Stefan Darda

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stefan Darda
Stefan darda.jpg
Data i miejsce urodzenia 2 września,1972
Tomaszów Lubelski
Narodowość Polska
[http:stefandarda.pl Strona domowa]

Stefan Darda (ur. 2 września 1972 w Tomaszowie Lubelskim) – polski pisarz, głównie literatury grozy. Pochodzi z Lubyczy Królewskiej, obecnie mieszka w Przemyślu.

Zadebiutował w październiku 2008 roku powieścią Dom na wyrębach. Książka została nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jest to książka grozy osadzona w polskich realiach połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, sięgająca do wierzeń ludowych.

W roku 2010 ukazały się dwa tomy cyklu Czarny Wygon (tom pierwszy – Słoneczna Dolina, tom drugi – Starzyzna), którego akcja została umiejscowiona na Roztoczu. Również w 2010 roku ukazała się debiutancka powieść autora, Dom na wyrębach w wersji audio, w interpretacji Wiktora Zborowskiego.

Utwory Stefana Dardy zdobyły w roku 2011 najwięcej nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – najbardziej prestiżowej nagrody polskiej literatury fantastycznej. Wśród nominowanych utworów za rok 2010 znalazły się powieści: Czarny Wygon. Słoneczna Dolina oraz Czarny Wygon. Starzyzna, a także opowiadanie Ostatni telefon. Powieść Czarny Wygon. Słoneczna Dolina zajęła także trzecie miejsce w kategorii Książka w plebiscycie Nagrody Nautilus za rok 2010. W roku 2012 nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla otrzymało opowiadanie Spójrz na to z drugiej strony.

W latach 1991–1995 Stefan Darda był muzykiem Orkiestry św. Mikołaja.


Spis treści

Czarny Wygon

cykl Czarny wygon

Dom na wyrębach

Przebudzenie zmarłego czasu

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

  • Zabij mnie, tato (2015)
  • Cymanowski Młyn (2019)
  • Cymanowski chłód (2020)

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony