Orion

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
Johannes Hevelius, Firmamentum Sobiescianum, sive Uranographia, w: Prodromus Astronomia 1690.
ORION — w mitologii greckiej olbrzym.

Rodowód

Orion należał do rasy olbrzymów. Był synem Posejdona i Euryale, bądź dzieckiem Gai, a więc zrodzonym z ziemi, bądź synem wieśniaka o imieniu Hyrieus, którego, ugoszczeni przez niego bogowie, obdarzyli wymarzonym dzieckiem. Jego żoną była Siole.

Wygląd

Orion jako olbrzym był nieprzeciętnego wzrostu. Ponadto wyróżniał się równie nieprzeciętną urodą.

Charakterystyka

Orion był myśliwym. Posejdon obdarzył go umiejętnością chodzenia po morzu. Jego żoną była Siole, która jednak, ukarana przez Herę za zbytnią pychę związaną z własną urodą, została strącona do Tartaru. Orion udał się w podróż na ziemie Ojnopiona, wyspę Hios, którą oczyścił z dzikich zwierząt. Choć zrobił to by zdobyć rękę córki Ojnopiona, Merope, ów odmówił mu. Rozzłoszczony Orion upił się i w takim nietrzeźwym stanie zgwałcił Merope. Za karę Ojnopion oślepił go. By odzyskać wzrok Orion udał się do kuźni Hefajstosa. Tam wziął na ramiona dziecko, Kedaliona, by wskazywało mu drogę, i podążył w stronę wschodzącego słońca, Heliosa, dzięki któremu odzyskał wzrok. Chciał powrócić na ziemie Ojnopiona i zemścić się, ale udaremnił to bóg Hefajstos, który wybudował dla władcy podziemne pomieszczenie, gdzie ów się schronił.

W Orionie zakochała się Eos, czyli jutrzenka, która przeniosła go na wyspę Delos. Tam Orion towarzyszył samej bogini Artemidzie w łowach. Popełnił jednak błąd za który bogini ukarała go śmiercią. I tutaj różne wersje mitu inną mu przypisuj winę. Jedna z nich mówi o tym, że Orion ośmielił się rzucić wyzwanie bogini, twierdząc, że przewyższa ją w rzucie dyskiem. Bogini za zuchwałość ukarała Oriona śmiercią. Inna z wersji widzi w Orionie uwodziciela towarzyszek Artemidy, wszystkich, bądź jednej tylko, konkretniej dziewicy hyperborejskiej, Opis czy wreszcie samej bogini. Bogini miała zastrzelić Oriona wypuszczoną z łuku strzałą bądź nasłać na niego skorpiona. Oriona chciał wskrzesić Asklepios, ale sprzeciwił się temu Zeus.

Ostatecznie więc Orion został wyniesiony na niebo jako konstelacja. Wersja, w której bohater ponosi śmierć na skutek ukąszenia skorpiona, wyjaśnia zarazem dlaczego Orion na niebie zawsze umyka przed skorpionem. Niektóre z wersji widzą Oriona w zaświatach, uganiającego się za widmową zwierzyną.

Literatura

  • Graves Robert, Mity greckie, Kraków 2009.
  • Grimal Pierre, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 1997.
  • Kempiński Andrzej M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Kubiak Zygmunt, Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 1997.
  • Schmidt Joel, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 2006.
  • Stankiewicz Lucyna, Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony