Douglas Adams

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Douglas Adams
Adamsdouglas.jpg
Data i miejsce urodzenia 11 marca,1952
Cambridge
Data i miejsce śmierci 11 maja 2001
Santa Barbara
Narodowość Anglia
Ważne dzieła Autostopem przez Galaktykę
Strona domowa


Douglas Noël Adams (ur. 11 marca 1952 w Cambridge, zm. 11 maja 2001 w Santa Barbara w Kalifornii) – brytyjski pisarz science-fiction, dziennikarz i scenarzysta.

Na Uniwersytecie Cambridge ukończył wydział literatury. Pisał skecze m.in. dla Monty Pythona oraz scenariusze do serialu "Doctor Who". Przez wiele lat pracował jako dziennikarz, głównie w rozgłośni radiowej BBC. Tam też 8 marca 1978 o godzinie 22.30 rozpoczęto nadawanie jego najbardziej znanego dzieła – serialu radiowego "Autostopem przez Galaktykę". Seria od samego początku zyskała sobie wielką popularność, głównie z powodu absurdalnego, acz inteligentnego humoru Adamsa.

We wrześniu 1979 ukazała się drukiem pierwsza część powieści wzorowanej na motywach słuchowiska radiowego pod tym samym tytułem, a w dwa lata później telewizja BBC wyemitowała pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. W następnych latach historia bohatera "Autostopem przez Galaktykę" rozrosła się do rozmiarów książkowej "trylogii w pięciu częściach".

Również dwie inne powieści Adamsa, poświęcone przygodom nietypowego detektywa – Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego i Długi mroczny podwieczorek dusz – zdobyły sporą popularność. Razem z zoologiem Markiem Cawardine napisał też Ostatnia okazja, by ujrzeć – książkę o ginących gatunkach zwierząt. Po śmierci pisarza ukazała się antologia (które obejmowały nie wydanych wcześniej tekstów) zatytułowana Łosoś zwątpienia.

Adams był też pionierem stosowania nowoczesnych technologii – używał e-maila i Usenetu, zanim stały się popularne, przewidywał rozwój hipertekstu, był fanem komputerów Macintosh i wszelkich gadżetów. Założył zbliżony charakterem do Wikipedii portal H2G2 – przewodnik po Galaktyce tworzony wspólnie przez społeczność internetową. Koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu nazwę Deep Thought na cześć maszyny z "Autostopem przez Galaktykę", zaś portal AltaVista nazwał swój serwis tłumaczący Babel Fish, zainspirowany rybką-tłumaczem z tej samej książki.

Był współautorem dwóch odcinków serialu animowanego doktora Snuggles'a.

Zmarł na zawał serca w trakcie prac nad wyprodukowaniem filmu opartego na motywach pierwszej części cyklu "Autostopem przez Galaktykę". Film ten trafił na ekrany w 2005 r.

Istnieją dwie asteroidy nazwane na cześć Adamsa:

 • 18610 Arthurdent to mała asteroida w głównym pasie. Odkrył ją 7 lutego 1998 Felix Hormuth. Jej nazwa pochodzi od Arthura Denta, głównego bohatera cyklu Autostopem przez Galaktykę. Nazwa została oficjalnie ogłoszona 9 maja 2001, dwa dni przed śmiercią Adamsa.
 • 25 stycznia 2005 ogłoszono, że asteroida 2001 DA42 została na jego cześć nazwana 25924 Douglasadams. Wybrano właśnie tę asteroidę, ponieważ 2001 to rok śmierci Adamsa, DA to jego inicjały, zaś liczba 42 odgrywa znaczącą rolę w cyklu Autostopem przez Galaktykę.
 • Richard Dawkins zadedykował zmarłemu Douglasowi (który był zagorzałym ateistą) swoją książkę Bóg urojony[1].
 • Fani Adamsa obchodzą Dzień Ręcznika, który został ustanowiony na 25 maja, dwa tygodnie po jego śmierci, i odbywa się co roku.

W ramach hołdu dla pisarza, kalkulator wbudowany w wyszukiwarkę Google podaje wartość 42 jako odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę.

Spis treści

Dirk Gently

Cykl Dirk Gently

Doctor Who Universe

 • The Pirate Planet (1995)

Hitchhiker's Guide to the Galaxy

cykl Autostopem przez Galaktykę

Powieści

Zbiory opowiadań

 • The Salmon of Doubt (2002) Łosoś zwątpienia
 • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy Radio Scripts: v. 2: The Tertiary, Quandary and Quintessential Phases [ (2005)

Inna twórczość

 • The Meaning of Liff (1983) z John Lloyd inny tytuł: The Deeper Meaning of Liff (1983)
 • Last Chance To See (1990) z Mark Carwardine

Opowiadania

Cytaty

 • „Jeśli ludzie nie poruszają nieustająco ustami, zaczynają pracować im mózgi”.

Douglas Adams „Autostopem przez galaktykę”

 • „Oczywiście wiadomo powszechnie, że nieostrożna gadanina powoduje ofiary, lecz pełna skala problemu nie zawsze jest doceniana”.

Douglas Adams „Autostopem przez galaktykę”

 • „Zrobiłem dziś coś nie tak, czy świat zawsze taki był, a ja zbyt zajmowałem się sobą, by to zauważyć?”

Douglas Adams "Autostopem przez galaktykę"

 • „Istnieje teoria, że jeśli ktoś kiedyś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś znacznie dziwaczniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu. Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało”.

Douglas Adams „Restauracja na końcu wszechświata”

 • „Różne rzeczy nie zawsze okazują się tym, na co wyglądają. Fakt ten jest ogólnie znany, ale przez to nie mniej istotny. Na przykład na planecie Ziemia ludzie uważali, że są inteligentniejsi od delfinów, tak dużo bowiem dokonali - stworzyli koło, Nowy Jork, wojny i tak dalej - delfiny zaś nie robiły nic poza buszowaniem w wodzie i leżeniem brzuchami do góry. Delfiny uważały na odwrót: że to one są znacznie inteligentniejsze od ludzi, i to z tych samych powodów”.

Douglas Adams „Autostopem przez galaktykę”

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony