Zamknięty świat

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zamknięty świat

James Gunn
This Fortress World

Zamkniety swiat.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1955
I wydanie polskie 1980
Wydawca KAW
Przekład Anna Miklińska
Autor okładki Morris Scott Dollens
ISBN 8303020676

Opis

Szybciej. Takiego tempa nie wytrzymam dłużej niż kilka sekund, ale te sekundy były bezcenne. Kiedy dostrzegłem przed sobą błękitną poświatę Portalu, odgłosy pościgu zagłuszył tupot moich własnych stóp. Chwila oczekiwania przed pozornie jednolitą ścianą korytarza i wreszcie płyta odsunęła się. Zanim wejście otworzyło się do połowy, już byłem w środku i płyta zamknęła się za mną.

Bez tchu gnałem po schodach. Usiadłem na krześle przed pilpitem, włączyłem zasilanie, włożyłem hełm na głoę, wsunąłem dłonie w rękawice. Ekran poszarzał, zabłysnął, zamigotał i pojaśniał. Zgodnie z moimi przewidywaniami Katedra była o tej porze pusta. Potem - jeden, drugi, trzeci - wszyscy czterej fałszywi mnisi przedarli się przez błękitną zasłonę Portalu. I znaleźli się w pułapce...

Owładnęło mną szaleństwo. Po raz pierwszy w życiu poczułem, co to znaczy mieć władzę. Czułem, jak siła pulsuje pod moimi palcami, wypełnia moje ciało i umysł. Do mnie należała władza. Dla tego maleńkiego fragmentu wszechświata ja byłem Bogiem. Ja byłem sędzią. Do mnie należało życie i śmierć. Ale najpierw musiałem zamknąć moje królestwo.

Przez Portal mogli wejść, ale nie mogli przezeń wrócić na tamtą stronę. Tylko Bariera otwierała drogę na ulicę. Nacisnąwszy guzik zmieniłem pole. "Nie mogą mi uciec!"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony