Anna Brzezińska

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anna Brzezińska
Anna brzezinska.jpeg
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca,1971
Opole
Narodowość Polska
Ważne dzieła Zbójecki gościniec
na spotkaniu autorskim

Anna Brzezińska (ur. 8 czerwca 1971 w Opolu) – polska pisarka fantasy. Absolwentka Instytutu Historii KUL oraz absolwentka i doktorantka mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Jest współwłaścicielką Agencji Wydawniczej RUNA. W Internecie używa pseudonimu Sigrid. Wyszła za mąż za Grzegorza Wiśniewskiego. również pisarza. Obecnie mieszka w Warszawie.

Debiutowała w roku 1998 opowiadaniem "A kochał ją, że strach", opublikowanym w „Magii i Mieczu”, za które otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Nagrodę tę otrzymała również za powieść Żmijowa harfa i za opowiadanie "Wody głębokie jak niebo". Znana głównie jako autorka cyklu powieści o zbóju Twardokęsku oraz opowiadań o Babuni Jagódce (wydanych w zbiorze Opowieści z Wilżyńskiej Doliny). W kwietniu 2005 ukazał się zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo, zawierający siedem utworów, których akcja rozgrywa się w krainie wzorowanej na renesansowej Italii.

W 2010 roku zamykająca sagę o Twardokęsku powieść Letni deszcz. Sztylet została nominowana do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Spis treści

Saga o Zbóju Twardokęsku

cykl Saga o Zbóju Twardokęsku

Wielka Wojna

cykl Wielka Wojna

Babunia Jagódka

cykl Babunia Jagódka

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Źródło

Cytaty

  • "To dobrze, że człowiek nie zna swojej przyszłości, bo gdyby potrafił w nią zajrzeć, niejeden raz zabrakłoby mu siły, wytrwałości i męstwa, żeby stawić jej czoło".

Anna Brzezińska "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach"

  • "Bo nie jest prawdą, że płaci się raz. Płaci się raz i drugi, a potem na nowo i bez końca".

Anna Brzezińska "Plewy na wietrze"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony