Zimne światło gwiazd

Z encyklopediafantastyki.pl
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m (Opowiadania w cyklu)
m (Opowiadania w cyklu)
 
Linia 44: Linia 44:
 
* '''Lot pułkownika''', (pierwsza publikacja: ''[[Nowa Fantastyka 12 (423) 2017]]'')
 
* '''Lot pułkownika''', (pierwsza publikacja: ''[[Nowa Fantastyka 12 (423) 2017]]'')
 
* '''Połowa nieba''', (pierwsza publikacja: ''[[Fantastyka wydanie specjalne 3 (60) 2018]]'')
 
* '''Połowa nieba''', (pierwsza publikacja: ''[[Fantastyka wydanie specjalne 3 (60) 2018]]'')
* '''Niepokonane''', (zapowiedź 2021)
+
* '''Niepokonane''', (pierwsza publikacja: ''Niezwyciężone'' 2021)
* '''Ciemna strona pamięci''', (pierwsza publikacja: ''Ku gwiazdom'' 2021)
+
* '''Ciemna strona pamięci''', (pierwsza publikacja: ''[[Ku gwiazdom (antologia)|Ku gwiazdom]]'' 2021)
 
* '''Lód''', (pierwsza publikacja: ''GniazdoSwiatow.net'' 2019)
 
* '''Lód''', (pierwsza publikacja: ''GniazdoSwiatow.net'' 2019)
  
Cykl podzielony jest wewnętrznie na chronologicznie rodzielone sekcje. ''Raum Kuriosität'' dzieje się przed główną akcją, w czasie II wojny światowej, opowiadania od ''Misji na Czerwoną Planetę'' do ''Połowy nieba'' opisują perypetie "pierwszego pokolenia" - oryginalnych bohaterów, studentów Centrum Kosmicznego Konstantego Ciołkowskiego, natomiast od opowiadania ''Niepokonane'' głównymi bohaterami stają się ludzie z pokolenia Emilli, córki Dobrowolskich.
+
Cykl podzielony jest wewnętrznie na chronologicznie rozdzielone sekcje. ''Raum Kuriosität'' dzieje się przed główną akcją, w czasie II wojny światowej, opowiadania od ''Misji na Czerwoną Planetę'' do ''Połowy nieba'' opisują perypetie "pierwszego pokolenia" - oryginalnych bohaterów, studentów Centrum Kosmicznego Konstantego Ciołkowskiego, natomiast od opowiadania ''Niepokonane'' głównymi bohaterami stają się ludzie z pokolenia Emilii, córki Dobrowolskich.
  
 
== Wydanie zbiorcze ==
 
== Wydanie zbiorcze ==

Aktualna wersja na dzień 09:37, 1 gru 2021

Zimne światło gwiazd

Bartek Biedrzycki

Zimne swiatlo gwiazd.jpg
Język oryginału polski
Forma zbiór opowiadań
Pierwsze wydanie 2020
I wydanie polskie 2020
Wydawca Wydawnictwo IX
Autor okładki Bill Ingalls / Krzysztof Biliński
Ilustracje Robert Adler, Bartek Biedrzycki
Seria wydawnicza Światy wizjonerów
Oprawa wydano w miękkiej i twardej oprawie
ISBN 978-83-958615-5-0
ISBN 978-83-958615-4-3
Kupisz w: www.esef.com.pl


Zimne światło gwiazd - cykl opowiadań w klimatach retrofuturo z pogranicza hard sf i space opery, rozgrywających się w utopijnej alternatywnej historii, w której Polska jest mocarstwem kosmicznym, autorstwa Bartka Biedrzyckiego. We wrześniu 2020 nakładem Wydawnictwa IX ukazało się zbiorcze wydanie cyklu pod tytułem Zimne światło gwiazd zawierające opowiadania napisane do połowy 2020 roku. Seria była następnie kontynuowana. Cykl został przyjęty dobrze zarówno przez czytelników jak i przez krytykę.

Spis treści

Treść cyklu

Akcja cyklu, zaczynająca się w czasie II wojny światowej, opisuje losy kosmonautów (głównie z Polski) w alternatywnej rzeczywistości. Tematem opowiadań są pionierskie, niecodzienne wyprawy w kosmos, wymagającego od biorących w nich udział osób niezwykłego hartu ducha, umiejętności, wiedzy i dużej dozy szczęścia. Kanwą wielu opisanych zdarzeń były prawdziwe wydarzenia, takie jak misja ratunkowa na stacji Salut 7 (Połowa nieba), awaryjne wodowanie na jeziorze Tengyz (Jeszcze chwilę pożyć) czy tragiczny lot Władimira Komarowa (Lot pułkownika). Prezentowane rozwiązania technologiczne i sprzętowe są albo prawdziwe, albo oparte na istniejących rozwiązaniach z epoki tak blisko, jak to możliwe, chociaż nie zawsze chronologia ich wdrożenia pokrywa się ze stanem historycznym, oddane są także faktycznie funkcjonujące struktury, jak np. program Interkosmos. Ukazane zostały też w praktyce pewne rozwiązania, które w rzeczywistości nie wyszły nigdy poza fazę projektową lub testową oraz wiele porzuconych projektów i technologii, takich jak radzieckie wahadłowce klasy Buran, amerykańskie stacje wojskowe MOL czy załogowe transportowce TKS. Podobnie oddane jest - z niewielkimi różnicami - codzienne życie społeczne socjalistycznego społeczeństwa oraz stosunki panujące w strukturze władzy.

Inaczej natomiast wygląda tło polityczne i równowaga sił, związana z szybszym zakończeniem wojny i innym jej obrotem dla Polski, która weszła w orbitę wpływów radzieckich na innych warunkach i uzyskała dostęp do (dużo bardziej zaawansowanej) nazistowskiej technologii rakietowej. Świat podzielony jest na blok zachodni i wschodni, w którym ustrojem jest spełniona socjalistyczna utopia, niepozbawiona jednak wad charakterystycznych dla tego typu ustrojów.

Głównymi bohaterami jest dwójka znajomych (później małżeństwo) Gloria (pierwsza polska kosmonautka) i Wiktor Dobrowolscy oraz ich przyjaciele: Jerzy Nowicki, Maciej Strzępa (także kosmonauci) i współpracownicy, tacy jak Krystian Niegłowicz czy docent Komosa (pracownicy CKKC). Dalsze opowiadania skupiają się na "następnym pokoleniu" - córce Dobrowolskich, Emilii, również kosmonautce oraz jej rówieśnikach. Oprócz fikcyjnych bohaterów, pojawiają się także postaci autentyczne lub wzorowane na autentycznych (pierwszy polski kosmonauta Herman Mirosławski czy agent GRU Wiktor Suworow), a wiele osób nosi nazwiska nawiązujące do innych dzieł literackich (np. dyrektor Niegłowicz lub generał Kobrisow). Główni bohaterowie cyklu - Gloria i Wiktor Dobrowolscy (oraz ich córka Emilia) i Jerzy Nowicki noszą nazwiska postaci (głównie drugoplanowych) z innego cyklu Biedrzyckiego, serii powieści i opowiadań Opowieści z postapokaliptycznej aglomeracji.

Opowiadania w cyklu

Testy ułożone są według wewnętrznej chronologii cyklu.

 • Raum Kuriosität, (pierwsza publikacja: Zimne światło gwiazd 2020)
 • Misja na Czerwoną Planetę, (pierwsza publikacja: GniazdoSwiatow.net 2018)
 • Czarny i biało-czerwony, (pierwsza publikacja: Zimne światło gwiazd 2020)
 • Jeszcze chwilę pożyć, (pierwsza publikacja: Zimne światło gwiazd 2020)
 • Lot pułkownika, (pierwsza publikacja: Nowa Fantastyka 12 (423) 2017)
 • Połowa nieba, (pierwsza publikacja: Fantastyka wydanie specjalne 3 (60) 2018)
 • Niepokonane, (pierwsza publikacja: Niezwyciężone 2021)
 • Ciemna strona pamięci, (pierwsza publikacja: Ku gwiazdom 2021)
 • Lód, (pierwsza publikacja: GniazdoSwiatow.net 2019)

Cykl podzielony jest wewnętrznie na chronologicznie rozdzielone sekcje. Raum Kuriosität dzieje się przed główną akcją, w czasie II wojny światowej, opowiadania od Misji na Czerwoną Planetę do Połowy nieba opisują perypetie "pierwszego pokolenia" - oryginalnych bohaterów, studentów Centrum Kosmicznego Konstantego Ciołkowskiego, natomiast od opowiadania Niepokonane głównymi bohaterami stają się ludzie z pokolenia Emilii, córki Dobrowolskich.

Wydanie zbiorcze

Zbiór opowiadań wydany przez Wydawnictwo IX zawiera następujące teksty: Raum Kuriosität, Misja na Czerwoną Planetę, Czarny i biało-czerwony, Jeszcze chwilę pożyć, Lot pułkownika, Połowa nieba, Lód. Do zbioru, oprócz opowiadań, dołączone są "notatki prasowe" rozszerzające wiedzę o świecie przedstawionym i dłuższy artykuł Tłok na gwiezdnych szlakach opisujący alternatywną historię załogowego podboju kosmosu i rozwoju baz satelitarnych oraz ilustracje prezentujące wybrane fikcyjne obiekty. Spis materiałów dodatkowych:

 • Zdobywcy kosmosu rozpoczęli naukę w Szkole Pilotów
 • Udany start pierwszej misji
 • Serca w rozterce
 • Posłanie dla świata
 • Tłok na gwiezdnych szlakach
 • Notatka służbowa dot. informacji
 • Charakterystyka pierwszej Międzynarodowej Bazy Satelitarnej Europa
 • Przez Karaiby do gwiazd
 • Udana naprawa na orbicie
 • Chronologia wysyłania stacji kosmicznych na orbitę
 • Spis pojazdów kosmicznych

Na wyklejce wydania w twardej oprawie dodatkowo mapa polityczna.

Odbiór krytyczny

Książka rekomendowana jest przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej, chwalona za "fachowość i realizm" oraz świetne połączenie twardych naukowych faktów z fantastycznymi wydarzeniami[1].

Redaktor Nowej Fantastyki Marcin Zwierzchowski uznał "Zimne światło gwiazd" za jedną z 10 najlepszych książek fantastycznych 2021 roku[2]. W marcu 2021 roku książka została nominowana do Nagród Nowej Fantastyki w kategorii "Polska książka roku".

Cykl spotkał się także z przychylnym przyjęciem czytelników, na co wskazuje m.in. drugie miejsce w kategorii „Opowiadanie polskie” zdobyte w plebiscycie miesięcznika Nowa Fantastyka za rok 2017 za opowiadanie Lot pułkownika.

Przypisy

 1. Mirosław Usidus: Rekomendacja. W: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej [on-line]. 2021-03. [dostęp 2021-03-24].
 2. Marcin Zwierzchowski: Najlepsze książki fantastyczne. Covid nie zaszkodził. W: Polityka.pl [on-line]. 2021-02-20. [dostęp 2021-03-24].
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony