Anna Kańtoch

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anna Kańtoch
Anna kantoch.jpg
fot. Elżbieta Gepfert
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia,1976
Katowice
Narodowość Polska
Nagrody
Nagroda Zajdla


Anna Magdalena Kańtoch ur. w 1976 w Katowicach polska pisarka. Ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka i pracuje w Katowicach. Od roku 2003 należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Jedna z redaktorek działu literackiego w internetowym magazynie Esensja i autorka licznych recenzji książkowych. Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem „Diabeł na wieży” opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”.

Pisała recenzje filmów i książek do internetowego magazynu „Avatarae” (gdzie ukazało się opowiadanie będące kontynuacją "Diabła na wieży" - "Czarna Saissa"), obecniepisze do magazynu „Esensja”. W lipcu 2005 ukazał się zbiór opowiadań Diabeł na wieży o ich bohaterze, Domenicu Jordanie, wydany przez wydawnictwo Fabryka Słów. Jej debiutem książkowym była powieść Miasto w zieleni i błękicie, dziejąca się w tym samym świecie co opowiadania o Domenicu Jordanie.

Na Euroconie 2007 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

W 2009 roku otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opublikowane w 2008 r. opowiadanie Światy Dantego. W 2010 r. została uhonorowana tą nagrodą za powieść Przedksiężycowi, a w 2011 r. za opowiadanie "Duchy w maszynach".

Spis treści

Domenic Jordan

Przedksiężycowi

cykl Przedksiężycowi

Nina Pankowicz

Powieści

Zbiory opowiadań

Zredagowane antologie

Opowiadania

Inna twórczość

  • Łaska (2016)
  • Wiara (2017)
  • Pokuta (2019)
  • Wiosna zaginionych (2020)
  • Lato utraconych (2021)
  • Jesień zapomnianych (2022)

Cytat

  • "To także jest jedna z cen, jakie płaci się za bycie dorosłym - nie da się wspominać dobrych chwil, nie pamiętając jednocześnie, co przyszło potem".

Anna Kańtoch "Czarne"

  • "Czy można żałować wspomnień, o których człowiek nawet nie pamięta, że je miał?"

Anna Kańtoch "Tajemnica Diabelskiego Kręgu"

  • "Nadzieja z wszystkich potrafi zrobić idiotów".

Anna Kańtoch "Wiosna zaginionych"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony