Conan i skarb Tranicosa

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Conan i skarb Tranicosa

Robert E. Howard
The Treasure of Tranicos

Conan i skarb tranicosa.jpg
tom 58
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1980
I wydanie polskie 1998
Wydawca Amber
Przekład Marcin Stadnik
Autor okładki Sanjvlian
Ilustracje Esteban Maroto
Seria wydawnicza Conan - wydanie kompletne
Oprawa twarda
ISBN 83-7169-878-X
Cykl: Conan
poprzednia
Conan mężny
następna
Conan triumfator

Po wypadkach opisanych w opowiadaniu „Za Czarną Rzeką” Cymeryjczyk szybko robi karierę w akwilońskiej służbie. Zostawszy generałem, pokonuje Piktów w wielkiej bitwie pod Velitrium i ukręca kark ich sprzysiężeniu. Następnie dostaje wezwanie do stolicy, Tarantii, gdzie ma odprawić triumf. Jednakie wzbudziwszy podejrzenia i zazdrość zdeprawowanego oraz głupiego króla Numedidesa, zostaje uśpiony środkiem podanym w winie i z wyrokiem śmierci zamknięty w Żelaznej Wieży. Ale barbarzyńca ma w Akwilonii zarówno wrogów, jak i przyjaciół, więc wkrótce Zostaje cichaczem uwolniony z więzienia i zapatrzony w konia oraz miecz. Wraca na pogranicze, gdzie stwierdza, iż jego bossońskie oddziały zostały rozpuszczone do domów, a za jego głowę wyznaczono nagrodę. Przepłynąwszy przez Rzekę Gromu, wyrusza przez wilgotne krainy Piktów w kierunku odległego morza.Ta opowieść była pięciokrotnie zmieniana.

  • Pierwszy raz pojawiła się jako Czarny nieznajomy w 1933-34 roku i bohaterem był Conan.
  • W 1935 roku po przepisaniu przez Howarda pojawiła się jako Miecze Czerwonego Bractwa i opowiadała o hiszpańskim piracie znanym jako Terence Vulmea. W Polsce jest częścią zbioru Zemsta Czarnego Vulmei zatytułowaną jako Szpady Czerwonego Bractwa.
  • W 1952 roku powstaje wersja Czarnego nieznajomego zmieniona przez L. Sprague de Campa, fabuła dostała trochę skrócona, pojawia się król Numedides i Thoth–Amon. Bohaterem jest Conan.
  • Następna wersja jest zmodyfikowana i wydana przez Del Rey pod tytułem Czarny nieznajomy w Fantasy Magazine oraz jako Skarb Tranicosa w Królu Conanie w obu bohaterem jest Conan.
  • Ostatnia jest najnowszym wydaniem zawartym w Conan uzurpator jako Skarb Tranicosa, wydana też jako samodzielna nowela ilustrowana wydawnictwa Sunridge. Bohaterem jest Conan.
    I ta właśnie wersja ukazała się nakładem wydawnictwa Amber jako Conan i skarb Tranicosa.

Terence Vulmea pojawia się jeszcze w innym opowiadaniu Howarda Zemsta Czarnego Vulmei.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony