Graham Masterton

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Graham Masterton
Graham masterton.jpg
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia,1946
Edynburg
Narodowość Anglia
Strona domowa

Graham Masterton (ur. 16 stycznia 1946 w Edynburgu), brytyjski pisarz, twórca horrorów.

Po szkoleniu dziennikarskim wydawał magazyn dla mężczyzn Mayfair. W wieku dwudziestu czterech lat został wybrany na redaktora naczelnego magazynów Penthouse i Penthouse Forum.

Debiut Grahama Mastertona jako autora horrorów, z czego jest najbardziej znany, wiąże się wraz z wydaniem Manitou (The Manitou) w 1976 roku – mrożącej krew w żyłach opowieści o indiańskim szamanie narodzonym ponownie w obecnych czasach, aby zemścić się na białym człowieku. Powieść bardzo szybko stała się światowym bestsellerem. Książkę zekranizowano w 1978, film do dziś cieszy się uznaniem wśród widzów. Od tego czasu Masterton opublikował mnóstwo horrorów, w tym Kostnica (Charnel House), który dostał nagrodę Special Edgar od Mystery Writers of America, Zwierciadło piekieł (Mirror), nagrodzone Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books, oraz Wizerunek zła (Family Portrait), który to był jedynym niefrancuskim zdobywcą prestiżowej nagrody Prix Julia Verlanger.

Trzy spośród opowieści Grahama Mastertona zostały przeniesione na ekran w serialu z gatunku horroru Tony’ego Scotta: The Hunger, Sekretna księga Shih Tan, w roli głównej wystąpił Jason Scott Lee. Film znalazł się na liście nominowanych do nagrody Bram Stoker Award typowany przez Horror Writers Association. Inna krótka opowieść, Underbed, o chłopcu odnajdującym tajemniczy świat pod swoimi kocami, została uznana najlepszą krótką opowieścią przez Horror Critics Guild. Dziecko ciemności (The Chosen Child), którego akcja ma miejsce w kanałach ściekowych Warszawy, została uznana najlepszą powieścią roku z gatunku horror przez Science Fiction Chronicle i wysoko oceniona przez Publisher’s Weekly. Oprócz wyżej wymienionych Masterton otrzymał jeszcze wiele mniej prestiżowych nagród za swoje opowiadania i powieści, a niektóre z jego dzieł przez dłuższy czas utrzymywały się na listach bestsellerów.

Graham Masterton jest również autorem poradników z dziedziny erotyki, które w Polsce okazały się wielkimi bestsellerami, z nakładami kilkusettysięcznymi.

Obecnie Masterton regularnie pisuje do takich czasopism jak Cosmopolitan, Men's Health, Woman, Woman's Own, a nawet takich jak rodzima Nowa Fantastyka. Wydaje także nowe książki i zbiory opowiadań. Wraz z żoną polskiego pochodzenia – Wieśką i trzema synami mieszkał przez pewien czas w wiktoriańskim domku nad rzeką Lee w Cork (Irlandia). Obecnie przeprowadził się z powrotem do Anglii.

Używał pseudonimu: Thomas Luke


Spis treści

Jim Rook

cykl Rook

Manitou

cykl Manitou

Mutant Point Horror

Nathan Underhill

cykl Nathan Underhill

Night Warriors

cykl Wojownicy nocy

Sissy Sawyer

cykl Sissy Sawyer

Katie Maguire

Beatrice Scarlet

Pardoe i Patel

Powieści

Zbiory opowiadań

Omnibusy

  • Das Horror-Festival (1990) [O]

Zredagowane antologie

  • Scare Care (1989)

Inna twórczość

  • Ikon (1984)
  • Holy Terror (2004)

Opowiadania

Źródło

Cytaty

  • "Każdy z nas ma swoją własną rzeczywistość albo nawet kilka i czasem trudno orzec, której należy się trzymać".

Graham Masterton "Rook"

  • "Znudzony? "Znudzenie" to niewłaściwe określenie mojego stanu. Jestem daleko poza granicą znudzenia, w czwartym wymiarze całkowitego zobojętnienia... tracę zainteresowanie nawet oddychaniem".

Graham Masterton "Koszmar"

  • "Człowiekowi można odebrać wszystko, rodzinę, pieniądze, ubrania, a nawet honor, ale nie można mu odebrać marzeń".

Graham Masterton "Wyznawcy płomienia"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony