Gwaihir

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwaihir

Śląski Klub Fantastyki

Rok powstania 1985

"Gwaihir" - fanzin sekcji tolkienistycznej Śląskiego Klubu Fantastyki. Jest najstarszym ŚKF-owskim czasopismem poświęconym tolkienistyce. Założono go w 1985 roku z inicjatywy Piotra Kasprowskiego, a do 2010 roku ukazało się 10 numerów.

Historia

"Gwaihir" powstał w 1985 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie członków fandomu. Ówczesny prezes ŚKF, Piotr Kasprowski, doszedł do wniosku, że warto wydać pismo poświęcone tematyce tolkienowskiej. Skłonił go do tego oddźwięk, jaki wywołała emisja jednego z odcinków programu "Poza Ziemią", prowadzonego przez Jerzego Łuczaka z katowickiego oddziału TVP. Wyemitowana audycja była poświęcona Tolkienowi. Wystąpił w niej Andrzej Kowalski, założyciel ruchu tolkienowskiego w Polsce, a zarazem przyszły redaktor naczelny "Gwaihira". Wspólnie z red. Łuczakiem opowiadali o różnych aspektach twórczości Tolkiena. To właśnie napływ listów z reakcjami po obejrzeniu programu zainspirował Piotra Kasprowskiego do stworzenia osobnego tytułu w całości zajmującego się tolkienistyką.

Dzięki temu, że Śląski Klub Fantastyki wydawał już w owym czasie "Fikcje", udało się uzyskać - w ramach zezwolenia na tamto czasopismo - zgodę Głównego Urzędu Kontroli Prasy i Widowisk na publikację półrocznika lub rocznika o nazwie "Gwaihir". Początkowo były w nim zamieszczane teksty anglojęzyczne, stopniowo zastępowane przez polskie artykuły. Do roku 1990 udało się złożyć cztery numery pisma (jeden numer rocznie), po czym wydawanie "Gwaihira" zostało wstrzymane ze względów finansowych i kłopotów w jakich znalazł się Klub w okresie transformacji ustrojowej. W miejscu "Gwaihira" pojawiło się robione przez Andrzeja Kowalskiego metodą chałupniczą "Gwaihirzę", które ukazywało się przez kolejne 9 lat nim upadło. Wówczas Tomasz Gubała i Ryszard Derdziński postanowili wrócić z kolejnym numerem Gwaihira. Po drodze, w 1997 roku z okazji Polconu, pojawił się jeszcze jeden, piąty numer. Na szósty zeszyt trzeba było czekać do roku 2000. Kolejne ukazywały się w latach 2003 i 2004.

Bibliografia

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony