Christian Skrzyposzek

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Christian Skrzyposzek
Christian skrzyposzek.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 stycznia,1943
Chorzów
Narodowość Polska

Christian Skrzyposzek urodził się w 1943 w Chorzowie, pisarz i krytyk. W warszawskich kręgach literackich był przed laty postacią owianą legendą. W 1969 roku zdecydował się na wyjazd z Polski i od tego czasu mieszkał w Berlinie. W maju 1999 popełnił samobójstwo.

Z powodu wyjazdu wstrzymana została publikacja jego debiutanckiej powieści Kabotyn, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Udało się jednak Skrzyposzkowi wywieźć z Polski pierwszy szkic książki, nad którą pracował później jeszcze przez kilkanaście lat. Wolna Trybuna ukazała się po niemiecku w roku 1983 i wkrótce została przetłumaczona na holenderski. Po polsku książka ukazała się w roku 1985 w zachodnioberlińskim wydawnictwie emigracyjnym. W Polsce ukazała się w grudniu 1999 r. nakładem wydawnictwa W.A.B. Uważana jest za jedną z najważniejszych książek lat 80., rozliczającą się z okresem komunistycznym.

Wolna Trybuna to nowatorskie "political fiction", montaż wypowiedzi różnych osób, które przychodzą do specjalnie stworzonego przez komunistyczne władze lokalu, gdzie każdy może napisać, co chce, nie może jednak wynieść tego co napisał.Po latach milczenia, wypełnionych ciężką chorobą, utrudniającą pisarzowi poruszanie się i mówienie Chrystian Skrzyposzek opublikował w 1996 (po raz pierwszy w Polsce) powieść Mojra. Zawiera ona wyraźne elementy autobiograficzne. Jej bohater, mieszkający w Berlinie pisarz, cierpi na chorobę pozbawiającą go władzy w nogach. Ratunku szuka u uzdrowicielki w małej wiosce w polskich górach... Znajdziemy w tej książce traktat moralny i psychoanalizę, poemat modlitewny i dramat, baśń i czary.

Powieści

Inna twórczość

  • Kabotyn
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony