Rocky Horror Picture Show

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rocky Horror Picture Show (1975)

Jim Sharman
The Rocky Horror Picture Show

Rocky horror picture show.jpg
Scenariusz: Jim Sharman
Richard O'Brien
Muzyka: Richard Hartley
Zdjęcia: Peter Suschitzky
Występują: Tim Curry
Susan Sarandon
Barry Bostwick
Richard O'Brien
Patricia Quinn
Meat Loaf
Charles Gray
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction, komedia, musical
Czas 100 min.
Rocky horror picture show1.jpg

Rocky Horror Picture Show (org. The Rocky Horror Picture Show) – musical filmowy w reżyserii Jima Sharmana z 1975 roku, będący adaptacją sztuki teatralnej The Rocky Horror Show autorstwa Richarda O'Briena (który w filmie gra rolę Riff Raffa). Film nawiązuje do stylistyki horrorów klasy B i filmów science fiction z okresu 1940-1970.

Pomimo limitowanych pokazów, The Rocky Horror Picture Show szybko stał się fenomenem i do dnia dzisiejszego uważany jest za dzieło kultowe. W 2005 roku film został wpisany do National Film Registry jako dzieło o wartości kulturowej i historycznej Stanów Zjednoczonych.

Spis treści

Fabuła

Podczas ulewnej podróży parze narzeczonych, Bradzie i Janet, którzy postanowili odwiedzić swojego starego przyjaciela, psuje się samochód. Trafiają do domu doktora Franka N. Furtera, który jest transwestytą pochodzącym z, jak twierdzi, "transseksualnej Transylwanii". Dowiadują się, że opracował on technikę która pozwala ożywić człowieka. Na oczach ich i zaproszonych gości dr. Furter wskrzesza tytułowego Rocky'ego Horrora. Od tej chwili następuje ciąg dziwnych i niespodziewanych sytuacji, min. wizyta doktora Scotta, do którego podróżowali Brad i Janet.

Nagrody i nominacje

  • Saturny 1976
    • Najlepszy horror (nominacja)

Ciekawostki

  • Jednego z aktorów, Meat Loafa miano nagrodzić stawką wynoszącą 175000 $, ale aktorowi udało się podwoić tę sumę, ponieważ wygrał zakład.
  • Pomysł na laboratorium doktora Franka wzięto z wystroju łazienki hotelowej w Amsterdamie.
  • Kiedy Meat Loaf zobaczył Tima Curry'ego na ekranie po raz pierwszy w jego ubraniu i charakteryzacji, wyszedł z kina. Poszedł na Hollywood Blvd i dostał mandat za przejście w niewłaściwym miejscu.
  • Aby uzyskać lepszy efekt zaskoczenia, nikt z obsady nie został poinformowany o tym, że Eddie jest pod stołem podczas kręcenia sceny kolacji. Kiedy Tim Curry ściąga obrus, wszyscy są autentycznie zszokowani.
  • Aby pod koniec filmu fryzura Richarda O'Briena wyglądała tak jak chciano, aktor musiał nosić na głowie wieszak do ubrań. Powiedział później, że wyglądał, jakby miał na głowie znak zapytania.
  • Wielu gości na weselu to prawdziwi Transylwańczycy.
  • Otwierająca film piosenka "Science Fiction Double Feature" zawiera odniesienia do klasycznych obrazów science fiction. W jej trakcie miały się pojawiać klipy z wszystkich wymienionych filmów, ale producentowi Brianowi Thomsonowi ten pomysł nie przypadł do gustu z racji wysokich kosztów uzyskania praw do tych filmów i zaproponował użyć samych śpiewających ust. Inspiracją do tego pomysłu był obraz Man Ray.
  • Film został zakazany w Republice Południowej Afryki kilka tygodni po premierze. Do tego czasu obejrzało go ćwierć miliona widzów i zyskał rangę filmu kultowego.
  • W scenach pojawienia się Eddiego i jego jazdy na motocyklu Meat Loafa zastępował kaskader, z wyjątkiem zbliżeń. Wtedy filmowano samego aktora pchanego na wózku inwalidzkim.
  • Na planie filmowym nie było ogrzewania ani łazienek. Gdy Susan Sarandon zgłosiła to szefom studia, ci powiedzieli jej, że za dużo narzeka. Po sfilmowaniu sceny w basenie aktorka nabawiła się zapalenia płuc.
  • Według narratora akcja ma miejsce w listopadzie 1974 roku. Jednak gdy Brad i Janet jadą samochodem, w radiu słychać pożegnalną mowę Richarda Nixona, prezydenta USA, choć ten ustąpił ze stanowiska w sierpniu tego roku. Twórcy filmu chcieli w ten sposób ukazać manię Brada, który woził ze sobą taśmy z tego typu nagraniami.
  • Tim Curry w wersji scenicznej początkowo grał dra Frank-N-Furtera z niemieckim akcentem. Zmieniło się to, gdy usłyszał kobietę w autobusie, mówiącą po angielsku z przesadzonym "królewskim" akcentem, przypominającym mowę Elżbiety II.

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony