Geb

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
Egyptian representation of heaven and earth, Popular Science Monthly, t. 10, 1876

GEB — W mitologii egipskiej bóg ziemi.

Nazwa

Imię boga Geba oznacza Ziemię.

Rodowód

W najstarszej wersji mitu Geb, wraz z boginią Nut, wydali na świat boga słońce Re. W teologii heliopolitańskiej Geb był synem boga Szu oraz bogini Tefnut. Jego siostrą i jednocześnie żoną była bogini Nut. Z ich związku pochodzili bóg Ozyrys, Seth, Neftyda oraz Izyda. Według niektórych wersji mitu za ich syna uchodził także Horus.

Wygląd

Geba przedstawiano w postaci ludzkiej z koroną Dolnego Egiptu na głowie. Jego symbolem był także hieroglif, przedstawiający gęś nilową. Ów w wizerunkach umieszczano nad głową boga. W połączeniu z boginią Nut, Geb leży bokiem podczas kiedy bogini, wygięta w łuk, unosi się nad nim. Pomiędzy bogami znajduje się bóg Szu.

Charakterystyka

Pierwotnie bóg Geb oraz bogini Nut stanowili jedność, uosobienie chaosu. Jednak kiedy świat został ukształtowany zostali rozdzieleni a pomiędzy nimi znalazł się bóg Szu.

Geb jako bóstwo ziemi łączony był ze zmarłymi, z miejscem ich spoczynku. Imię tego bóstwa nosiła jedna z bram znajdujących się w zaświatach przez które podążał zamarły po swojej śmierci.

Geba łączono z władzą królewską. Faraonowie mieli być jego dziedzicami. Z tego powodu tron królewski uważany był za tron Geba. Zgodnie z tradycją przekazaną przez Teksty Piramid sam Geb miał rządzić Egiptem, objąwszy władzę po bogu Szu. Z kolei jego następcą został Ozyrys. W mitach ozyriackich Geb zasiadał w trybunale, rozstrzygającym spór pomiędzy Horusem a Sethem o dziedzictwo po bogu Ozyrysie.

Literatura

  • Rachet G., Słownik cywilizacji egipskiej, Katowice 1994.
  • Bator W., Religia starożytnego Egiptu, Kraków 2012.
  • Černý J., Religia starożytnych Egipcjan, Warszawa 1974.
  • Niwiński A., Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu, Warszawa 1993.
  • Niwiński A., Mity i symbole religijne starożytnego Egiptu, Warszawa 1984.
  • Hart G., Mity egipskie, Warszawa 1999.
  • Lipińska J.; Marciniak M., Mitologia starożytnego Egiptu, Warszawa 1980.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony