Łukasz Śmigiel

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Łukasz Śmigiel
Lukasz smigiel 320.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 lipca,1982
Wrocław
Narodowość Polska


Łukasz Śmigiel (ur. 1982) – autor powieści i opowiadań, dziennikarz radiowy i prasowy. Publikował m.in. w „Nowej Fantastyce“, „Esensji“, „Science Fiction Fantasy i Horror“, „Magazynie Fantastycznym“, a także w „Przekroju“, „Tyglu Kultury“ czy „Alfred Hitchcock poleca“. Pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Nominowany do Nagrody Warto w kategorii Literatura, laureat konkursu na opowiadanie kryminalne „Gazety Wrocławskiej“. Jego teksty ukazują się w Polsce i zagranicą. Debiutował w 2001 roku opowiadaniem Zamiana w miesięczniku „Magia i Miecz”. Publikował m.in. w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction Fantasy i Horror”, „Magazynie Fantastycznym”, „Alfred Hitchcock poleca”, „SFerze”, „Ubiku”, „Portalu”, „Magii i Mieczu”, „Gwiezdnym Piracie”, „Czachopiśmie”, „Przekroju”, „Gazecie Wrocławskiej”, „Tyglu kultury”, „Znaczeniach”, „Angorze”, „Dozie literackiej”, „Zaćmieniu słońca”.

W 2006 napisał w duecie z Kazimierzem Kyrczem opowiadanie pt. Głowa do kochania, które zdobyło dużą popularność po ukazaniu się drukiem w magazynie „Alfred Hitchcock poleca” i zostało następnie opublikowane w tygodniku „Przekrój”, w antologii opowiadań CITY 1 (Wydawnictwo Forma 2009), w anglojęzycznym magazynie „Suspense Magazine” oraz adoptowane na scenariusz krótkometrażowego filmu grozy Head to Love[1].

W 2013 wraz z rysowniczką Katarzyną Babis stworzył crowdfoundingowy projekt w serwisie PolakPotrafi.pl, pt. Tequila. W ramach projektu powstaje nowy cykl powieści jego autorstwa oraz komiksów[2].

W 2008 był nominowany do nagrody „Gazety Wyborczej” Warto. Jest laureatem plebiscytu na najlepszą książkę magazynu „Esensja” za Demony (2010) oraz konkursu na kryminał „Gazety Wrocławskiej” (2011).

W 2012 razem z Jakubem Wiśniewskim i Sebastianem Zakrzewskim założył magazyn literacki „Coś na Progu”, którego był redaktorem naczelnym do zamknięcia pisma w 2014. Wcześniej, w latach 2009−2010, był redaktorem naczelnym magazynu grozy „Lśnienie” (w druku ukazały się tylko trzy numery). W latach 2012-2015 współwłaściciel wrocławskiego wydawnictwa Dobre Historie oraz działającego przy wydawnictwie studia nagrań i produkcji video Tube Studio.

Od 2015 dziennikarz Radia Wrocław Kultura, w którym wraz z Jackiem Antczakiem prowadzi pasmo literackie (gośćmi w programie byli autorzy polscy i zagraniczni m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Ziemiański, Mariusz Czubaj, Krzysztof Mroziewicz, Marcin Meller, Stefan Ahnhem, Iva Procházková, Jonathan Carroll, Sylwia Vanden Heede, The Tjong-Khing, Charlotte Link, Brandon Mull, Edward Lee, Graham Masterton, Martin Pollack)[3]. Od 2017 gościnnie recenzuje i poleca książki i komiksy w paśmie porannym w Radiu Wrocław[4].

Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu.

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony