Gospodarz Giles z Ham / Kowal z Przylesia Wielkiego / Przygody Toma Bombadila

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gospodarz Giles z Ham / Kowal z Przylesia Wielkiego / Przygody Toma Bombadila

J. R. R. Tolkien
Farmer Giles of Ham / Smith of Wootton Major / The Adventures of Tom Bombadil

Gospodarz giles z ham kowal z przylesia wielkiego przygody toma bombadila1.jpg
Język oryginału angielski
Forma zbiór opowiadań i wierszy
I wydanie polskie 2020
Wydawca Zysk i S-ka
Przekład Cezary Frąc, Aleksandra Jagiełowicz
Oprawa twarda
ISBN 978-83-820-2078-6

Wyjątkowa edycja w jednym tomie dwóch magicznych opowieści Tolkiena oraz baśniowego cyklu wierszy, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni – Toma Bombadila.

Zawarte w książce opowieści stanowią dowód niezwykłego poczucia humoru Tolkiena, który musiał „odreagować” wieloletnią pracę nad epopeją Władca Pierścieni. Pisarz w żartobliwy sposób wykorzystuje tu motywy heroiczne i rycerskie, robiąc sobie wakacje od „spraw wyższych, głębszych lub bardziej tajemniczych”, o których traktuje trylogia.

W Gospodarzu Gilesie Tolkien śmieje się serdecznie z tego, co wcześniej traktował z największą powagą jako pisarz, uczony i krytyk, a przedstawia się nam jako wydawca i tłumacz dawnego rękopisu, opisującego powstanie pewnego królestwa w przedarturiańskiej Brytanii. Z kolei Kowal z Podlesia Większego stanowi próbę wytłumaczenia słowa „faerie” za pomocą krótkiej historyjki o kucharzu i jego cieście. Wreszcie Przygody Toma Bombadila to oryginalne, zabawne wiersze związane z anegdotami z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”.

Książka jest idealną okazją dla fanów Śródziemia do zapoznania się z mniej znanymi utworami Tolkiena, które oferują niezapomnianą podróż w świat pełen magii i czarów, i zachwyci czytelników w każdym wieku.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony