Bogusław Polch

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bogusław Polch
Polch.jpg
Data i miejsce urodzenia 1941
Data i miejsce śmierci 5 stycznia 2020
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Funky Koval
Polch i Erich von Daniken
Jacek Rodek, Bogusław Polch, Maciej Parowski

Bogusław Polch właśc. Połch (ur. 1941 r.) – polski rysownik komiksów, który zajmuje się także tworzeniem grafiki reklamowej i użytkowej oraz ilustracji książkowych, storyboardzista.

Komiksy

W warszawskim liceum plastycznym siedział w jednej ławce z Grzegorzem Rosińskim. Zrezygnował ze studiów plastycznych, zajmując się od razu pracą zawodową. Debiutował w wieku 17 lat, dwoma krótkimi komiksami w młodzieżowej gazecie Korespondent wszędobylski. Pierwszy oficjalny komiks wydał 12 lat później. Był to zeszyt "Złoty" Mauritius z serii o kapitanie Żbiku, do prac przy której wciągnął go Rosiński.

W 1982 na zlecenie UNESCO narysował komiks Rycerze fair play o tematyce sportowej. W latach 1999–2000 był redaktorem naczelnym efemerycznego (ukazały się dwa numery) magazynu komiksowego KRON, który posłużył do obejścia zakazu reklamowania wódki.

Wśród czytelników i kolegów po fachu uchodzi za specjalistę od precyzyjnego, pełnego szczegółów rysunku. Janusz Christa powiedział o nim:

A Polch... O, ten jest zupełnie niesamowity. Kiedyś pokazywał mi stronę swojego "Funky Kovala". Był na niej rysunek bohatera trzymającego w ręce monetę. Na tym dolarze były umieszczone wszystkie napisy, jak na prawdziwym. Musiał to chyba pod lupą robić. Zapytałem go, po co to, przecież w druku tego zupełnie nie będzie widać. Odpowiedział: "No, jasne! Lecz ja wiem, że to tam jest".

Próbą odejścia od tego stylu była seria komiksów o Wiedźminie, przy pracy nad którymi Polch przed nałożeniem koloru celowo kopiował po kilka razy plansze, aby uzyskać wrażenie rozmytych konturów.

W 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Polch często umieszcza w kadrach swoich komiksów aluzyjne odniesienia do rzeczywistości:

 • w Niewygodnym świadku kapitan Żbik stylizowany jest na Brudnego Harry'ego, postać z serii filmów z Clintem Eastwoodem;
 • w serii o Funkym Kovalu postaci mają twarze współpracowników i znajomych Polcha (m. in. Marek Oramus, Lech Jęczmyk, Jacek Rodek, Wiktor Żwikiewicz, Maciej Parowski), postać kłamliwego rzecznika prasowego jest karykaturą Jerzego Urbana;
 • w serii o Wiedźminie jedna z postaci ma twarz Lecha Wałęsy[8];
 • w KRON-ie w jednym z kadrów Polch narysował tkwiącą w krzakach rakietę "Made in Poland", o kradzieży której z zakładów zbrojeniowych MESKO w Skarżysku-Kamiennej informowały media w 1999 r.

Na łamach magazynu "Arena Komiks" zapowiadał podanie do sądu twórców serialu i filmu Wiedźmin, którzy mieli jakoby bez jego zgody wykorzystać autorskie projekty plastyczne zawarte w komiksie o Geralcie.

Wykaz komiksów

 • Kapitan Żbik – siedem zeszytów w latach 1970–1975 i jedna seria gazetowa w 2003
 • Spotkanie – 1976, scenariusz Ryszard Siwanowicz, w nr 1 magazynu komiksowego "Relax"
 • Bogowie z kosmosu (lepiej znana jako "Według Ericha von Dänikena") – siedem tomów w latach 1982–1990, komplet ośmiu tomów w wydaniu zbiorczym pod nazwą Ekspedycja w 2003.
 • Rycerze fair play – 1982, wyd. polskie w 1986, scenariusz Tadeusz Olszański
 • Funky Koval – pierwodruk w odcinkach w magazynie "Fantastyka", następnie 3 tomy w latach 1987–1992 oraz wydanie zbiorcze w 2002, oraz czwarty tom i wznowienie poprzednich w 2011
 • Tomek Grot – 1989, ukazał się tylko pierwszy tom Pościg
 • Breakthrough – 1990, krótka forma na podstawie scenariusza Macieja Parowskiego, opublikowana w antologii Breakthrough poświęconej tematowi upadku muru berlińskiego (komiks nie wydany w Polsce)
 • Wiedźmin – sześć tomów w latach 1993–1995
 • KRON – dwie części w latach 1999–2000, współautor rysunków, scenariusz Rafał Skarżycki

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony