Paradoks bliźniąt

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
pojęcie


PARADOKS BLIŹNIĄT (grec. paradoksos - nieoczekiwany, dziwny) - motyw eksploatowany w fantastyce naukowej na temat podróżowania w czasie.

Ponieważ z założeń teorii względności wynika, że czas w poruszającym się z prędkością zbliżoną do szybkości światła układzie (np. w rakiecie kosmicznej) płynie wolniej niż rzeczywisty czas ziemski, przy założeniu, że Ziemia stanowi układ nieruchomy, oznacza to, że nie tylko zegary w tym poruszającym się układzie idą wolniej, ale także procesy czasowe (a więc i procesy biochemiczne i fizykochemiczne w organizmie kosmonauty również) ulegają spowolnieniu.

Z obliczeń wynika, że gdyby rakieta leciała z Ziemi do oddalonego o 33 lata świetlne Arktura i z powrotem z prędkością światła, powróciłaby na Ziemię po 66 latach czasu ziemskiego i po upływie jednego dnia czasu pokładowego. Zjawisko to nosi nazwę "paradoksu bliźniąt" dlatego, że gdyby w owej podróży wzięło udział jedno z bliźniąt, powróciłoby na Ziemię o jeden dzień starsze, podczas gdy drugie pozostające na Ziemi dożywałoby już sędziwego wieku. Pomysł ten został wykorzystany w zmienionej nieco wersji w Powrocie z gwiazd S. Lema.

(aut. Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz)

Patrz też:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony