Tajemnica księgi. Tropami współczesnej fantastyki dla dzieci i młodzieży

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tajemnica księgi. Tropami współczesnej fantastyki dla dzieci i młodzieży.

Weronika Kostecka

Tajemnica ksiegi.jpg
Język oryginału polski
Forma książka krytycznoliteracka
Pierwsze wydanie 2010
I wydanie polskie 2010
Wydawca Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR
Autor okładki Marta Kurczewska
ISBN 978-83-7383-394-4

Opis

Miłośnikom literatury fantastycznej (zwłaszcza będącym po lekturze fantastycznego „Rymsa” nr 8:) polecamy książkę Weroniki Kosteckiej "Tajemnica księgi. Tropami współczesnej fantastyki dla dzieci i młodzieży".

Autorka analizuje lubiane przez dzieci i młodzież powieści fantastyczne, m.in.: "Opowieści z Narnii", polską serię „Felix, Net i Nika”, "Córkę Czarownic", książkę "Harry Potter i kamień filozoficzny". Tematem przewodnim pracy jest księga. „Nieprzypadkowo sięgają po ów motyw autorzy utworów fantastycznych; księga staje się fascynującym, magicznym przedmiotem i oddziałuje na swojego czytelnika z niezwykłą mocą. […] Gdy proces lektury dobiega końca, bohater-czytelnik nie jest już tym samym człowiekiem – zdobywa mądrość, wiedzę, doświadczenie, poznaje samego siebie” – pisze Weronika Kostecka we wstępie.

W kolejnych rozdziałach książki znajdziecie analizę motywu księgi w różnych kontekstach. W rozdziale pierwszym autorka przedstawia akt czytania jako swoisty rytuał wprowadzający w dojrzałość, pozwalający na uzyskanie samoświadomości; w rozdziale drugim – odnosi się do koncepcji teoretycznoliterackich, dotyczących zwłaszcza odbioru dzieła; w rozdziale trzecim – analizuje utrwalony w kulturze obraz wszechświata jako księgi i jako księgozbioru, komentuje również dyskusje o przyszłości książki wobec rozwoju internetu.

"Tajemnica księgi" to propozycja dla rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, dla tych wszystkich, którzy lubią poszerzać horyzonty.

Weronika Kostecka jest doktorantką na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się literaturą dziecięcą i młodzieżową. Jest autorką wierszy i opowiadań dla dzieci publikowanych w podręcznikach szkolnych. Należy do Polskiej Sekcji IBBY.

Ewa Skibińska

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony