Marek Romański

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marek Romański
Data i miejsce urodzenia 1910
Paryż
Data i miejsce śmierci 1974
Buenos Aires
Narodowość Polska


Marek Romański, właśc. Roman Dąbrowski - ur. ok. 1910 w Paryżu. W latach 1935-1936 korespondent wojenny „Gońca Warszawskiego" na froncie włosko-abisyńskim. Do 1944 przebywał w Polsce, następnie przeniósł się na Węgry. Ujęty przez hitlerowców, został wywieziony na roboty do Niemiec. Stamtąd przedostał się do Włoch, gdzie wstąpił do armii generała Andersa. Po demobilizacji wyemigrował do Ameryki Południowej, mieszkał w Buenos Aires.

Autor wielu powieści o charakterze sensacyjnym, m.in. Szpieg z Falklandów (1930), Morderstwo w atelier (1932), Pająk (1932), Ostatnia gra Yoshimury (1933), Złote sidła (1935), Prokurator Gorda /Sprawa 777j (1939). Swoje utwory drukował w „Gazecie Warszawskiej", „Kinie dla Wszystkich", „Naokoło świata", „Radiu".

Opublikował opowieść o tematyce fantastycznonaukowej Miss o szkarłatnym spojrzeniu. Powieść z niedalekiej przyszłości (Wyd. „Kolumna", Ł. 1930; wyd. 2 Wyd. „Kolumna", Ł. 1948). Książka Marka Romańskiego to fabularna historia sensacyjna pozbawiona wartości literackich, obrazująca starcie dwóch cywilizacji, dwóch ras: białej i żółtej, perypetie wojenne wykorzystujące działanie „cudownych wynalazków" (gaz thanatoid powodujący paraliż nerwowy) oraz walkę ośrodków dywersyjnych Stanów Zjednoczonych i Japonii uwikłaną w wątki o charakterze erotycznym i obyczajowymi.

Twórczość fantastyczna

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony