Gudrun

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

GUDRUN – bohaterka znana z mitologii nordyckiej i Sagi o Wölsungach, odpowiednikiem Gudrun w germańskiej Pieśni o Niebelungach jest królewna Krymhilda.

Rodowód

Gudrun pochodziła z rodu Niflungów. Jej ojcem był Gjuki a matką Grimhild. Miała braci - Gunnara i Högniego. Była kolejno żoną Sigurda, z którym miała syna Sigmunda i córkę Swanhild, króla Atlego, z którym doczekała się dwóch synów Erpa i Eitilla a po jego śmierci wyszła za mąż za króla Jonakra i z tego związku przyszło na świat dwoje kolejnych synów, Hamdir i Sórli.

Charakterystyka

Gudrun znała się na magii. Swoich wyruszających na wyprawę synów, Hamdira i Sorliego, właśnie dzięki niej uodporniła na ciosy a konkretniej ich zbroje były odporne na żelazo.

Historia Gudrun

Gudrun i SigurdSigurd został mężem Gudrun dzięki intrydze jej matki, która podała Sigurdowi magiczny napój, sprawiając, że zapomniał o Brynhildzie, której ślubował wierność. Nieświadomą tego Gudrun łączyła z równie nieświadomym Sigurdem wielka miłość. Owocem ich związku był syn Sigmund i urodzona po śmierci ojca córka, Swanhild. Kiedy Sigurd, na skutek intryg Brynhildy, został zamordowany, śmierci nie uniknął także jej syn, Sigmund. Zrozpaczona Gudrun opuściła dwór. Przez siedem lat przebywała w Danii na tamtejszym dworze.

Gudrun i Atli – Gudrun została żoną Atliego, na skutek intrygi jej matki, Grimhild. Tyle, że tym razem magiczny napój zapomnienia wypiła ona sama. Miała z Atlim dwóch synów – Erpa i Eitilla. Tymczasem jej mąż chciał zagarnąć dla siebie pierścień Andwaranaut, który po śmierci poprzedniego właściciela i męża Gudrun, Sigurda, przeszedł na własność jej braci Gunnara i Högniego. Gudrun ostrzegła ich, domyślając się intrygi, która kryła się za zaproszeniem ich w gościnę. W tym celu wysłała zapisane runami ostrzeżenie a jako dowód pierścień Andwaranaut, owiniętym wilczym włosiem. Bracia nie posłuchali jednak. Zostali zamordowani przez Atliego. Gudrun wzięła zemstę w swoje ręce. Najpierw zamordowała własnych synów. Ich serca a także ich krew, zmieszaną z miodem, dała do zjedzenia Atliemu. Na koniec podpaliła dwór wraz z mężem. Na daremnie Gudrun próbowała się utopić. Zamiast zginąć znalazła się na ziemi króla Jonkara.

Gudrun i Jonkar – Ów został jej ostatnim mężem i ojcem dwóch synów, Hamdira i Sórliego. To oni właśnie mieli dokonać zemsty za córkę Gudrun a ich przyrodnią siostrę, Swanhild, która, jak niosła wieść, została w okrutny sposób zamordowana przez własnego męża, Jörmunreka, króla Gotów. Przed wysłaniem synów przeciwko królowi Gudrun za pomocą magii uczyniła ich rynsztunek odpornym na żelazo. Jednak Hamdir i Solri, na skutek niefortunnej wypowiedzi Hamdira, zdradzającej przeciwnikowi, że ich zbroje były magiczne, ponieśli klęskę. W ten sposób Gudrun straciła ostatnie ze swoich dzieci.

Po swojej śmierci Gudrun miała trzy razy ukazać się we śnie pewnej dziewczynie. Dosiadła w nim siwego rumaka na którym przybyła z zachodniej części zaświatów zwanej Nasheimem. We śnie tym Gudrun wygłosiła proroctwo.

Gudrun a chrześcijaństwo

Pod wpływem światopoglądu chrześcijańskiego powstał wątek dotyczący próby wierności małżeńskiej, sądu bożego, jaki musiała przejść Gudrun, by przed swoim drugim mężem, Atlim, udowodnić swą wierność. Oskarżona przez niewolnicę Atliego, Hekrję, musiała wsadzić dłoń do pełnego wrzątku kotła. Dłoń pozostała nietknięta a Gudrun wyjęła z jego dna szlachetne kamienia. Tym samym udowodniła swoją niewinność.

Literatura

  • Kempiński A., Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów, 2003, s. 0.
  • Słupecki L.P., Mitologia skandynawska w epoce Wikingów, Kraków 2003.
  • Turowska-Rawicz M., i Sypek R., Mitologie świata. Ludy skandynawskie, Warszawa 2007.
  • Sturluson S., Edda Prozaiczna, Sandomierz 2007.
  • Edda Poetycka, Wrocław 1986.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony