Zbigniew Prostak

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zbigniew Prostak
Data i miejsce urodzenia 21 listopad,1930
Przemyśl
Narodowość Polska


Zbigniew Prostak (ur. 21 listopada 1930 w Przemyślu) - polski pisarz science fiction.

Ukończył Oficerską Szkołę Wojsk Inżynieryjnych. Pracował jako technik drogowo-mostowy, marynarz we flocie rybackiej i na liniach oceanicznych, górnik w kopalniach "Wanda-Lech" i "Wieczorek", później zaś w charakterze lakiernika samochodowego.

Debiutem literackim Prostaka było opowiadanie "Ręka", opublikowane w roku 1976 na łamach "Młodego Technika". Otrzymało ono II nagrodę na międzynarodowym konkursie literackim w Sofii. Opublikował około 30 opowiadań w prasie i antologiach.

Utwory Prostaka dotyczą zazwyczaj klasycznych tematów fantastyki naukowej. Niektóre z jego opowiadań tłumaczone były na język bułgarski i czeski.

Swoje teksty zamieszczał w antologiach: Kroki w nieznane (t. 6, Iskry, W. 1976); Gość z głębin (Czytelnik, W. 1979); Wehikuł wyobraźni (Wyd. Pozn., Poz. 1978); Spotkanie w przestworzach (KAW, W. t. 2, 1982).

W 1979 ukazał się jego zbiór opowiadań Kontakt (KAW,W.), nawiązujący do klasycznych motywów SF: Ręka; Chronoeksperyment; Mag; Fałszywy sputnik; Boja; Pijany glob; Nieznane; Ostatnie pieśni; On; Spotkanie z prorokiem; Spotkanie; Kontakt; Żądło. W 1984 wydał dwie powieści: Planeta zielonych widm (KAW, W.), opisująca spotkanie z inną cywilizacją, oraz Spłacony dług (KAW, W.), relacjonujący historię pułkownika, który próbował zawładnąć Ziemią wykorzystując instrumentalny dorobek kosmitów.

Powieści Zbigniewa Prostaka dotyczą klasycznych tematów SF, operują sprawdzonymi chwytami formalnymi i nie wykraczają poza ustalone schematy polskiej fantastyki lat sześćdziesiątych. Tylko niektóre opowiadania z tomu Kontakt ukazują reakcję człowieka wobec niewytłumaczonych zjawisk przyrody i pozostawiają możliwość otwartych interpretacji.

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony