Szerer

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Szerer to stworzony przez Feliksa W. Kresa świat fantasy, w którym dzieje się między innymi jego podcykl Księga Całości. Świat ten po raz pierwszy pojawił się w opublikowanym w 1985 opowiadaniu "Prawo sępów".

Spis treści

Świat

Na niebie Szereru widoczna jest Szerń - składająca się z ciemnych i jasnych pasm tajemnicza moc lub istota, która obdarzyła inteligencją trzy rozumne gatunki Szereru - ludzi, koty i sępy. Szererem zwany jest też jedyny znany kontynent, którego większość zajmuje Cesarstwo Armektańskie, które podbiło niemal wszystkie pozostałe krainy. Nad północno-zachodnim półwyspem wisi jednak Aler - podobna do Szerni, lecz jednak odmienna moc, która wtargnęła z innego świata i po walce z Szernią zajęła ten fragment lądu, zaś jego twory - złoci i srebrni alerowie, wciąż walczą z ludźmi na obszarze zwanym Północną Granicą. Poza kontynentem rozciągają się morskie Bezmiary. Jako że Szerń rozciąga się głównie nad samym kontynentem, a im dalej od niego tym bardziej zanika, zależne od niej rozumne istoty nie mogą się od niego oddalać zbyt daleko, toteż świat poza najbliższymi okolicami Szereru nie został zbadany.

Utwory

Trzon cyklu szererskiego tworzy Księga Całości, która opowiada o wydarzeniach decydujących o losie Cesarstwa. Na podcykl ten składa się pięć dotychczas wydanych i cztery zapowiedziane książki. Obecnie za kanoniczną autor uznaje ich wersję wydaną przez wydawnictwo Mag, jako że poprzednie, wydane w zbiorach i czasopismach wersje opowiadań później rozwiniętych w teksty składające się na Księgę Całości są w wielu miejscach sprzeczne z wersjami ostatecznymi. Po zakończeniu Księgi Całości ukazać się mają kolejne książki osadzone w tym świecie, nie związane jednak z główną fabułą Księgi Całości. Pierwszą taką książką mają być Jeźdźcy Równin, których fragmenty ukazały się w 2001 w miesięczniku "Magia i Miecz".

Księga Całości

(w kolejności według chronologii wewnętrznej cyklu)

Wczesne książki o Szererze

  • Prawo sępów (Alma-Press 1991, zawiera wczesne wersje tekstów wydanych w 2000 w zmienionej formie w Północnej granicy i Grombelardzkiej legendzie)
  • Serce gór (Przedświt 1994, zawiera wczesne wersje tekstów wydanych w 2000 zmienionej formie w Grombelardzkiej legendzie)

Inne utwory dziejące się w Szererze

  • Miód dla Emiry (opowiadanie)
  • Gówno (opowiadanie)
  • Jeźdźcy Równin (opowiadanie)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony