Jacek Inglot

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jacek Inglot
Jacek inglot.jpg
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca,1962
Trzebnica
Narodowość Polska
Strona domowa


Jacek Inglot urodził 1962 roku w Trzebnicy, od czwartego roku życia mieszka we Wrocławiu. Tu też zdobył wykształcenie, uzyskując stopień magistra filologii polskiej. Literaturą fantastyczną interesował się od dzieciństwa, choć jako autor debiutował dopiero w 1986 roku, w kwartalniku Feniks, opowiadaniem „Dira necessitas”. Na łamy miesięcznika Fantastyka trafił dwa lata później, z nihilistyczną humoreską „Science and Fiction, Inc.” Od tego czasu opublikował przeszło dwadzieścia opowiadań, na łamach takich pism jak Nowa Fantastyka, Problemy, Fenix czy Playboy, a także w antologiach. W 1989 roku za słuchowisko „Pożegnanie z Abrą” otrzymał II nagrodę w konkursie IV programu PR.

W roku 1996 opublikował powieść Inquisitor (REBIS), stanowiącą rozwinięcie dwóch opowiadań wydrukowanych w „Nowej Fantastyce”, traktujących o przygodach licealnego nauczyciela, tytułowego inkwizytora, wplątanego w działania sił nieczystych. „Inquisitor” uzyskał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2006 roku ukazało się jej wznowienie (zmienione i uzupełnione) pt. Inquisitor. Zemsta Azteków.

Na kanwie opowiadania „Quietus i chrześcijanie”, opublikowanego w antologii Wizje alternatywne (1990), powstała powieść pod tytułem Qiuetus (Zysk i S-ka, 1997), historia alternatywna z okresu późnego antyku, także nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla (w wersji rozszerzonej wznowiona w 2011 roku przez Narodowe Centrum Kultury). W 2004 roku został wydany napisany wspólnie z Andrzejem Drzewińskim tom opowiadań pt. Bohaterowie do wynajęcia. Na łamach „Fantastyki” i później „Nowej Fantastyki” opublikował w latach 1986-2000 ok. 100 recenzji i szkiców (od 1991 jako stały współpracownik redakcji).

Pisywał też do miesięcznika „Odra” – cykl recenzji „Książki pokupne” (w latach 1998-2000), a także do „Życia Warszawy” (artykuły do dodatku tygodniowego „Życie Extra”, lata 1991-1992). Redagował też książki prozatorskie (dla wydawnictwa Phantom Press oraz Zysk i S-ka). Incydentalnie zamieszczał też artykuły publicystyczne w prasie ogólnopolskiej („Rzeczpospolita”, „Newsweek”).

W ostatnim okresie zainteresował się tematyką współczesną. Jego powieść Porwanie sabinek wydało w kwietniu 2008 Wydawnictwo Otwarte. W 2009 wydawnictwo Skrzat wydało powieść fantasy dla młodzieży pt. Eri i smok, nominowaną do nagrody IBBY oraz im. Kornela Makuszyńskiego. Od 1991 roku pracował w jednym z wrocławskich liceów. W roku 2000 rozstał się ze szkołą i podjął pracę w dziale polonistycznym miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, w 2002 roku objął także funkcję sekretarza redakcji w poświęconym fantastyce dwumiesięczniku „SFinks” (istniał przez rok). W latach 2003-2006 pracował nad projektami edukacyjnymi w wydawnictwach Bauer i Axel Springer. Obecnie pracuje w magazynie „Śledztwo”, poświęconym tematyce kryminalnej. Od 1998 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w 2005 roku został wybrany do zarządu Oddziału Wrocławskiego SPP).

Spis treści

Eri

Polska

Powieści

  • Inquisitor, Rebis, Poznań 1996 (wydanie II zmienione „Inquisitor. Zemsta Azteków”, SUPERNOWA, Warszawa 2006)
  • Quietus, Zysk i S-ka, Poznań 1997 (wydanie II rozszerzone, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2011), fragment powieści w Wizje alternatywne 1992

Zbiory opowiadań

Non fiction

Opowiadania

Inna twórczość

  • Porwanie sabinek, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2008
  • Wypędzony, Erica, 2012

Nagrody

1989 – II nagroda w konkursie IV programu PR za słuchowisko SF, tytuł słuchowiska „Pożegnanie z Abrą" 1997 - nominacja do nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść Inquisitor 1998 - nominacja do nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść Quietus 2010 - nominacja do nagrody IBBY oraz im. Kornela Makuszyńskiego za powieść dla młodzieży pt. Eri i Smok

Linki

Cytaty

  • "Ktoś kiedyś powiedział, że żegnać się, to jakby trochę umierać. Ten ktoś nie miał racji. Ja cały umierałem. Po raz kolejny".

Jacek Inglot "Porwanie Sabinek"

  • "Coś tam w środku po kawałku zaczęło mi obumierać, ogarniała mnie psychiczna martwica objawiająca się falą narastającej obojętności".

Jacek Inglot "Porwanie Sabinek"

  • "Wszystko spieprzyłem. Wszystko, co tylko się dało. Dlatego nie chciałem tu być. Nie w tym miejscu, nie w tej historii, nie w tym czasie. Nie tym człowiekiem".

Jacek Inglot "Porwanie Sabinek"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony