Pod osłoną nocy

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pod osłoną nocy (2007 - 2008)

Fred Toye
Moonlight

Podoslonanocy.jpg
Muzyka: John Frizzell
Zdjęcia: Marvin Rush
Występują: Alex O'Loughlin
Jason Dohring
Sophia Myles
Shannyn Sossamon
Brian White
Vincent De Paul
Holly Valance
Eduardo Ortiz
David Blue
Produkcja: USA
Typ serial
Gatunek horror, thriller, fantasy
Podoslonanocy1.jpg

Pod osłoną nocy (ang. Moonlight)– amerykański serial telewizyjny.

Spis treści

Fabuła

Przed 55 laty Mick St. John stał się wampirem po ukąszeniu w noc poślubną przez swoją świeżo upieczoną żonę, Coraline. Mimo upływu czasu wciąż wygląda młodo i tryska zdrowiem, choć stuknęła mu już dziewięćdziesiątka. Mick różni się od swoich pobratymców - wampirów z kłami tym, że ma wyjątkowo dobre serce: nie poluje na kobiety, dzieci ani inne niewinne istoty, nie zabija dla świeżej krwi. W zamian zadowala się jej skondensowaną formą. Taka krew nie grzeszy wprawdzie świeżością, ale przynajmniej zapewnia Mickowi czyste sumienie. Przechowuje ją w zamrażalniku i w razie potrzeby aplikuje sobie w żyłę strzykawką.

Ten czarujący wampir w skórze detektywa pędzi niełatwy żywot, targają nim bowiem sercowe rozterki. Nie może się oprzeć urokowi zwykłej śmiertelniczki, reporterki Beth Turner. Broni się jednak przed tą zakazaną miłością, zdając sobie sprawę, że nie ma ona żadnej przyszłości, a swojej ukochanej nigdy nie zapewniłby normalnego życia.

Beth i Mick spotykają się przypadkowo na miejscu brutalnej zbrodni. On prowadzi śledztwo w sprawie kolejnej tajemniczej śmierci młodej dziewczyny, dziennikarka szuka z kolei sensacyjnego tematu. Kiedy stają oko w oko, w Micku ożywają wspomnienia. 22 lata temu, w 1985 roku w Los Angeles, zgłosił się jako detektyw pod wskazany adres. Zrozpaczona matka poszukiwała swojej córki, którą uprowadził nieznany sprawca. Od dwóch dni jej los był nieznany, a bezsilna policja nie mogła trafić na trop porywacza. Mick odnalazł wówczas zaginioną dziewczynkę. Jak się okazuje, tym dzieckiem była Beth.

Po blisko 60 latach tułaczki Mick wciąż nie znajduje spokoju na ziemi. Teraz tłumi narastające uczucie do Beth, a jednocześnie musi znaleźć sposób na wyrównanie rachunków z Coraline, a także podjąć walkę z innymi wampirami z Los Angeles. Tymczasem, w miarę rozwoju śledztwa w sprawie niewyjaśnionych brutalnych mordów, drogi Micka i Beth cały czas się krzyżują.

Nagrody i nominacje

 • People's Choice 2008
  • Ulubiony nowy dramat telewizyjny
 • Saturny 2009
  • Najlepszy serial wydany na DVD

Lista odcinków

 1. No Such Thing As Vampires
 2. Out of the Past
 3. Dr. Feelgood
 4. Fever
 5. Arrested Development
 6. B.C.
 7. The Ringer
 8. 12:04 AM
 9. Fleur de Lis
 10. Sleeping Beauty
 11. Love Lasts Forever
 12. The Mortal Cure
 13. Fated to Pretend
 14. Click
 15. What's Left Behind
 16. Sonata

Ciekawostki

 • Nazwisko Beth (Sophia Myles) to Turner. Jest to aluzja do nurtującego pytania: "Turn her" ("Przemienić ją").
 • Pierwotnie serial miał nosić tytuł "Twilight" (Zmierzch), jednak twórcy zdecydowali się na jego zmianę w momencie, gdy popularność zyskały książki Stephenie Meyer.
 • Pierwotnie główny bohater serialu miał się nazywać Mike Angel. Ostatecznie jednak zdecydowano się na zmianę nazwiska, aby uniknąć pomyłek z Angelem - innym wampirzym detektywem, głównym bohaterem serialu Jossa Whedona Anioł ciemności.

Źródło

 • [[1]] filmweb
 • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony