Mokosz

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

MOKOSZ – w mitologii słowiańskiej bogini bądź żeński demon.

Imię

Imię Mokoszy wywodzi się od prasłowiańskiego rdzenia *mok–, związanego z określeniami wilgotny, mokry. Poza tym łączono je także z sanskryckim rdzeniem makhá–, czyli szlachetny, bogaty. Etymologicznie wiąże się imię Mokoszy również z fińskim demonem Moksz bądź z tamtejszym plemieniem o tej nazwie. Wskazuje się również na związki z nazwami takich miejsc jak rosyjska rzeka Moksza, miejscowości Moksze i Mokszany, Mokoš pod Psowem, Mokszy Błoto, czeska góra Mokošin.

Rodowód

Być może Mokosz była pierwotnie boginią, która przetrwała w folklorze zdegradowana do demona. Utożsamiana z ziemią byłaby Mokosz patronką płodności. Wskazuje się także na związek bogini z deszczem, co wiąże się także z płodnością i ziemią. Czasami uważana za małżonkę boga gromowładcy, Peruna.

Miejsce

Wschodnia słowiańszczyzna.

Mokosz a kult Matki Ziemi

Związki bogini z ziemią wyrażają się w świętości tej ostatniej, która daje i jednocześnie odbiera życie. Wiążą się z traktowaniem ziemi, jako matki, partnerki boga nieba. Wierzenia związane z ziemią sięgają epoki neolitu, pojawiają się w kulturach całego świata i znajdują odbicie w późniejszych wierzeniach i folklorze.

Mokosz w folklorze

Mokosz, jako demon pojawia się w folklorze rosyjskim. Przedstawiana jest z wielką głową oraz z długimi rękami. Jej kompetencje wiążą się ze strzyżeniem owiec i przędzeniem lnu. Patronuje i sama oddaje się tym zajęciom. Zostawiano dla niej nożyce i owczą wełnę.

Jeżeli chodzi o związaną z Mokosz ziemię, to była ona święta, związana z płodnością i utożsamiana z matką. I tak akt płciowy odbywany na gołej ziemi był działaniem magicznym, które miało na celu wywołanie urodzaju. Z aktem płciowym było także tożsame oranie ziemi i wbijanie w ziemię kołków itp. W folklorze zachowały się także takie obyczaje jak zakaz orania czy wbijania w ziemię kołków siódmego kwietnia, dzieciom zabraniano bicia ziemi kijem. Na ziemię nie wolno było splunąć. Na ziemię składano przysięgi i ziemię całowano, ziemi wyznawano grzechy. Na wiosnę ziemi składano ofiary zakopując w niej jajka, chleb czy kury. W Rosji świętą ziemię nazywano także bogatą, ale przede wszystkim Matką Wilgotną Ziemią.

Literatura

  • Urbańczyk S., Dawni Słowianie Wiara i kult, Wrocław 1991.
  • Mitologie Świata. Słowianie, Warszawa 2007.
  • Szyjewski A., Religia Słowian, Kraków 2003.
  • Łowmiański H., Religia Słowian i jej upadek, Warszawa 1979.
  • Strzelczyk J., Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, Poznań 1998.
  • Mały słownik kultury dawnych Słowian, pod red. Leciejewicz L., Warszawa 1988.
  • Gieysztor A., Mitologia Słowian, Warszawa 2006.
  • Kempiński A. M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.

(aut. Izabela Ozga)

Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony