Ceirdwen

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

CEIRDWEN – w mitologii celtyckiej bogini matka, jej wiedźmi aspekt.

Rodowód

Ceirdwen miała za męża Tegida Foelem. Mieli dwoje dzieci jedno najpiękniejsze na świecie a drugie szeptne. Piękna była córka o imieniu Creirwy natomiast szpetny chłopiec zwany Afagddu bądź też Morfranem.

Miejsce

Siedzibą Ceirdwen i jej męża Tegida było jezioro Bala (LLyn Tegid), znajdujące się w Walii.

Wygląd i charakterystyka

Ceirdwen posiadała zdolność metamorfozy w zwierzę. W walijskich sagach, w opowieści poświęconej Taliesinowi, Ceirdwen zamienia się kolejno w psa, wydrę i ptaka. Była również właścicielką kotła dającego wiedzę, w tym wieszczą, oraz niosącego natchnienie. W walijskiej sadze poświęconej Taliesinowi pełni Ceirdwen rolę matki, która ściga swojego syna dopóki ten nie osiągnie pełni wiedzy.

Ceirdwen a Taliesin

Taliesin służył początkowo u Ceirdwen jako chłopiec o imieniu Gwion Bach. Jego zadaniem było mieszanie magicznej, dającej wszelką wiedzę temu, kto ją wypije, mikstury warzonej we wspomnianym wcześniej kotle Ceirdwen. Miksturę tę miała warzyć Ceirdwen rok i jeden dzień dla swojego syna, któremu mądrością chciała wynagrodzić fizyczną szpetotę. Zdarzyło się jednak tak, że kiedy Taliesin, a wówczas jeszcze Gwion Bach, pilnował mikstury przypadkiem sparzył się w palec. Wsadził go więc do ust i w ten sposób zyskał wszelką wiedzę. Ceirdwen ścigała zbiega, zamieniając się kolejno w psa, wydrę i ptaka, podczas gdy chłopiec zamienił się w królika, rybę i ptaka. Wreszcie dopadła chłopca, kiedy ów zamienił się w ziarno a ona w kurę, która to ziarno połknęła. Na skutek tego zaszła w ciążę i wydała na świat Taliesina. Urzeczona jego pięknem nie śmiała go jednak zabić i umieściła dziecko w skórzanym worku, który z kolei puściła na rzekę.

Literatura

  • Botheroyd S., i Botheroyd P.F., Słownik mitologii celtyckiej, 1998.
  • Matthews J., i Matthews C., Mitologia Wysp Brytyjskich, 1997.
  • Mitologie świata. Celtowie, pod red. Kałużna-Ross J., Mitologie świata. Celtowie, Kraków 2007.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony