Gwiezdne wrota: Wszechświat

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwiezdne wrota: Wszechświat (2009-2011)


Stargate Universe

Sg universe1.png
Występują: Robert Carlyle
Louis Ferreira
Brian J. Smith
Elyse Levesque
David Blue
Alaina Huffman
Jamil Walker Smith
Ming-Na
Lou Diamond Phillips
Produkcja: Kanada
USA
Typ serial
Gatunek science fiction, przygoda
Czas 43 min.
Cykl: Stargate
poprzednia
-
następna
-
Sg universe.jpg

Gwiezdne wrota: Wszechświat (ang. Stargate Universe) – kanadyjsko-amerykański serial z gatunku science fiction, osadzony w świecie Gwiezdnych wrót. Scenariusz został opracowany przez Brada Wrighta i Roberta Coopera. Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 18 lutego 2009 roku[3], zaś premiera miała miejsce 2 października 2009 roku w stacji SciFi Universal.

W grudniu 2009 r. stacje SciFi Universal i MGM oficjalnie potwierdziły złożenie zamówienia na produkcję drugiej serii, która składała się z kolejnych 20 odcinków i była emitowana od jesieni 2010 roku[4]. Była to ostatnia seria, co zostało ogłoszone w grudniu 2010 roku przez stację SciFi Universal. Serial liczy 2 sezony, razem 40 odcinków.

Spis treści

Fabuła

Grupa badaczy odkrywa składający się z dziewięciu symboli adres gwiezdnych wrót, bez informacji dokąd prowadzi. Zespół składający się z naukowców, wojskowych i cywili udaje się statkiem Generał Hammond na odległą planetę, która posiada dość energii, aby otworzyć ten adres. Gdy Przymierze Lucjan atakuje bazę, jej personel zmuszony jest do ewakuacji przez wrota. Eli Wallace odkrywa wtedy jak otworzyć dziewiąty symbol. Personel bazy przedostaje się przez wrota na statek Pradawnych Przeznaczenie, który wyruszył z Ziemi przed milionami lat. Przed tym statkiem poruszają się statki Rozstawiacze, które rozmieszczają wrota na mijanych planetach. Niestety bohaterowie szybko dowiadują się, że Przeznaczenie ma zbyt mało energii aby otworzyć adres Ziemi, statek jest uszkodzony i nie w pełni sprawny, a jego system sterowania jest zabezpieczony hasłem, którego nie znają. Pasażerowie nie znają też celu podróży. Projekt został porzucony przez Pradawnych, którzy nigdy nie przybyli na ten statek, ponieważ zajęli się ascendencją.

Nagrody i nominacje

 • Emmy 2010
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu za odcinek "Air" (nominacja)
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu za odcinek "Space" (nominacja)
 • Emmy 2011
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Mark Savela, Krista McLean (I), Craig Van Den Biggelaar, Adam de Bosch Kemper, Erica Henderson (I), Michael Lowes, Wes Sargent, Luke Vallee i Kodie Mackenzie za odcinek "Awakening" (nominacja)

Lista odcinków

 • Sezon 1
 1. Air: Part 1
 2. Air: Part 2
 3. Air: Part 3
 4. Darkness
 5. Light:
 6. Water
 7. Earth
 8. Time
 9. Life
 10. Justice
 11. Space
 12. Divided
 13. Faith
 14. Human
 15. Lost
 16. Sabotage
 17. Pain
 18. Subversion
 19. Incursion: Part 1
 20. Incursion: Part 2
 • Sezon 2
 1. Intervention (Part 3)
 2. Aftermath
 3. Awakenings
 4. Pathogen
 5. Cloverdale
 6. Trial and Error
 7. The Greater Good
 8. Malice
 9. Visitation
 10. Resurgence (Part 1)
 11. Deliverance (Part 2)
 12. Twin Destinies
 13. Alliances
 14. Hope
 15. Seizure
 16. The Hunt
 17. Common Descent
 18. Epilogue
 19. Blockade
 20. Gauntlet

Ciekawostki

 • Pierwotnie w scenariuszu Eli Wallace (David Blue) nazywał się Eli Hitchcock.
 • Główna myśl serialu to: "The only mission is survival".
 • Do nakręcania serialu użyto techniki jak przy kręceniu filmów dokumentalnych: kręcono z ręki, z nietypowych kątów i przy naturalnym świetle. Twórcy serialu twierdzą, że zapożyczyli ten sposób z serialu Firefly. Chcieli dodać akcji realizmu a dzięki naturalnemu oświetleniu scen aktorzy lepiej wczuwali się w role.
 • Na cześć rosyjskiego "Kino-Prawda (1925)Kino-Pravda" Eli nazwał tak bezzałogowe urządzenie badawcze Pradawnych, ktore może latać na dalekie odległości. W SG-1 i Gwiezdne wrota: Atlantyda (2004)Stargate Atlantis, do badania innych planet używano MALPS.

Źródło

 • [[1]] wikipedia
 • [[2]] filmweb
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony