Elżbieta Cherezińska

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Elżbieta Cherezińska
Elzbieta cherezinska.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 października,1972
Piła
Narodowość Polska
Ważne dzieła Korona śniegu i krwi
Strona domowa

Elżbieta Cherezińska (ur. 9 października 1972 w Pile) – polska pisarka, teatrolog.

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2009 otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga dla absolwentów Wydziału.

Debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem Z jednej strony, z drugiej strony, która jest jedyną literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce.

Od 2008 roku związana z Wydawnictwem Zysk i S-ka, którego nakładem ukazała się Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Napisana na podstawie pamiętników sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego w formie dziennika książka oddaje historyczne realia łódzkiego getta,

Od 2009 roku w Zysk i S-ka zaczęły ukazywać się kolejne części Północnej drogi, które zapewniły autorce stałe miejsce na polskim rynku literackim. Na czterotomową opowieść o X i XI-wiecznej Skandynawii epoki wikingów składają się: Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012).

W 2009 otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga przyznawane absolwentom Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

W 2010 roku ukazała się Gra w kości – pierwsza powieść o Piastach. Cherezińska opisuje w niej czas zjazdu gnieźnieńskiego, a przede wszystkim oddaje w swojej powieści realia średniowiecznej Europy przełomu tysiącleci. Przedstawia relacje między Polską Bolesława Chrobrego a cesarstwem Ottona III.

Bestsellerowa Korona śniegu i krwi wydana w 2012 roku jest powieścią osadzoną w XIII-wiecznej Polsce w epoce rozbicia dzielnicowego. Opisuje walkę o tron polski i losy pierwszego króla po 200-letnim rozdrobnieniu państwa Przemysła II. Jest to pierwsza część cyklu "Odrodzone królestwo". Na podstawie powieści powstało słuchowisko zrealizowane przez Radio Merkury w reżyserii Roberta Mirzyńskiego, z muzyką skomponowaną przez Tadeusza Gauera.

W 2013 roku wydana została kolejna bestsellerowa powieść, tym razem z czasów II wojny światowej, Legion, czyli historia Brygady Świętokrzyskiej.

W czerwcu 2014 roku nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się Niewidzialna korona, która jest drugą częścią cyklu „Odrodzone królestwo”. Powieść opisuje pierwszych 10 lat dążenia Władysława Łokietka do objęcia polskiego tronu po śmierci Przemysła II.

Spis treści

Odrodzone królestwo

Północna droga

Cykl Północna droga

Opowiadanie

Inna twórczość

  • Z jednej strony, z drugiej strony, Prószyński i S-ka (2005)
  • Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum, Zysk i S-ka (2008)
  • Gra w kości Zysk i S-ka (2010)
  • Legion (2014)
  • Turniej cieni (2015)
  • Sydonia (2023)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony