Frankenstein

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Frankenstein (1931)

James Whale


Frankenstein.jpg
Scenariusz: Garrett Fort
Robert Florley
Muzyka: Bernhard Kaun
Zdjęcia: Arthur Eagleson
Występują: Boris Karloff
Colin Clive
Mae Clarke
John Boles
Michael Mark
Produkcja: USA
Typ film
Gatunek horror
Czas 81 min.
Frankenstein1.jpg

Frankenstein amerykański horror z 1931 roku na podstawie powieści Mary Shelley

Spis treści

Fabuła

Boris Karloff jako najsłynniejsze monstrum świata, w filmowym klasyku, powszechnie uznawanym za najlepszy horror w całej historii tego gatunku. Dr Frankenstein (Colin Clive) rzuca wyzwanie prawom życia i śmieci, tworząc z fragmentów ludzkich zwłok człekokształtnego potwora (Karloff). Ponadczasowa ekranizacja powieści Mary Shelley, to niezwykłe dzieło, które znajduje uznanie nie tylko miłośników gatunku.

Nagrody i nominacje

  • Saturny 2013
    • Najlepsze wydanie kolekcji na DVD / Blu-Ray - klasyczna seria filmów grozy "Monster" z wytwórni Universal

Ciekawostki

  • Prawdziwe imię i nazwisko Borisa Karloffa to William Henry Pratt. Był on najmłodszym z dziewięciorga rodzeństwa, urodził się w Londynie, jego ojciec pracował jako urzędnik zajmujący się kontaktami handlowymi z Indiami. Boris wymyślił pseudonim w 1911 r, podczas pobytu w Kanadzie. Zarabiał tam jako górnik przy kopaniu kolejowych nasypów oraz aktor w prowincjonalnym teatrze.
  • Karloff był pierwszym aktorem w branży filmowej, który wywalczył klauzulę w aktorskich kontraktach. Wedle niej czas kilkugodzinnej charakteryzacji został wliczony do czasu pracy aktora
  • W celu lepszego przygotowania się do charakteryzacji Karloffa, Jack Pierce studiował fachową literaturę poświęconą anatomii, chirurgii, elektrodynamice oraz kryminologii, a także starożytne i współczesne obrzędy pogrzebowe oraz elektrodynamikę.
  • Przedmioty, których użył Jack Pierce do stworzenia monstrum to: wiadro pełne niebieskiej szminki, kilka sworzni i nitów, para butów wykorzystywanych przez robotników kładących asfalt, stary garnitur i dwie pary spodni noszonych jednocześnie.
  • Kwadratowo-spłaszczony kształt czaszki monstrum, z bliznami na czole jest spowodowany otwieraniem jej przez dr Frankensteina. Z powodu braku praktyki chirurgicznej wybrał on najłatwiejszą formę wykonania tejże operacji. Na początku odciął szczyt czaszki, jak pokrywy garnka, umieścił w niej mózg, a następnie zamknął ją na nowo.
  • Sztuczne gumowe powieki zasłaniające połowę oczu monstrum, były pomysłem Borisa Karloffa, w ten sposób autor uzyskał efekt "nieludzkiego spojrzenia"
  • Nienaturalnie wydłużone ręce monstrum były zainspirowane zwyczajem pochodzącym ze starożytnego Egiptu. Przestępcom, przed zakopaniem żywcem wiązano ręce i nogi. Następnie po śmierci w wyniku zamienieniu sie krwi w wodę ta spływała do kończyn sprawiając, iż stawały się one długie i opuchnięte. Charakteryzator uzyskał ten efekt u monstrum poprzez nałożenie na aktora kurtki o zbyt krótkich rękawach.
  • Sztywność ruchów potwora w filmie została uzyskana dzięki dwu i pół kilogramowemu prętowi umieszczonemu na plecach aktora oraz ciężkim butom.
  • Na nałożenie charakteryzacji Karloffowi trzeba było dziennie poświęcić cztery godziny, jej zdejmowanie trwało o połowę krócej.
  • Przypadki histerii wśród widzów na próbnym pokazie filmu w Santa Barbara, spowodowały dokręcenie szczęśliwego zakończenia: baron Frankenstein zostaje uratowany z płonącego młynu, a jego stary ojciec wznosi toast za nowo narodzonego dziedzica rodu.
  • Choć film został nakręcony w 1931 roku, to pełną nieocenzurowaną wersję pokazano dopiero w 1987.
  • Ciężki kostium potwora który Boris Karloff musiał nosić na planie, zaowocował chronicznymi problemami z plecami, na starość zmuszającymi go do korzystania z fotela inwalidzkiego.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony