Gwiezdne wrota: SG-1

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwiezdne wrota: SG-1 (1997-2007)


Stargate SG-1

SG1 1.jpg
Występują: Richard Dean Anderson
Amanda Tapping
Michael Shanks
Christopher Judge
Don S. Davis
Corin Nemec
Ben Browder
Beau Bridges
Claudia Black
Produkcja: Kanada
USA
Typ serial
Gatunek science fiction, przygoda
Czas 42 min.
Cykl: Stargate
poprzednia
-
następna
-
SG1 2.jpg
SG1 3.jpg
SG1 4.jpg

Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastyczno-naukowy z 1997 roku, który powstał na podstawie filmu kinowego z roku 1994 – Gwiezdne wrota. Serial ten został zrealizowany przez Metro-Goldwyn-Mayer i jest najdłużej (nieprzerwanie) nadawanym serialem science fiction w historii telewizji. W 2004 roku ukazał się spin-off – Gwiezdne wrota: Atlantyda, w roku 2009 Gwiezdne wrota: Wszechświat. Nakręcono 10 sezonów SG-1, łącznie 214 odcinków.

Spis treści

Fabuła

Po powrocie pułkownika O'Neilla z misji na Abydos Gwiezdne wrota zostały wyłączone i były przechowywane w bazie Cheyenne w pobliżu Colorado Springs w stanie Colorado, USA. Rok później Wrota aktywowały się samoczynnie i wyszła z nich grupa obcych zwanych Goa'uldami, która zaatakowała bazę. Jej dowódca, gen. Hammond, poprosił pułkownika O'Neilla o powrót do służby i pomoc w poprowadzeniu kolejnej misji na Abydos. Na miejscu ekipa z Ziemi spotkała doktora Jacksona, który został na planecie po pierwszej wyprawie. Odkrył on, że w galaktyce istnieje cała sieć Gwiezdnych Wrót. Oznaczało to, że skoro obcy nie przyszli z Abydos, mogli wrócić na którykolwiek z tysięcy adresów. Kolejny atak obcych, tym razem na mieszkańców Abydos, umożliwił Ziemianom odnalezienie i uratowanie porwanych.

Na planecie Chulak zdobyli uznanie jednego z obcych – Teal'ca, który postanawia się do nich przyłączyć. W bazie Cheyenne zostaje utworzone dowództwo Gwiezdnych wrót – Stargate Command - SGC. Kilkanaście drużyn SG, w tym SG-1 w składzie: pułkownik Jack O'Neill, kapitan Samantha Carter, doktor Daniel Jackson i Teal'c, podróżuje przez Wrota, badając inne światy i technologie, które umożliwią im walkę z Goa'uldami.

Przez 8 sezonów serialu Ziemianie i ich sprzymierzeńcy (m.in. Asgard) walczą z Goa'uldami (i innymi zagrożeniami, np. Replikatorami), aż do obalenia ich władzy nad galaktyką. W 9 sezonie pojawia się nowy wróg – zły odłam Pradawnych, nazywający się Ori. Chcą oni nawrócić wszystkich w naszej galaktyce na ich wiarę, podając się za jedynych, prawdziwych bogów. Światy galaktyki mają wybór – albo będą czcić Ori, albo zostaną zniszczone. SGC na wszelkie sposoby walczy z kapłanami Ori, jednocześnie próbując przekonać mniej rozwinięte planety, że moc Ori nie pochodzi z boskiej magii, lecz z opanowania zaawansowanej technologii.

 1. Saga Goa'uld

Odcinek pilotażowy (Dzieci Bogów) - jego fabuła rozpoczyna się w rok po wydarzeniach z pierwszego filmu i wprowadza Goa'uld - Władców Systemów. Głównym czarnym charakterem jest Apofis (Peter Williams). SGC jest reaktywowana po rocznej przerwie, gdy wrota okazują się być częścią międzyplanetarnej sieci łączącej liczne planety. Utworzone zostają zespoły SG, których zadaniem jest bronić Ziemię przed Goa'uld, posiadającymi ogromne, międzygwiezdne okręty wojenne w kształcie piramid oraz niezliczoną armię Jaffa (dziedzicznych zniewolonych wojowników, będących ludzkimi inkubatorami dla larw Goa'uld). Flagowy zespół Ziemi SG-1, do którego dołącza były pierwszy przyboczny Apofisa (Lead Soldier Jaffa) Teal'c, spotyka się z innymi rasami oraz zawiązuje kilka kluczowych sojuszy:

 • Podobni do Goa'uld, ale żyjący w pełnej symbiozie z własnymi larwami Goa′uld Tok'ra
 • Bardzo zaawansowani ludzie Tollanie
 • Pacyfiści Noxowie
 • Istoty podobne do opisywanych podczas kontaktu w Roswell. Bardzo zaawansowana rasa, która objawiała się ludziom przez tysiące lat jako Bogowie starożytnych Wikingów, lecz nie wykorzystuje ludzi - Asgardzi
 • Oraz resztki potężnych Pradawnych po Ascendencji.

Innym zagrożeniem, które pojawia się w sezonie 4 (i finale sezonu 3) są maszyny o nazwie Replikatory. W międzyczasie również nieuczciwi agenci wywiadu na Ziemi, organizacja NID, wielokrotnie próbuje przejąć kontrolę nad Gwiezdnymi Wrotami i innymi technologiami obcych. Mimo śmierci Apophis'a na początku sezonu 5, Imperium Goa'uld pozostaje poważnym zagrożeniem dla SGC oraz Ziemi i jej sojuszników (do końca sezonu 8). Władca Systemów Lord Baal (inny zapis: Ba′al) (Cliff Simon) jest jedynym wpływowym Goa'uld w trakcie ostatnich dwóch sezonów Stargate SG-1. Został on pokonany ostatecznie w filmie DVD Gwiezdne wrota: Kontinuum.

 1. Saga Anubis

Po porażce Apofisa w sezonie 5 najważniejszy i najbardziej niebezpieczny staje się Władca Systemów Anubis (David Palffy). Posiada on dużą wiedzę na temat Pradawnych i ich technologii. Podczas, gdy Ziemianie budują swój pierwszy statek międzygwiezdny (Prometeusz) - sezony 6 i 7 - Anubis tworzy armię niemal niepokonanych Wojowników Kull i niszczy wielu Władców Systemów. W finale 7 sezonu SG-1 odkrywa potężną broń w placówce Pradawnych na Antarktydzie, która niszczy całą flotę Anubisa. Stanowi to „podkładkę” dla spin-offa serialu Gwiezdne wrota: Atlantyda - który rozpoczyna się właśnie w bazie na Antarktydzie. W sezonie 8 Baal przejmuje większość sił Anubisa, jednak to Anubis potajemnie odzyskuje kontrolę nad jego armią. Ludzkie formy Replikatorów (wyższy poziom - składające się z nanobotów) zaczynają podbój Władców Systemu, ale SG-1 znajduje i dostosowuje starożytną broń, aby zniszczyć wszystkie Replikatory w całej galaktyce. Koniec sezonu 8 ujawnia dobroczynny charakter Omy Desala (Mel Harris), która jest odpowiedzialna za ascendencję Anubisa. Kiedy angażuje Anubisa w odwieczną walkę, ogranicza jego oddziaływania na śmiertelników, Replikatory i najbardziej wpływowi Władcy Systemów są już unicestwieni, a Jaffa uwolnili się spod jarzma Goa'uld.

 1. Saga Ori

Po sezonie 8 pierwotna drużynaA SG-1 rozpada się: Teal′c wraca na Dakarę, Daniel Jackson czeka na Dedala i lot do Atlantydy, natomiast Samantha Carter dostała przydział w Strefie 51. Nowym dowódcą SG-1 zostaje płk. Cameron Mitchell, pilot zasłużony w bitwie nad Antarktydą. W miedzyczasie SGC nieumyślnie zwróciło uwagę na swoją galaktykę starożytnej rasy zwanej Ori, pochodzącej z innej galaktyki. W czasie gdy Ori wysyłają swoich ulepszonych ludzi - Przeorów - do naszej Drogi Mlecznej, aby szerzyli religię, która ma na celu zwiększenie mocy samych Ori, Ba'al wraz z kilkoma pomniejszymi Goa'uldami przenikają na Ziemię jako "Trust" (koalicja fałszywych agentów NID), aby odbudować własną potęgę. Pod koniec sezonu 9, Ori rozpoczynają krucjatę swoimi statkami wojennymi i z łatwością pokonują zrzeszone siły Ziemi i ich sojuszników. Przywódca Ori, Adria, zostaje przedstawiona dopiero w premierowym odcinku 10 sezonu. SG-1 udaje się na poszukiwania Sangreala - starożytnej broni, która może pomóc pokonać Ori. Szuka jej także Ba'al, wraz ze swoimi klonami, jednak jemu potrzebna jest ona do własnych celów. Z pomocą potężnego Merlina, SG-1 znajduje plany budowy Sangreala i wysyła działającą wersję maszyny do galaktyki Ori. Krótko po tym Adria wstępuje na wyższy poziom istnienia. Cała saga Ori kończy się w powiązanym z serią filmie Gwiezdne wrota: Arka Prawdy.

Nagrody i nominacje

 • Emmy 1998
  • Najlepsza kompozycja muzyczna w serialu (dramatyczna ścieżka dźwiękowa) Joel Goldsmith za odcinek "The Nox" (nominacja)
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani David Alexander (X), Michelle Comens, John Gajdecki, Robert Habros, Peter Mastalyr i Ted Rae za odcinek "Children of the Gods" (nominacja)
 • Emmy 2000
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani James Tichenor, Michelle Comens, Kent Matheson, Craig Van Den Biggelaar, James G. Hebb, Jeremy Hoey, Bruce Woloshyn, Robin Hackl, Aruna Inversin za odcinek "Nemesis" (nominacja)
 • Emmy 2001
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani James Tichenor, Michelle Comens, Robin Hackl, Aruna Inversin, Debora Dunphy, Judy D. Shane, Kent Matheson, Allan Henderson, Craig Van Den Biggelaar za odcinek "Small Victories" (nominacja)
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani James Tichenor, Shannon Gurney, Bruce Woloshyn, Robin Hackl, Doug Campbell, Debora Dunphy, Kent Matheson, Craig Van Den Biggelaar, Rod Bland za odcinek "Exodus" (nominacja)
 • Emmy 2002
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani James Tichenor, Michelle Comens, Shannon Gurney, Robin Hackl, Adam de Bosch Kemper, Mark Breakspear, Kevin Little, Craig Van Den Biggelaar, Krista McLean za odcinek "Revelations" (nominacja)
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani James Tichenor, Michelle Comens, Shannon Gurney, Bruce Woloshyn, Tom Brydon, Doug Campbell, Kyle Yoneda, Greg Hansen i Brian Harder za odcinek "Enemies" (nominacja)
 • Emmy 2004
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Michelle Comens, James Tichenor (I), Shannon Gurney, Bruce Woloshyn, Chris Doll (II), James Halverson, Craig Van Den Biggelaar, Krista McLean (I) i Patrick Kalyn za odcinek "Lost City", część druga (nominacja)
 • Emmy 2005
  • Najlepsze efekty specjalne w serialu nominowani Michelle Comens, James Rorick, Karen Watson (IV), Krista McLean (I), Craig Van Den Biggelaar, Adam de Bosch Kemper, Brett Keyes, James Tichenor (I) i Ryan Jensen (I) za odcinek "Reckoning", część druga (nominacja)
 • Hugo 2005
  • Najlepsza prezentacja dramatyczna - krótka forma Andy Mikita, Robert C. Cooper za odcinki "Heroes" część pierwszą i drugą (nominacja)
 • Saturny 1998
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
  • Najlepszy aktor telewizyjny Richard Dean Anderson (nominacja)
 • Saturny 1999
  • Najlepszy aktor telewizyjny Richard Dean Anderson
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
 • Saturny 2000
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej
  • Najlepszy aktor telewizyjny Richard Dean Anderson (nominacja)
  • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna Amanda Tapping (nominacja)
 • Saturny 2001
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
  • Najlepszy aktor telewizyjny Richard Dean Anderson (nominacja)
  • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna Amanda Tapping (nominacja)
  • Najlepszy drugoplanowy aktor telewizyjny Michael Shanks (nominacja)
 • Saturny 2002
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa w programie telewizyjnym lub serialu Amanda Tapping (nominacja)
  • Najlepszy aktor drugoplanowy w programie telewizyjnym lub serialu Christopher Judge (nominacja)
  • Najlepszy aktor w programie telewizyjnym lub serialu Richard Dean Anderson (nominacja)
 • Saturny 2003
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
  • Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym Richard Dean Anderson (nominacja)
 • Saturny 2004
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej
  • Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym Richard Dean Anderson (nominacja)
  • Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym Michael Shanks (nominacja)
  • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna Amanda Tapping (nominacja)
 • Saturny 2005
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej
  • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna Amanda Tapping
  • Najlepszy aktor telewizyjny Richard Dean Anderson (nominacja)
  • Najlepszy drugoplanowy aktor telewizyjny Michael Shanks (nominacja)
 • Saturny 2006
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
  • Najlepszy aktor telewizyjny Ben Browder (nominacja)
  • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna Claudia Black (nominacja)
 • Saturny 2007
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
 • Saturny 2008
  • Najlepszy serial telewizji regionalnej (nominacja)
 • Złote Szpule 1998
  • Najlepszy montaż muzyki w odcinku serialu za odcinek pilotażowy ("Children Of The Gods") (nominacja)

Lista odcinków

 • Sezon 1
 1. Children of the Gods (1)
 2. Children of the Gods (2)
 3. The Enemy Within
 4. Emancipation
 5. The Broca Divide
 6. The First Commandment
 7. Cold Lazarus
 8. The Nox
 9. Brief Candle
 10. Thor's Hammer
 11. The Torment Of Tantalus
 12. Bloodlines
 13. Fire and Water
 14. Hathor
 15. Singularity
 16. Cor-Ai
 17. Enigma
 18. Solitudes
 19. Tin Man
 20. There But For The Grace Of God
 21. Politics (1)
 22. Within The Serpent's Grasp (2)
 • Sezon 2
 1. Serpent's Lair (3)
 2. In The Line Of Duty
 3. Prisoners
 4. The Gamekeeper
 5. Need
 6. Thor's Chariot
 7. Message In A Bottle
 8. Family
 9. Secrets
 10. Bane
 11. The Tok'ra (1)
 12. The Tok'ra (2)
 13. Spirits
 14. Touchstone
 15. The Fifth Race
 16. A Matter Of Time
 17. Holiday
 18. Serpent's Song
 19. One False Step
 20. Show And Tell
 21. 1969
 22. Out Of Mind (1)
 • Sezon 3
 1. Into The Fire (2)
 2. Seth
 3. Fair Game
 4. Legacy
 5. Learning Curve
 6. Point Of View
 7. Deadman Switch
 8. Demons
 9. Rules Of Engagement
 10. Forever In A Day
 11. Past And Present
 12. Jolinar's Memories (1)
 13. The Devil You Know (2)
 14. Foothold
 15. Pretense
 16. Urgo
 17. A Hundred Days
 18. Shades Of Gray
 19. New Ground
 20. Maternal Instinct
 21. Crystal Skull
 22. Nemesis (1)
 • Sezon 4
 1. Small Victories (2)
 2. The Other Side
 3. Upgrades
 4. Crossroads
 5. Divide and Conquer
 6. Window of Opportunity
 7. Watergate
 8. The First Ones
 9. Scorched Earth
 10. Beneath the Surface
 11. Point of No Return
 12. Tangent
 13. The Curse
 14. The Serpent's Venom
 15. Chain Reaction
 16. 2010
 17. Absolute Power
 18. The Light
 19. Prodigy
 20. Entity
 21. Double Jeopardy
 22. Exodus (1)
 • Sezon 5
 1. Enemies (2)
 2. Threshold (3)
 3. Ascension
 4. The Fifth Man
 5. Red Sky
 6. Rite of Passage
 7. Beast Of Burden
 8. The Tomb
 9. Between Two Fires
 10. 2001
 11. Desperate Measures
 12. Wormhole X-Treme!
 13. Proving Ground
 14. 48 Hours
 15. Summit (1)
 16. Last Stand (2)
 17. Fail Safe
 18. The Warrior
 19. Menace
 20. The Sentinel
 21. Meridian
 22. Revelations
 • Sezon 6
 1. Redemption (1)
 2. Redemption (2)
 3. Descent
 4. Frozen
 5. Nightwalkers
 6. Abyss
 7. Shadow Play
 8. The Other Guys
 9. Allegiance
 10. Cure
 11. Prometheus (1)
 12. Unnatural Selection (2)
 13. Sight Unseen
 14. Smoke and Mirrors
 15. Paradise Lost
 16. Metamorphosis
 17. Disclosure
 18. Forsaken
 19. The Changeling
 20. Memento
 21. Prophecy
 22. Full Circle
 • Sezon 7
 1. Fallen (1)
 2. Homecoming (2)
 3. Fragile Balance
 4. Orpheus
 5. Revisions
 6. Lifeboat
 7. Enemy Mine
 8. Space Race
 9. Avenger 2.0
 10. Birthright
 11. Evolution (1)
 12. Evolution (2)
 13. Grace
 14. Fallout
 15. Chimera
 16. Death Knell
 17. Heroes (1)
 18. Heroes (2)
 19. Resurrection
 20. Inauguration
 21. Lost City (1)
 22. Lost City (2)
 • Sezon 8
 1. New Order (1)
 2. New Order (2)
 3. Lockdown
 4. Zero Hour
 5. Icon
 6. Avatar
 7. Affinity
 8. Covenant
 9. Sacrifices
 10. Endgame
 11. Gemini
 12. Prometheus Unbound
 13. It's Good To Be King
 14. Full Alert
 15. Citizen Joe
 16. Reckoning (1)
 17. Reckoning (2)
 18. Threads
 19. Moebius (1)
 20. Moebius (2)
 • Sezon 9
 1. Avalon (1)
 2. Avalon (2)
 3. Origin (3)
 4. The Ties That Bind
 5. The Powers That Be
 6. Beachhead
 7. Ex Deus Machina
 8. Babylon
 9. Prototype
 10. The Fourth Horseman (1)
 11. The Fourth Horseman Part (2)
 12. Collateral Damage
 13. Ripple Effect
 14. Stronghold
 15. Ethon
 16. Off The Grid
 17. The Scourge
 18. Arthur's Mantle
 19. Crusade
 20. Camelot
 • Sezon 10
 1. Flesh And Blood
 2. Morpheus
 3. The Pegasus Project
 4. Insiders
 5. Uninvited
 6. 200
 7. Counterstrike
 8. Memento Mori
 9. Company Of Thieves
 10. The Quest (1)
 11. The Quest (2)
 12. Line In The Sand
 13. The Road Not Taken
 14. The Shroud
 15. Bounty
 16. Bad Guys
 17. Talion
 18. Family Ties
 19. Dominion
 20. Unending

Ciekawostki

 • W imionach niektórych bohaterów wprowadzono nieznaczne zmiany w stosunku do oryginalnego filmu: płk. O'Neil ma teraz dodatkową literę 'l' stając się płk. O'Neill'em, natomiast żona Daniela zmieniła imię z Sha'uri na Sha're.
 • Zdjęcia z nowej planety Tollan kręcono w Simon Fraser University.
 • Na podstawie wykreowanego przez Gwiezdne wrota "uniwersum" powstała gra MMORPG "Stargate Worlds".
 • W czasie trwania serialu kilka razy kod dezaktywujący przesłonę (IDC) jest odbierany przez SGC przed utworzeniem tunelu.
 • W filmie, baza Gwiezdnych Wrót mieściła się pod górą Creek w Colorado, natomiast w serialu nazwa tego miejsca została zmieniona jako Cheyenne Mountain.
 • Abydos (miejsce, gdzie działa się akcja oryginalnego filmu i kilku odcinków serialu) jest prawdziwym egipskim miastem.
 • Język obcych jest tak naprawdę językiem angielskim. Sztuczka polega na tym, że jak się czyta, to trzeba zastąpić każdą literę, która jest użyta w tekście, literą znajdującą się przed nią w alfabecie. Np.: Gazeta nazywa się "Uif Mpmjbo Wpjdf", a nagłówek brzmi "Wbddjof gspn ofxdpnfst dbvtft tufsjmjuw". Jeżeli zamienisz litery, zmieni się to w: "The Lolian Voice" i "Vaccine from newcomers causes sterility."
 • Pułkownik O'Neill w rozmowach bardzo często cytuje swoje ulubione filmy. Są to rzeczywiste produkcje, najczęściej dobrze znane hity kinowe. Bardzo często słyszymy także nawiązania do serialu Star Trek. Pojawiają się również nawiązania do nazwy telewizji Showtime.
 • Ulubionym filmem Teal'ca są Gwiezdne Wojny. Podobno oglądał je dziewięć razy.
 • Jak wiadomo Teal'c nie jest zbyt rozmowny, najczęściej po prostu mówi: "indeed" , co oznacza "dokładnie", "rzeczywiście", "w rzeczy samej".

Źródło

 • [[1]] wikipedia
 • [[2]] filmweb
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony