Skarb Nibelungów
LEKSYKON FANTASTYKI | |
fiction |
SKARB NIBELUNGÓW – w germańskiej Pieśni o Nibelungach skarb rodu Nibelungów, w mitologii nordyckiej i Sadze o Wölsungach jego odpowiednik stanowi skarb karła Andwariego w tym zwłaszcza pierścień Andwaranaut.
Miejsce
Był ukryty przez Nibelunga Starszego w jaskini nad Ranem i strzeżony przez karła Albricha, dopóki nie dostał się w ręce Zygfryda. Hagen, związany z rodem Burgundów utopił go na dnie jeziora. Po śmierci Burgundów miejsce, gdzie znajduje się skarb pozostało nieznane.
Właściciel
Właścicielem skarbu był pierwotnie ród Nibelungów, Nibelung Straszy i dwaj jego synowie, później Zygfryd a na koniec ród Burgundów.
Historia
Dwaj synowie Nibelunga Starszego, Schillbunc oraz Nibelung Młodszy, pokłócili się o podział skarbu przypadający im po ojcu. Ów skarb wydobywali właśnie z jaskini, gdzie był do tej pory ukryty, kiedy to przejeżdżał tamtędy Zygfryd. Poprosili go o pomoc przy rozstrzygnięciu sporu o podział skarbu. W efekcie, wiedzeni chęcią pożądania skarbu, obrócili się także przeciwko Zygfrydowi. Ów zmuszony był ich zabić. W ten sposób skarb wszedł w jego posiadanie by po śmierci Zygfryda dostać się w ręce Burgundów, rodziny jego żony, Krymhildy. Hagen, zabójca Zygfryda, ukrył skarb na dnie jeziora. Miejsce, gdzie się znajduje, pozostało tajemnicą. Nie zdołała wydobyć od niego tej tajemnicy Krymhilda, zanim w akcie zemsty zabiła Hagena.
Skarb Nibelungów w fantastyce
Skarb Nibelungów pojawia się w filmach Fritza Langa z 1924 roku, Nibelungi: Śmierć Zygfryda oraz Nibelungi: Zemsta Krymhildy, w filmie Pierścień Nibelungów z 2004 w reżyserii Uli Edela.
Literatura
- Davies N., Europa, Kraków 2003.
- Szyrocki M., Dzieje literatury niemieckiej, Warszawa 1969, t. 1.
- Kempiński A., Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów, Poznań 2003.
(aut. Izabela Ozga)