Siri Pettersen

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Siri Pettersen
Siri Pettersen - Lucca 2017.jpg
Data i miejsce urodzenia 28 października,1971
Finnsnes
Narodowość Norwegia


Siri Pettersen (ur. 28 października 1971 w Finnsnes) – norweska pisarka i rysowniczka. Autorka cyklu komiksowego Anti-Klimaks, w latach 2013–2015 opublikowała trylogię fantasy Krucze pierścienie (Korpringarna).

Dorastała w Sørreisa i Trondheim, obecnie (2017) mieszka w Oslo. Rysuje i publikuje komiksy od ok. 2000 roku. Jest członkinią Trondheimstegnerne, stowarzyszenia rysowników z siedzibą w Trondheim.

Opublikowany w 2004 roku Anty-Klimaks to humorystyczny cykl z silnymi podtekstami politycznymi. Ukazuje on grono młodych ludzi, którzy są przeciwko całemu światu, kontestują współczesne społeczeństwo i chcą je naprawić. Ponieważ jednak bez przerwy kłócą się między sobą, nie mają czasu na zmienianie rzeczywistości[4]. Zdaniem samej autorki to cykl dla tych, którzy pragną innego świata. W 2004 roku album pt. Heller mot enn for! (Ani przeciw ani za!) został opublikowany przez dom wydawniczy Seriehuset. Trylogia Krucze pierścienie (nor. Korpringarna), to cykl fantasy mający staronordyckie korzenie.

Trylogia została nagrodzona licznymi skandynawskimi nagrodami. Prawa do ekranizacji zakupiła norweska wytwórnia filmowa Maipo Film

Krucze pierścienie

Powieści

Cytaty

  • "Rozpamiętywanie błędów popełnionych przez innych to niebezpieczna zabawa. Szybko zbiera się ich zbyt wiele. A jeśli uznasz je za własne, to tylko pogarsza sprawę".

Siri Pettersen "Dziecko Odyna"

  • "To nie tego wroga, który najwięcej stracił, powinieneś się obawiać. Bój się lepiej tego, który wciąż ma coś do stracenia".

Siri Pettersen "Zgnilizna"

  • "Jest się tym, kim jest. I jest się tym, co się robi. Kiedy przychodzi pora, to najlepsze, co można uczynić, i tylko to jest słuszne. Najgorsze to nie robić nic".

Siri Pettersen "Dziecko Odyna"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony