiańskich o czarodzieju Merlinie i jego powiązaniu z księciem Arturem, lecz znacznie różni się od tradycyjnej wersji mitu. Nakręcono 5 sezonów, łącznie 65 odcinków.

Spis treści

Fabuła

Żaden młody człowiek, bez względu na to, jak jest potężny, nie zna swego przeznaczenia.

Zamek Camelot, na kilka lat przed tym, gdy zaczął się okres jego największej świetności. Fantastyczne miejsce zamieszkałe przez legendarne bestie i nietuzinkowych ludzi. To niebezpieczny świat, w którym używanie magii zostało zakazane przez tyrana - Uthera Pendragona. Gdy do zamku przybędzie Merlin, młodzieniec obdarzony niesamowitymi, magicznymi zdolnościami, szybko narobi sobie wrogów. Jego przeciwnikiem stanie się najpoważniejszy kandydat do korony, pyszałkowaty książę Artur. Niemniej Merlin, dzięki światłemu przewodnictwu nadwornego alchemika Gaiusa, nie tylko zdoła przetrwać, ale i pozna największe sekrety królestwa Camelot. Odkryje także, że jego losy są nierozerwalnie powiązane z dziedzicem korony – młodym Arturem.

Główni bohaterowie

 • Merlin lub Emrys – młody, utalentowany czarodziej, który próbuje zachować swoje moce w sekrecie, aby pewnego dnia stać się największym na świecie czarodziejem. Jest także sługą i dobrym przyjacielem księcia Artura, oraz ostatnim władcą smoków. Merlin nie może ujawnić Arthurowi, Utherowi i większości przyjaciół swojego sekretu, gdyż grozi mu za to kara śmierci. Wyznaje Arturowi swój sekret w ostatnim odcinku 5 serii. Zabija Morganę mieczem Artura, gdy ta próbuje powstrzymać go przed uratowaniem króla. Nie udaje mu się jednak uratować Artura, który umiera na jego rękach.
 • Król Artur (wcześniej książę Artur) – uparty, arogancki i lekkomyślny, ale poczciwy i dobroczynny syn Uthera Pendragona. Przyjaźni się z Merlinem, który kilkakrotnie ratuje Arturowi życie. Od drugiej serii jest zakochany w Gwen. W czwartej serii po śmierci Uthera zostaje królem Camelotu. Pod koniec czwartej serii żeni się z Gwen, jednocześnie czyniąc ją królową Camelotu. W ostatnim odcinku 5 serii dowiaduje się, że Merlin jest czarownikiem. Na początku szokuje go ta informacja i dziwi się dlaczego Merlin nadal zachowuje się jak jego sługa, lecz później godzi się z tym, że Merlin włada magią. W ostatnim odcinku ginie w wyniku rany zadanej mu przez Mordreta.
 • Gajusz – nadworny uzdrowiciel i jeden z nielicznych, którzy znają sekret Merlina. W przeszłości praktykował magię, a obecnie jest nadwornym lekarzem i uczonym. Traktuje Merlina jak własnego syna, którego nigdy nie miał. Jest także zaufanym przyjacielem matki Merlina.
 • Uther Pendragon – ojciec Artura, były król Camelotu. Jest przedstawiony jako bezwzględny i okrutny człowiek, ale czasami troszczy się o poddanych i przyjaciół. Często jest zaślepiony przez swoją nienawiść do wszelkich form magii. Pod koniec trzeciego sezonu, gdy dowiedział się o zdradzie Morgany, popadł w depresję i przestał troszczyć się o królestwo. W tym czasie obowiązki króla pełnił Artur. W trzecim odcinku czwartej serii zostaje ciężko ranny w walce, w której obronił Artura przed atakującym go rycerzem, który miał go zabić. Artur próbował go uratować przez magię, jednak Morgana założyła na Utherze koralik, który odwraca każde magiczne dokonanie, co ostatecznie doprowadza do śmierci króla. Zaraz po tym wydarzeniu tron obejmuje Artur. W 5 serii powraca jako duch przywołany przez Artura. Atakuje on wówczas Camelot. Ostatecznie Artur i Merlin znów odsyłają go do świata zmarłych. Jako duch dowiaduje się o sekrecie Merlina lecz nie zdąża powiadomić o tym Artura.
 • Królowa Ginewra (Gwen) – córka kowala zabitego przez Uthera. Skromna służąca Morgany i jej wierna przyjaciółka, jednak po przejściu Morgany na złą stronę ich przyjaźń zaczęła się rozpadać, aż w końcu stała się sobie wrogie. Przyjazna, otwarta, pomocna dziewczyna z dobrym sercem, która zrobiłaby wszystko dla swoich przyjaciół. Od drugiej serii zakochana w Arturze. Po zdradzeniu Artura poprzez romans z Lancelotem wyrzucona z Camelotu. Na koniec 4 serii Artur jej przebacza i Gwen zostaje jego żoną oraz królową Camelotu. Po śmierci Artura dziedziczy po nim tron.
 • Morgana – wychowanka króla i jego córka z nieprawego łoża (dowiadujemy się o tym w trzeciej serii). Przyjaźniła się z Gwen pomimo ich różnic klasowych. Morgana jest również potajemnie "widzącą" – osobą, która posiada zdolności prorocze oraz czarodziejką. Widzi przyszłość tylko, gdy śpi. W drugiej serii za sprawą swojej siostry Morgause przechodzi na złą stronę. Zostaje otruta przez Merlina, a siostra zabiera ją z Camelotu. W trzeciej serii powraca by knuć i spiskować przeciwko królowi. Chce także zabić Arthura, aby objąć stanowisko królowej Camelotu. W czwartej serii również powraca będąc głównym wrogiem Camelotu. To ona była odpowiedzialna za śmierć Uthera w czwartej serii. Jedyną postacią, którą Morgana się lęka jest Emrys, który jak jej przepowiedziano będzie jej zgubą i jest jej śmiertelnym przeznaczeniem. Jednak Morgana nie wie, że Emrys to tak naprawdę Merlin. Dowiaduje się o tym od Mordreda w 5 serii. Próbuje wówczas odebrać mu moc co jej się udaje lecz nie udaje jej się powstrzymać Merlina przed jej odzyskaniem. Ostatecznie ginie z rąk Merlina przebita Excaliburem w ostatnim odcinku 5 serii.
 • Wielki Smok – Merlin często odwiedza smoka, gdy jest w tarapatach, ponieważ smok wie, co jest przeznaczeniem Merlina. Smok jest również jednym z nielicznych, którzy znają tajemnicę Merlina. Smok czasami wydaje się wszechwiedzący, ale jego motywacje nie są znane poza chęcią uwolnienia się z podziemi Camelotu. W drugiej serii Merlin uwalnia Smoka, a ten atakuje Camelot. Od trzeciej serii jest "służącym" Merlina. Musi się godzić na to, o co Merlin go prosi, nawet jeśli sam Smok widzi negatywne przeznaczenie. W 5 serii jest już stary i bliski śmierci lecz nadal służy Merlinowi.
 • Mordred, młody druid, który został skazany na śmierć przez Uthera za używanie magii na terenie Camelotu. Jednak później Morgana, Artur i Merlin ratują mu życie. Później zostaje zdradzony przez Merlina, kiedy on sprzymierza się z przestępcami, przez co on i Merlin stali się głównymi wrogami. Według przewidzeń smoka przeznaczeniem Mordreda jest zabójstwo króla Artura.

Nagrody i nominacje

 • BAFTA 2010
  • Najlepsze telewizyjne efekty specjalne (nominacja)
 • Saturny 2013
  • Najlepszy serial dla młodzieży (nominacja)

Lista odcinków

 • Sezon 1
 1. The Dragon's Call
 2. Valiant
 3. The Mark of Nimueh
 4. The Poisoned Chalice
 5. Lancelot
 6. A Remedy to Cure All Ills
 7. The Gates of Avalon
 8. The Beginning of the End
 9. Excalibur
 10. The Moment of Truth
 11. The Labyrinth of Gedref
 12. To Kill the King
 13. Le Morte d'Arthur
 • Sezon 2
 1. The Curse of Cornelius Sigan
 2. The Once and Future Queen
 3. The Nightmare Begins
 4. Lancelot and Guinevere
 5. Beauty and the Beast
 6. Beauty and the Beast - Part Two
 7. The Witchfinder
 8. The Sins of the Father
 9. The Lady of the Lake
 10. Sweet Dreams
 11. The Witch's Quickening
 12. The Fires of Idirsholas
 13. The Last Dragonlord
 • Sezon 3
 1. The Tears of Uther Pendragon
 2. The Tears of Uther Pendragon Part 2
 3. Goblin's Gold
 4. Gwaine
 5. The Crystal Cave
 6. The Changeling
 7. The Castle of Fyrien
 8. The Eye of the Phoenix
 9. Love in the Time of Dragons
 10. Queen of Hearts
 11. The Sorcerer's Shadow
 12. The Coming of Arthur - Part One
 13. The Coming of Arthur - Part Two
 • Sezon 4
 1. The Darkest Hour Part 1
 2. The Darkest Hour Part 2
 3. The Wicked Day
 4. Aithusa
 5. His Father's Son
 6. A Servant of Two Masters
 7. The Secret Sharer
 8. Lamia
 9. Lancelot du Lac
 10. A Herald of the New Age
 11. The Hunter's Heart
 12. The Sword in the Stone: Part One
 13. The Sword in the Stone: Part Two
 • Sezon 5
 1. Arthur's Bane Part 1
 2. Arthur's Bane Part 2
 3. The Death Song of Uther Pendragon
 4. Another's Sorrow
 5. The Disir
 6. The Dark Tower
 7. A Lesson in Vengeance
 8. The Hollow Queen
 9. With All My Heart
 10. The Kindness of Strangers
 11. The Drawing of the Dark
 12. The Diamond of the Day Part 1
 13. The Diamond of the Day Part 2

Źródło

 • [[1]] filmweb
 • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony