Kantyk dla Leibowitza

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kantyk dla Leibowitza

Walter M. Miller
A Canticle for Leibowitz

Kantyczka dla leibowitza1.jpg
Kantyk dla leibowitza.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie oryginału 1960
Pierwsze wydanie polskie 1991
Wydawca CIA Books/Svaro Ltd
Przekład Adam Szymanowski
ISBN 8321115101
Cykl: Święty Leibowitz
poprzednia
brak
następna
Święty Leibowitz i Dzikokonna
Kupisz w: Solarisnet.pl

Jedna z najgłośniejszych powieści SF wszech czasów.

Kantyk dla Leibowitza lub Kantyczka dla Leibowitza (ang. A Canticle for Leibowitz) – postapokaliptyczna powieść autorstwa Waltera M. Millera z roku 1959. Była to jedyna powieść Millera wydana za jego życia. Powieść została w 1961 roku nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo dla najlepszej powieści s-f.

Powieść jest zaliczana do wybitnej klasyki gatunku, okazała się także wielkim sukcesem komercyjnym (kilka milionów sprzedanych egzemplarzy).

Kontynuacją Kantyka... jest Święty Leibowitz i Dzikokonna (ang. Saint Leibowitz and the Wild Horse Woman), powieść dokończona dopiero po śmierci Millera przez Terry'ego Bissona i wydana w 2000.

W Polsce powieść ukazała się po raz pierwszy w 1991 roku pod tytułem Kantyczka dla Leibowitza od razu w dwu tłumaczeniach, autorstwa Adama Szymanowskiego i Juliusza Garzteckiego.

Powieść jest podzielona na trzy części:

  • Fiat homo (łac. "Niech stanie się człowiek")

XXVI w. Historia opowiada o bracie Franciszku Gerardzie z Utah, który jako nowicjusz zakonu albertyńskiego błogosławionego Leibowitza, udaje się na pustynię aby zgodnie z tradycją w ciszy i samotności odnaleźć powołanie. Spotyka jednak dziwnego wędrowca, który przypadkowo (albo na przypadek to tylko wyglądało) nakieruje go na XX-wieczny schron przeciwatomowy. Odnalezione tam przedmioty za kilkanaście lat umożliwią kanonizowanie Leibowitza.

  • Fiat lux (łac. "Niech stanie się światłość")

Rok 3174. Ludzkość na kontynencie północnoamerykańskim utworzyła kilka państw. Cywilizacja stanęła u progu renesansu. Zakonem albertyńskim świętego Leibowitza kieruje opat Dom Paulo. Osią fabuły jest spór między władzą duchową (reprezentowaną przez opata) a światem nauki reprezentowanym przez Thona Taddeo Pfardentrotta. Thon Taddeo jest protegowanym króla Hannegana z Texarkanii (który jest także jego krewnym), który jest właśnie na progu rozpoczęcia wojny w celu zjednoczenia całego kontynentu. Opatowi nie udaje się przekonać naukowca, że jego środowisko popełnia znów ten sam błąd, stając się bezmyślnym narzędziem władców do coraz skuteczniejszego zabijania wrogów.

  • Fiat Voluntas Tua (łac. "Bądź wola Twoja")

Rok 3781. Świat od ponad 50 lat żyje w groźbie zimnej wojny. Pomimo że ludzkość wyruszyła na podbój kosmosu i założyła wiele kolonii, na Ziemi nie wyzbyła się posiadania broni atomowej. Historia zaczyna się w chwili gdy dwa światowe imperia zaczynają eskalować konflikt. Ostateczne rozstrzygnięcie wydaje się kwestią czasu. Zakon albertyński świętego Leibowitza, którego zadaniem od 1800 lat było przechowywanie wiedzy, otrzymuje od papieża zadanie zorganizowania ekspedycji ku gwiazdom w celu uchronienia dobytku kulturowego ludzkości.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1991 Kantyczka dla leibowitza1.jpg Wydawca: CIA Books/Svaro Ltd



ISBN 8321115101
Adam Szymanowski
2 1991 Kantyczka dla leibowitza1.jpg Wydawca: CIA Books/Svaro Ltd



ISBN 8321115101
Juliusz W. Garztecki
3 1998 Kantyk dla leibowitza.jpg Wydawca: Zysk i S-ka
pod tytułem Kantyk dla Leibowitza


ISBN 8371503830
Adam Szymanowski
4 2009 Kantyczka dla leibowitza3.jpg Wydawca: Fronda



ISBN 9788360335192
Adam Szymanowski
5 2019 Kantyczka dla leibowitza5.jpg Wydawca: Zona Zero



ISBN 978-83-66177-70-3
Adam Szymanowski



Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony