Planeta małp (film)

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Planeta małp (1968)

Franklin J. Schaffner
Planet of the Apes

Planeta malp.jpg
Scenariusz: Rod Serling
Michael Wilson
Muzyka: Jerry Goldsmith
Zdjęcia: Leon Shamroy
Występują: Charlton Heston
Linda Harrison
Roddy McDowall
Kim Hunter
James Whitmore
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek science fiction, przygodowy
Czas 112 min.

Planeta małp (org.Planet of the Apes) amerykański film science fiction z 1968 roku według scenariusza Roda Serlinga, będący swobodną interpretacją powieści pod tym samym tytułem francuskiego pisarza Pierre’a Boulle’a.

Spis treści

Fabuła

Trójka astronautów po osiemnastu miesiącach lotu z prędkością podświetlną ląduje na nieznanej planecie przypominającej Ziemię. Po opuszczeniu rozbitego w jeziorze statku Taylor, Landon i Dodge przemierzają pustynię, napotykając dziwaczne strachy na wróble. Docierają do rejonu zamieszkanego przez prymitywnych ludzi. Okazuje się, że w miejscu do którego przybyli astronauci cywilizowanym gatunkiem są inteligentne małpy, traktujące ludzi jak zwierzęta. Dodge zostaje zabity, Landon poddany lobotomii a Taylor trafia za kratki. W małpim społeczeństwie, podzielonym na trzy kasty goryli-wojowników, szympanse-naukowców i orangutany, jako klasę rządzącą. Taylor zaskarbia sobie łaski dwojga młodych szympansich naukowców Corneliusa i Ziry, udowadnia im swoje umiejętności mówienia i myślenia. Spotyka się to ze ślepym oporem orangutanów, którzy są gotowi zrobić wszystko, by małpi porządek pozostał niezmieniony. Po kilku próbach ucieczki Taylor i jego towarzyszka Nova, przy pomocy Corneliusa i Ziry wreszcie uciekają z małpiego miasta. Poza miastem Taylor trafia na plaży na górny fragment Statuy Wolności.

Nagrody i nominacje

  • Oscary 1969
    • Nagroda honorowa II nagrodzony John Chambers za najlepszą charakteryzację
    • Najlepsza muzyka filmowa (nie w musicalu) Jerry Goldsmith (nominacja)
    • Najlepsze kostiumy Morton Haack (nominacja)

Ciekawostki

  • Podczas przerw na planie, aktorzy przebrani za różne małpy zwykli przebywać tylko w swoim towarzystwie: goryle z gorylami, orangutany z orangutanami, szympansy z szympansami. Nie było to od aktorów wymagane, jednak stało się samo z siebie.
  • W powieści małpy są technologicznie zaawansowane, jednak budżet filmu nie pozwolił na stworzenie takiego społeczeństwa, dlatego zdecydowano się na umieszczenie bohaterów w bardziej prymitywnym świecie.
  • Gdy Roddy McDowall przywykł do charakteryzacji zaczął robić ludziom żarty. Polubił wracać do domu w przebraniu małpy, gdyż szokowało innych kierowców.
  • Wszyscy aktorzy grający małpy zmuszeni byli nosić swe maski nawet podczas przerw w ujęciach, gdyż zbyt dożo czasu zajmowało ich nakładanie. Z tego powodu posiłki podawano w formie różnych płynów, a aktorzy pili je przez słomki.
  • Honorowy Oscar dla Johna Chambersa został wręczony mu z rąk Waltera Matthau i... szympansa w smokingu.
  • Karabiny używane przez małpy to przerobione amerykańskie M1, używane głównie w czasie II Wojny Światowej.

Źródło

  • [[1]] filmweb
  • [[2]] wikipedia
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony