Las ożywionego mitu

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Las ożywionego mitu

Robert Holdstock
Mythago Woods

Laz ozywionego mitu.jpeg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1985
I wydanie polskie 1996
Wydawca Zysk i S-ka
Przekład Michał Jakuszewski
Autor okładki Geoff Taylor
ISBN 8371501404
Cykl: Mythago Woods
poprzednia
brak
następna
Lavondyss
Kupisz w: Esef.com.pl

Jest to osadzona w czasach współczesnych (lata powojenne) historia pewnego zapomnianego zakątka Anglii. Znajdujemy tu skrawek pradawnego lasu, który skrywa w sobie tajemnice zamierzchłych czasów. Główny bohater to młody, ale doświadczony weteran wojenny, który wraca z długiej rekonwalescencji na południu Francji do rodzinnej posiadłości "Oakledge". Nasz bohater od wczesnych lat młodzieńczych jest świadkiem fascynacji swojego ojca sąsiadującym z majątkiem lasem. Ostatecznie odkrywa źródło zainteresowań ojca i wraz z bratem zaczynają zgłębiać tajemnice lasu. Odnajdują tam wszystkie oblicza historii świata, poznają życie mieszkańców lasu, dają się ponieść nurtom legend, które w tym mrocznym a zarazem pięknym zakątku wciąż trwają.

Tajemniczy las Ryhope zaczyna się o krok za Oak Lodge, posiadłością rodziny Huxleyów. Ojciec, George Huxley, poświęca życie badaniu jego sekretów, przypłacając swą pasję obłędem. Starszy syn kontynuuje jego dzieło, coraz głębiej wkraczając w pierwotną puszczę jej krętymi ścieżkami. Gdy z wojennej zawieruchy powraca do domu młodszy, Steven, on również słyszy niepokojący zew...

Dziennik prowadzony przez Huxleya seniora jest opisem ogarniającego go szaleństwa, lecz także przewodnikiem po zagubionych w gęstwinie traktach. Wiedzie on Stevena w równoległy, nierzeczywisty świat naszych najgłębszych pokładów podświadomości. Jest listem z najstarszych, przedneolitycznych epok, w których granica między Człowiekiem a Naturą jeszcze nie istniała.

Jak zakończy się mityczna podróż, w którą wyruszył Steven Huxley? Czy las Ryhope okaże się grobem, w którym złożony zostanie w gorączkowym, szamańskim rytuale? A może ubrane w ciało starożytne mity będą łaskawe i odkryją przed nim zagadkę niespisanej nigdy opowieści o początkach rodzaju ludzkiego?

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1996 Laz ozywionego mitu.jpeg Wydawca: Zysk i S-ka


Projekt okładki: Geoff Taylor
ISBN 8371501404
Michał Jakuszewski
2 2022 Ozywionegomitu2.jpg Wydawca: Terminus
oprawa twarda

Projekt okładki: Piotr Bemben
ISBN 9788396419606
Michał Jakuszewski


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony