Feliks W. Kres

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Feliks W. Kres
Kres.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca,1966
Łódź
Data i miejsce śmierci 14 października 2022
Narodowość Polska
Kres2.jpg

Feliks W. Kres, właściwie Witold Chmielecki (ur. 1 czerwca 1966 w Łodzi, zm. 14 października 2022) — polski pisarz fantasy.

Debiutował w roku 1983 opowiadaniem „Mag” nadesłanym na konkurs miesięcznika „Fantastyka”.

Znany głownie jako autor dwóch cykli fantasy. „Cykl szererski” (właściwy tytuł: Księga Całości) opowiada o świecie zwanym Szererem, gdzie tajemnicza siła sprawcza, nazywana Szernią, obdarzyła inteligencją — oprócz ludzi — również koty i sępy. Natomiast cykl Piekło i szpada to opowieści dark fantasy o świecie w realiach XVII wieku, gdzie spotkać można zarówno demony, jak i istoty starsze od samego Szatana.

Jego utwory przetłumaczone zostały na język czeski, rosyjski oraz hiszpański. Za wydaną w roku 1992 powieść Król Bezmiarów otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Przez kilka lat prowadził kącik porad dla młodych pisarzy w czasopismach poświęconych fantastyce - najpierw pod tytułem „Kącik złamanych piór” w miesięczniku „Fenix”, później w „Magii i Mieczu”, następnie zaś jako „Galeria osobliwości” w miesięczniku „Science Fiction”. W lutym 2005 roku porady Kresa dla początkujących pisarzy zostały wydane w formie książkowej pod tytułem Galeria złamanych piór. Następnie — w 2010 roku wydano zbiór wybranych felietonów autora pod tytułem Galeria dla dorosłych.

W 2011 Kres podał do wiadomości, że rezygnuje z dalszego pisania, zwrócił pobrane od wydawcy zaliczki i praktycznie znikł z polskiej sceny fantasy. Jako powód podał znużenie tą pracą. W 2020 roku postanowił jednak wrócić do pisania; szczegóły można znaleźć w obszernym wywiadzie, jakiego udzielił Wojtkowi Sedeńko dla magazynu SFinks. Ostatecznie Księga Całości będzie się składała z ośmiu tomów.

Spis treści

Księga Całości

cykl Szerer

Księga Całości

 1. Północna granica 1995
 2. Król Bezmiarów 1992
 3. Grombelardzka legenda 2000
 4. Pani Dobrego Znaku 2001
 5. Porzucone królestwo 2002
 6. Żeglarze i jeźdźcy 2022
 7. Tarcza Szerni 2005
 8. Najstarsza z potęg 2022
 9. Szerń i Szerer 2023

Piekło i szpada

Opowiadania

Nonfiction

Cytaty

 • "Przecież książka to jest jakaś rozmowa z czytelnikiem. Komunikat wysyłany do odbiorcy. Co można odpowiedzieć komuś, kto pyta, dlaczego wszystkie rozmowy, wszystkie komunikaty nie mogą być do śmiechu i chichu?"

Feliks W. Kres "Galeria dla dorosłych. Ostre spojrzenie na początkujących polskich twórców. Abecadło każdego szanującego się debiutanta"

 • "Przyjaźń kota nigdy się nie kończy. Rzadko się zaczyna, ale nigdy nie kończy, tego nie można odwołać".

Feliks W. Kres "Grombelardzka legenda, tom 1"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony