Boggart

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Kategoria:Boggart)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
Howard Pyle, The Boggart Rejoices, ilustracja do opowiadania Farmer Grigg's Boggart zamieszczonego w zbiorze Pepper and Salt Howarda Pyle'a z 1885
BOGGART – wroga ludziom istota z angielskiego folkloru, znana także jako bogie, bug-a-boo a w Szkocji jako bogle. W polskim przekładzie Harry’ego Pottera boggart pojawił się pod nazwą bogina.

Boggartem mógł zostać skrzat, który był źle traktowany przez swoich gospodarzy. Boggart upodobał sobie życie w pogrążonych w ciemności, najczęściej nie używanych pomieszczeniach. Odpowiadały mu wszelkiego rodzaju piwnice, strychy, stare szafy, często zagracone nieużywanymi już, ale z jakiegoś względu zachowanymi przez gospodarzy, rzeczami. Boggarta można było również spotkać w dziupli drzewa.

Boggarty były istotami nieprzychylnymi ludziom, złośliwymi. Uwielbiały ich straszyć, a to chowając się za czyimiś plecami i powodując w ten sposób u ofiary bliżej nieokreślony strach, to znów ściągając z nich ciepłe okrycie w zimne noce. Do ich rozrywek należało także szpiegowanie i podsłuchiwanie ludzi. Jedną ze słabości tych istot było robienie niezamierzonego, okropnego hałasu, co nie raz zdradzało ich obecność, kiedy próbowały znaleźć dla siebie inne, dogodne miejsce. Wszelkie huki, poskrzypywania i chrobotania stanowiły dowód ich obecności.

Literatura

  1. Encyclopedia Mythica, dostępne[on-line] http://www.pantheon.org/.
  2. Encyclopedia Britannica, dostępne [on-line] http://www.britannica.com/.
  3. P. Monaghan, The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
  4. A. Devine, Magia Celtów i Wikingów, Wrocław 2003.
  5. A. Z. Kronzek, E. Kronzek, Księga wiedzy czarodziejskiej, Poznań 2008.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony