Tadeusz Markowski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tadeusz Markowski
Tadek.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 marca,1954
Warszawa
Narodowość Polska


Tadeusz Markowski (ur. 14 marca 1954 w Warszawie) - polski pisarz science fiction oraz tłumacz. Studiował na Politechnice Warszawskiej, następnie cybernetykę w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Utwory Markowskiego należą do nurtu fantastyki socjologicznej.

Markowski był publicystą w tygodniku studenckim "Politechnik", współpracował z "Przeglądem Technicznym". W latach 1982-1984 był zastępcą redaktora naczelnego "Fantastyki". Od 1984 pracował w Redakcji Fantastyki Naukowej Krajowej Agencji Wydawniczej (KAW). Działacz międzynarodowego fandomu, członek World SF.

Zadebiutował jako pisarz opowiadaniem "Test" (1977) na łamach "Politechnika". Zamieścił też swoje utwory w antologii Spotkanie w przestworzach. Jego pierwszą książką był zbiór opowiadań Tak bardzo chciał być człowiekiem, wydany w 1982.

W roku 1984, nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej, ukazała się jego pierwsza powieść - Umrzeć, by nie zginąć, o dziejach genetycznie "poprawionych" ludzi-astronautów. W 1988 wydawnictwo "Orbita" wydało prequel tej książki (utwór poprzedzający akcję uprzednio wydanego), zatytułowany Mutanci, zaś rok później wznowiło Umrzeć, by nie zginąć. Trzeci tom cyklu, Dzieci Hildora czekał 30 lat na powstanie, ostatecznie projekt został zrealizowany we współpracy z Markiem Żelkowskim.

Markowski tłumaczył również m.in. komiksy z serii Thorgal oraz powieść Formy Chaosu Colina Kappa. Opowiadanie "Tak bardzo chciał być człowiekiem..." zostało przetłumaczone na francuski, rumuński i niemiecki. Powieść "Umrzeć, by nie zginąć" została przetłumaczona na rosyjski.

Na początku lat 90. założył wydawnictwo Temark, które wydawało powieści SF, a także przez rok polską edycję amerykańskiego czasopisma Isaac Asimov's Science Fiction Magazine.

29 października 2007 roku, z okazji 25-lecia "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki", Tadeusz Markowski, jako jeden z dawnych redaktorów Fantastyki, otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Opowiadania Tadeusza Markowskiego, dość konwencjonalne w sposobie przekazu, są przykładem sprawnej warsztatowo, socjologizującej odmiany SF, wykorzystującej wiedzę z zakresu cybernetyki i badań społecznych. Powieść Umrzeć by nie zginąć przenosi na grunt polski motywy space opera, nie pozbawione aluzyjnego przesłania społecznego: w kosmicznej scenerii toczy się walka o władzę, zachowanie godności, prawo decydowania o swym losie. Obok utworów Macieja Parowskiego, Andrzeja Krzepkowskiego, Edmunda Wnuka-Lipińskiego powieść Tadeusza Markowskiego mieści się w nurcie prozy społeczno-politycznej.

Spis treści

Powieści

Mutanci

cykl Mutanci

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Przekłady z angielskiego

  • komiksy z serii Thorgal: Alinoe; Gwiezdne dziecko; Kraina Qa; Miasto zaginionego boga; Między ziemią a światłem;
  • Szninkiel - komiks
  • Goodbye Kalifornia - Alistair MacLean (Orbita 1989)
  • Formy Chaosu - Colin Kapp (Temark 1992)
  • Rzeka Śmierci - Alistair MacLean (ang) (Bellona 1989; Interart 1996)
  • Dr House - Paul Challen (sezon drugi) (Prószyński 2009)
  • Stanie się czas - Poul Anderson (Prószyński 2010)
  • Truman Stalin i koniec monopolu atomowego - Michael D. Gordon (Prószyński 2010)
  • Domniemanie winy - Marcia Clark (Prószyński 2011)

Przekłady z francuskiego

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony