Romuald Pawlak

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Romuald Pawlak
Romuald pawlak.JPG
Data i miejsce urodzenia 13 maja,1967
Sosnowiec
Narodowość Polska
Strona domowa

Romuald Pawlak (ur. 13 maja 1967 w Sosnowcu) – polski pisarz, autor książek fantastycznych, obyczajowych oraz dla dzieci.

Debiutował w 1987 roku w tygodniku „Na Przełaj”. W latach 90. ubiegłego wieku współpracował z magazynem „Fenix”. Opowiadania publikował także w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy & Horror”, „Magii i Mieczu”, „Młodym Techniku”, a także wielu innych miejscach, w tym w „Gazecie Wyborczej”. Niektóre teksty podpisywał pseudonimami Rodney P. Randall i Konrad Amiterski czy Romek Pawlak.

W roku 2003 ukazała się jego pierwsza powieść Inne okręty – historia alternatywna, w której inaczej przebiega podbój Peru przez konkwistadora Francisco Pizarra, a polski oddział próbuje wywalczyć skrawek ziemi dla Rzeczypospolitej (wznowienie w 2011).

W kolejnych latach ukazały się następujące książki fantastyczne: Rycerz bezkonny (2004), trylogia humorystyczna Czarem i smokiem (2005), Wojna balonowa (2006) oraz Smocze gniazdo (2008), powrót do historii alternatywnej Armia ślepców (2007), gdzie akcja dzieje się w średniowiecznym Bizancjum oraz Polsce, a także dwa zbiory opowiadań: Wilcza krew, smoczy ogień (2006) i Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka (2007). Wątki fantastyczne pojawiają się także w powieści historycznej Cabezano. Król karłów (2010), opowiadającej o karle zbyt wysokim, aby być karłem, a zbyt niskim, aby zyskać aprobatę na bycia człowiekiem.

W roku 2007 ukazała się także jego pierwsza książka dla dzieci Miłek z Czarnego Lasu. Rok później zdaniem jury Polskiej Sekcji IBBY książka ta stała się Najlepszą Książka dla Dzieci roku 2008. To zachęciło autora do pisania kolejnych powieści dla dzieci i młodzieży. W roku 2009 wyszła Czapka Holmesa, która w roku 2010 nominowana była do nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Wkrótce ukazały się kolejne książki dla młodzieży: Przeskoczyć przez ogień (2010), Lena w chmurach (2010), Dziura w sercu (2012).

Wątki obyczajowe w prozie autora pojawiały się od samego początku, silnie obecne choćby w Armii ślepców, jednak dopiero w roku 2011 ukazała się jego pierwsza powieść obyczajowa, Póki pies nas nie rozłączy, a wkrótce kolejna, Związek do remontu.

Obecnie autor pracuje nad kolejnymi powieściami obyczajowymi oraz dla młodzieży, choć z rzadka pojawiają się teksty z zapowiadanego cyklu historycznego fantasy Miecz Zakonu, o dziejach zakonu joannitów, którzy zawarli przymierze ze śródziemnomorskimi smokami.

W 2020 powrócił do tradycyjnej SF cyklem Dom Krastów.

Spis treści

Kroniki Fillegana

cykl Kroniki Fillegana

 • Broń zerosieczna [opowiadanie]
 • Fillegan z Wake, rycerz bezkonny [opowiadanie]
 • Operacja Mandragora [opowiadanie]
 • Wilgotne lochy Ness [opowiadanie]
 • Rycerz bezkonny 2004

Pogodnik Trzeciej Kategorii

cykl Pogodnik Trzeciej Kategorii

Dom Krastów

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Inna twórczość

 • Miłek z Czarnego Lasu (Powergraph 2007)
 • Czapka Holmesa (Akapit Press 2009)
 • Póki pies nas nie rozłączy (Nasza Księgarnia 2011)
 • Związek do remontu (Nasza Księgarnia 2011)
 • Dziura w sercu (Nasza Księgarnia 2012)

Źródło

Cytaty

 • "Zmiennokształtny. Z tym że kształtny zawsze, a zmienny niechętnie i w zależności od potrzeb".

Romuald Pawlak "Wojna balonowa"

 • "(...) rodzice oddali go do Akademii Magicznej, zapowiadając, żeby omijał ich wioskę, bo będą musieli go zabić".

Romuald Pawlak "Czarem i smokiem"

 • "Różne rzeczy mogą się zdarzyć człowiekowi po drodze... Można się potknąć na śmierć, poderżnąć sobie gardło w trakcie obierania jabłka albo nawet utonąć na pustyni...".

Romuald Pawlak "Czarem i smokiem"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony