Omon Ra i inne opowieści

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Omon Ra i inne opowieści

Wiktor Pielewin

Omon Ra.jpeg
Język oryginału rosyjski
Forma zbiór mikropowieści
I wydanie polskie 2007
Wydawca W.A.B.
Przekład Ewa Rojewska-Olejarczuk
Autor okładki Joanna Szachowska-Tarkowska
Seria wydawnicza Don Kichot i Sancho Pansa
Oprawa miękka
ISBN 978-83-7414-290-8
Kupisz w: Solarisnet.pl


Trzy utwory, które uczyniły Pielewina gwiazdą literatury rosyjskiej i przyniosły mu międzynarodowe uznanie: minipowieści "Omon Ra" i nagrodzona rosyjskim Bookerem "Żółta strzała" oraz opowiadanie "Samotnik i Sześciopalcy" z debiutanckiego tomu Sinij Fonar’ (Niebieska latarnia), także uhonorowanego tą najważniejszą w Rosji nagrodą literacką.

"Omon Ra" łączy zaprawioną czarnym humorem opowieść o dorastaniu w świecie absurdu i grozy ze zjadliwą satyrą na propagandę sukcesu czasów Breżniewa. Bohater, który od dzieciństwa żył marzeniem o podboju kosmosu, ku swej wielkiej radości trafia na tajny kurs dla kosmonautów. Tam dowiaduje się, że radziecki program kosmiczny jest taką samą mistyfikacją, jak syberyjskie próby nuklearne, w rzeczywistości polegające na równoczesnych podskokach dwóch milionów więźniów politycznych.

"Żółta strzała" to nazwa pociągu, który nie ma początku, końca ani przystanków i pędzi prosto ku przepaści. W wagonach toczy się normalne życie, a pasażerowie wierzą, że na zewnątrz zieje pustka i niebyt.

Zaskakująca antyutopia "Samotnik i Sześciopalcy" opowiada o społeczności żyjącej w nieustannym strachu, na niegościnnej, pustynnej ziemi, w świetle kilkunastu słońc, które co jakiś czas niespodziewanie gasną. Okazuje się, że ten lud o ciekawych wierzeniach i bogatej tradycji nie zamieszkuje żadnej odległej planety, ale nasze własne podwórko.

Zawartość zbioru

  • Omon Ra (Omon Ra)
  • Żółta strzała (Żełtaja strieła)
  • Samotnik i Sześciopalcy (Zatwornik i Szestipałyj)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony