Torchwood

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Torchwood (2006-2011)

Russell T. Davies


Torchwood.jpg
Muzyka: Murray Gold
Występują: John Barrowman
Eve Myles
Burn Gorman
Gareth David-Lloyd
Naoko Mori
Kai Owen
Mekhi Phifer
Produkcja: Wielka Brytania
Typ serial
Gatunek science fiction, thriller, dramat
Torchwood1.jpg

Torchwood – brytyjski serial science fiction stworzony przez Russella T. Daviesa. Jest to spin-off brytyjskiego serialu pod tytułem Doktor Who.

Spis treści

Fabuła

Serial opowiada o losach grupy dochodzeniowej z Instytutu Torchwood, założonego przez królową Wiktorię. W skład ekipy wchodzą: kapitan Jack Harkness (John Barrowman), były Agent Czasu i przestępca z LI wieku, była policjantka Gwen Cooper (Eve Myles), medyk Owen Harper (Burn Gorman), pracownik biurowy Ianto Jones (Gareth David-Lloyd) oraz technik komputerowy Toshiko Sato (Naoko Mori). Celem grupy jest obrona Ziemi przed obcą cywilizacją i nadprzyrodzonymi zagrożeniami.

Główne postacie

 • kapitan Jack Harkness (John Barrowman) – pochodzący z LI wieku dowódca Torchwood 3. Jest niezwykle tajemniczy, żaden z jego podwładnych nie zna jego prawdziwego imienia – Jack Harkness to imię pilota poległego w drugiej wojnie światowej, którego imię Jack przybrał podczas swojej podróży do Londynu lat 40. XX wieku. Jest byłym Agentem Czasu. Kiedy pewnego dnia obudził się i odkrył, że nie pamięta dwóch ostatnich lat swojego życia, odszedł z agencji i został kanciarzem. Jedną z ofiar jego przekrętu miał być Doktor, jednak po tym, jak przez przypadek prawie doprowadził do zagłady ludzkości, dołączył do niego i jego towarzyszki, Rose Tyler. Zginął w czasie walki z Dalekami na Satelicie 5, jednak Rose, która wchłonęła w siebie energię wiru temporalnego napędzającego TARDIS, ożywiła go. W wyniku tego Jack jest nieśmiertelny – stanowi paradoks w czasie i przestrzeni. Po tym incydencie Doktor i Rose porzucają Jacka, który cofa się w czasie i wraca na Ziemię dzięki swojemu urządzeniu z Agencji Czasu, niestety w wyniku awarii urządzenia trafia na Ziemię pod koniec XIX wieku i musi tam zostać. W XXI wieku Jack fizycznie nadal wygląda na młodego człowieka i czeka na jakikolwiek kontakt z Doktorem, a równocześnie prowadzi i reorganizuje Torchwood. Jack jest omni-seksualny. Jak mówi Doktor w odcinku serialu Doktor Who The Doctor Dances (Puste dziecko, część 2), w czasie, z którego pochodzi Jack, jest tak wiele gatunków, a tak mało czasu, więc wszyscy ludzie podróżują po wszechświecie i "tańczą". Sam Jack przyznawał, że był już w ciąży i uprawiał seks oralny z obcymi.
 • Gwen Cooper (Eve Myles) – najmłodsza stażem pracownica Torchwood 3, była policjantka. W pierwszym odcinku serialu przypadkowo wpada na trop organizacji, kiedy ekipa Torchwood odsuwa jej zespół od badania zwłok. Po krótkim okresie śledzenia ich oraz po przetrwaniu ataku ze strony Suzie Costello, zostaje rekrutowana przez Jacka. Jako jedyna z głównych bohaterów od początku serialu jest w stałym, stabilnym związku z człowiekiem spoza ekipy. Z trudem przychodziło jej ukrywanie przed swoim narzeczonym prawdy o tym, gdzie pracuje i co robi, a frustracja ta w końcu doprowadziła ją do krótkotrwałego romansu z Owenem. Gwen bardzo kocha Rhysa, co podkreśla wielokrotnie, a kiedy Rhys przypadkowo dowiaduje się o istnieniu Torchwood i prawdziwej istocie pracy Gwen w odcinku Meat, Gwen odmawia podania mu tabletki, która miałaby usunąć wspomnienia o tym odkryciu. W odcinku Something Borrowed Gwen wychodzi za mąż za Rhysa. Bohaterka posiada ogromne zdolności przywódcze i w czasie między pierwszym a drugim sezonem serialu, kiedy dowódca zespołu, Jack Harkness, jest nieobecny, przejmuje jego obowiązki pomimo najmniejszego doświadczenia.
 • Owen Harper (Burn Gorman) – medyk Torchwood 3. Zajmuje się leczeniem ran pochodzenia pozaziemskiego u swoich współpracowników, sekcjami obcych, badaniem ludzi których zgon mogli spowodować obcy. Owen jest najbardziej cynicznym i nieprzyjemnym w obyciu członkiem zespołu. Jego życie kręci się wokół przygodnego seksu, alkoholu i pracy. Miał romans między innymi z Suzie Costello i Gwen Cooper, a ponadto jest obiektem westchnień Toshiko. On sam zakochany był w Diane Holmes, feministce i pilot samolotu który przeleciał przez szczelinę z przeszłości. W odcinku Fragments dowiadujemy się, że zanim trafił do Torchwood był zaręczony z Katie, młodą lekarką. Dziewczyna umiera na stole operacyjnym po tym, jak w jej mózgu zostaje wykryty obcy. To wtedy Owen po raz pierwszy spotyka Jacka. W odcinku Reset Owen zostaje postrzelony i umiera, jednak w Dead Man Walking Jack, odnalazłszy drugą rękawicę wskrzeszającą, przywraca go do życia. W zamiarze miał przywołać go na kilka minut, jednak – ku zaskoczeniu wszystkich – od tamtej chwili Owen wciąż pozostaje świadomy i przytomny, pomimo że jego ciało jest praktycznie martwe.
 • Ianto Jones (Gareth David-Lloyd) – pracownik biurowy Torchwood 3, zajmujący się głównie formalnościami i podawaniem kawy. W pierwszym sezonie postać nie odgrywająca większej roli, w drugim awansował ze względu na nieobecność Jacka. Ianto pracuje w Torchwood od dawna. Zanim trafił do zespołu Jacka był pracownikiem Torchwood 1. Był w związku z Lisą, inna pracownicą Torchwood 1, która w trakcie wydarzeń z finału drugiego sezonu serialu Doktor Who została częściowo zamieniona w cyberkobietę. Od tamtego czasu Ianto trzymał ją w ukryciu, w piwnicy siedziby Torchwood 3. W połowie pierwszego sezonu Ianto zaczyna sypiać z Jackiem.
 • Toshiko Sato (Naoko Mori) – technik komputerowy Torchwood 3. Zajmuje się przede wszystkim kontrolowaniem odczytów dotyczących aktywności szczeliny czasu znajdującej się w centrum Cardiff. Toshiko w odcinku Mordercza wioska po raz pierwszy wyraża swoje zainteresowanie Owenem, zaś w odcinku Reset udaje jej się umówić z nim na randkę. Po jego śmierci próbuje podnieść go na duchu i choć spotyka się z bardzo chłodnym przyjęciem, nie rezygnuje i udaje jej się w końcu przekonać Owena, że nic się dla niego nie skończyło. Toshiko jako jedyna z pracowników Torchwood 3 nie prowadzi intensywnego życia erotycznego ani uczuciowego. Poza jej uczuciem do Owena, przejawiała sympatię względem zahibernowanego żołnierza z przeszłości, którego Torchwood 3 budziło raz do roku, oraz nawiązała relacje seksualne z kosmitką, która opanowała ciało dziewiętnastowiecznej prostytutki.
 • Rhys Williams (Kai Owen) – narzeczony Gwen. Niezbyt bystry, dobrotliwy Walijczyk. Posiada własną firmę przewozową. Uważał, że wszyscy kosmici atakujący Londyn nie byli rzeczywiści, a raczej czymś z rodzaju objawów zbiorowej halucynacji. Zmienia jednak zdanie w odcinku Meat w którym odkrywa, czym naprawdę zajmuje się jego narzeczona. W odcinku Something Borrowed żeni się z Gwen.
 • Rex Matheson (Mekhi Phifer) – jest wysoko postawionym agentem pracującym dla CIA, który zaczyna badać sprawę Torchwood po tym jak jego życie zostało zmienione przez zdarzenie zwane Miracle day. Później dołącza do ekipy Jacka, starając się znaleźć rozwiązanie problemu nieśmiertelności całego świata.
 • Esther Drummond (Alexa Havins) – pracownica CIA zajmująca stanowisko analityka, która staje się świadoma istnienia Instytutu w dniu w którym nikt więcej nie umiera. Razem ze swoim kolegą Rexem łączy siły z dwoma ostatnimi członkami Torchwood. Jej wiedza, umiejętności komputerowe i przywiązanie do technologii stawiają ją jakoby w kontraście wobec bardziej "zorientowanych na akcję" bohaterów.
 • Oswald Danes (Bill Pullman) – pierwszego dnia fenomenu zwanego Miracle day, Oswald, były nauczyciel i pedofil-morderca przeżywa swoją własną egzekucję. Z powodu braku rozwiązań prawnych (formalnie nie żyje, bo zabiła go trucizna) jest tymczasowo wypuszczony z więzienia. Ochronę i popularność oferuje mu ekspert od Public relations – Jilly Kitzinger (Lauren Ambrose), którą przyjmuje, stając się jej klientem. Jednak w wyniku nieporozumień i odmiennych poglądów zaczyna współpracować z Torchwood.

Nagrody i nominacje

 • GLAAD Media 2009
  • Najlepszy serial dramatyczny (nominacja)
 • GLAAD Media 2010
  • Najlepszy film telewizyjny lub mini-serial (nominacja)
 • GLAAD Media 2012
  • Najlepszy serial dramatyczny (nominacja)
 • Hugo 2008
  • Najlepsza prezentacja dramatyczna - krótka forma Ashley Way, Catherine Tregenna za odcinek "Captain Jack Harkness" (nominacja)
 • Satelity 2011
  • Najlepszy serial (nominacja)
  • Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym Eve Myles (nominacja)
 • Saturny 2008
  • Najlepszy serial zagraniczny (nominacja)
 • Saturny 2009
  • Najlepszy serial wydany na DVD za sezon drugi (nominacja)
 • Saturny 2010
  • Najlepszy program telewizyjny
  • Najlepsze wydanie DVD programu telewizyjnego za sezon trzeci (nominacja)
 • Saturny 2012
  • Najlepsza aktorka telewizyjna Eve Myles (nominacja)
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu telewizyjnym Lauren Ambrose (nominacja)
  • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu telewizyjnym Bill Pullman (nominacja)
  • Najlepsza prezentacja telewizyjna (10 lub mniej odcinków) (nominacja)

Lista odcinków

 • Sezon 1
 1. Everything Changes
 2. Day One
 3. Ghost Machine
 4. Cyberwoman
 5. Small Worlds
 6. Countrycide
 7. Greeks Bearing Gifts
 8. They Keep Killing Suzie
 9. Random Shoes
 10. Out of Time
 11. Combat
 12. Captain Jack Harkness
 13. End of Days
 • Sezon 2
 1. Kiss Kiss, Bang Bang
 2. Sleeper
 3. To the Last Man
 4. Meat
 5. Adam
 6. Reset
 7. Dead Man Walking
 8. A Day in the Death
 9. Something Borrowed
 10. From Out of the Rain
 11. Adrift
 12. Fragments
 13. Exit Wounds
 • Sezon 3
 1. Day One
 2. Day Two
 3. Day Three
 4. Day Four
 5. Day Five
 • Sezon 4
 1. The New World
 2. Rendition
 3. Dead of Night
 4. Escape to L.A.
 5. The Categories of Life
 6. The Middle Men
 7. Immortal Sins
 8. End of the Road
 9. The Gathering
 10. The Blood Line

Źródło

 • [[1]] wikipedia
 • [[2]] filmweb
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony